Չափազանց կարեւորում ենք Հայաստան-Գերմանիա հարաբերությունների բազմակողմ եւ բազմավեկտոր զարգացումը: Ուրախ ենք արձանագրել, որ վերջին շրջանում երկու երկրների միջեւ համագործակցությունը դինամիկ զարգացում է ապրում: Գերմանիան մեզ համար նաեւ դաշնային կառավարման լավագույն օրինակներից մեկն է, եւ մենք չափազանց կարեւորում ենք նաեւ համագործակցությունը Հայաստանի տեղական ինքնակառավարման մարմինների եւ Գերմանիայի երկրամասերի միջեւ: Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամասը, հասակակից լինելով ՀՀ-ին, կարեւոր դերակատարում ունի Հայաստանի եւ Գերմանիայի տնտեսվարողների միջեւ զարգացման գործում. ողջունելով Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամասի Լանդթագի դաշնային եւ եվրոպական, լրատվության, մշակույթի հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Դանիել Շտուրմի գլխավորած պատվիրակությանը՝ ասել է Հայաստան-Գերմանիա բարեկամական խմբի ղեկավար Վլադիմիր Վարդանյանը:
Հանդիպումը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 12-ին, որին մասնակցել են նաեւ Հայաստան-Գերմանիա բարեկամական խմբի անդամները:
«Մենք պատիվ ենք ունեցել լինել Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամասում եւ Հայաստանի մշակութային օրերի շրջանակում  ներկայացնել Հայաստանը»,- նշել է Վլադիմիր Վարդանյանը:
Դանիել Շտուրմը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նշել է, որ գործընկերությունը միայն թղթի վրա չէ գրված: «Մենք երեկ արդեն եղել ենք Արմավիրի մարզում, այցելել Արմավիրի դպրոցներից մեկը, որտեղ գերմաներենի ուսուցման մակարդակը շատ բարձր է: Հանդիպել եւ զրուցել ենք Արմավիրի մարզպետի հետ»,- ասել է պատվիրակության ղեկավարը:
ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը կարեւորել է հայ-գերմանական հարաբերությունների դինամիկ զարգացումը, նշելով, որ գնահատելի է այն, որ յուրաքանչյուր երկրի տարածքային համաչափ զարգացման շրջանակում երկրամասերի հարաբերություններն են զարգանում: Նա շնորհակալություն է հայտնել պատվիրակության անդամներին, որ այս դժվարին ժամանակահատվածում Հայաստանի կողքին են: Սեյրան Օհանյանը, խոսելով տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի մասին, ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից իրականացվող հանցագործ գործունեությունը՝ Լեռնային Ղարաբաղը շրջափակման մեջ պահելու հանգամանքը:
Վլադիմիր Վարդանյանը նշել է, որ վերջին շրջանում Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարի կողմից արված մի շարք հայտարարությունները Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման վերաբերյալ լուրջ դերակատարություն են ունեցել իրավիճակի համաեվրոպական ընկալման համար: Նա շնորհակալություն է հայտնել Գերմանիայի կառավարությանը Լեռնային Ղարաբաղին մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու նպատակով Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեին 2 մլն եվրո հատկացնելու համար: «Գերմանիան չափազանց բալանսավորված դիրքորոշում ունի Հարավային Կովկասում ընթացող զարգացումների վերաբերյալ: Սակայն այսօր Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակում ունենալ բալանսավորված դիրքորոշում, նշանակում է բալանսավորել ագրեսորին զոհի հետ»,- նշել է Վլադիմիր Վարդանյանը՝ հավելելով. «Մեր խնդրանքն է հնարավորինս դաշնային  մակարդակով փորձել սատարել հայ ժողովրդավարական արժեքները եւ միջազգային իրավունքի հիման վրա հայ ժողովրդի ներկայացրած արդար պահանջները»:
Զարուհի Բաթոյանը շեշտել է Գերմանիայի դերը ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության իրականացման  շրջանակում՝ նշելով, որ հայ ժողովուրդը փխրուն հարաբերական խաղաղության պայմաններում անգամ բարձր է գնահատում այդ գործոնը:
Կողմերը քննարկել են նաեւ կրթությանը, մշակութային համագործակցությանը վերաբերող մի շարք օրակարգային հարցեր:

We highlight very much the multilateral and multi-vector development of Armenia-Germany relations. We are glad to record that in recent period the cooperation between the two countries dynamically develops. Germany is also one of the best examples of the federal government for us, and emphasize very much also the cooperation between the local self-government bodies of Armenia and Germany Landtags. The Landtag Saxony-Anhalt being a peer with the Republic of Armenia, has an important role in the development of relations between the entities of Armenia and Germany: The Head of Armenia-Germany Friendship Group Vladimir Vardanyan said, welcoming the delegation led by the Chairman of the Committee for Federal and European Affairs, Media and Culture of Landtag Saxony-Anhalt Daniel Sturm.
The meeting took place on September 12, where the members of Armenia-Germany Friendship Groups also took part.
“We had an honour to be in Landtag Saxony-Anhalt and represent Armenia within the framework of the Cultural Days of Armenia,” Vladimir Vardanyan noted.
Thanking the members of the Friendship Group for warm reception, Daniel Sturm noted that the partnership is not written only on the paper. “Yesterday we were in Armavir Marz/Region, visited one of Armavir schools, where the level of the German teaching is at very high level. We met and talked with the Head of Armavir Region,” the Head of the delegation said.
The Head of the RA NA Armenia Faction Seyran Ohanyan attached importance to the dynamic development of the Armenian-German relations, noting that it is appreciated that within the framework of the territorial proportional development of every country the relations of the regions are developing. He thanked the delegation members that in this difficult period are next to Armenia. Speaking about regional security issues, Seyran Ohanyan presented the crimes committed by Azerbaijan – the circumstance of keeping Nagorno Karabakh under blockade.
Vladimir Vardanyan noted that in recent period a number of statements made by the German Minister of Foreign Affairs on unblocking the Lachin Corridor had a serious role on the European global perception of the situation. He thanked the Government of Germany for allocating 2 million Euros to the International Committee of the Red Cross (ICRC) for showing humanitarian assistance to Nagorno Karabakh. “Germany has a very balanced position on the ongoing developments in the South Caucasus. But today to have a balanced position in the situation created around Armenia, Azerbaijan and Nagorno Karabakh means to balance the aggressor with the victim,” Vladimir Vardanyan noted, adding: “Our request is to try supporting the Armenian democratic values at federal level and the fair demands presented by the Armenian people based on international law.”
Zaruhi Batoyan stressed the role of Germany in the framework of the implementation of the EU Civil Observation Mission, noting that the Armenian highly appreciate that factor even in the fragile conditions of relative peace.
The sides also discussed a number of agenda items concerning the education and cultural cooperation.