Հունիսի 28-ին ԱԺ փոխնախագահ Վահան Հովհաննիսյանն ընդունեց Ֆրանսիայի Արտաքին գործերի նախարարության Փախստականների եւ քաղաքացիություն չունեցողների պաշտպանության ֆրանսիական գործակալության (OFPRA) պատվիրակությանը ` Տիկին Ալին Մոնտոբրիկի գյխավորությամբ :
Հյուրերի խնդրանքով ԱԺ փոխնախագահ Վահան Հովհաննիսյանը հանգամանորեն ներկայացրեց Հայաստանի տնտեսական եւ ներքաղաքական իրավիճակը, նշեց, որ չնայած Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի կողմից շրջափակմանը` հանրապետությունը հասել է տնտեսական աճի, մշակվել են տնտեսական եւ սոցիալական առողջացման ծրագրեր, կոռուպցիայի դեմ պայքարը նոր լիցք է ստացել, երբ Հայաստանը անդամագրվել է միջազգային «ԳՐԵԿՈ» կազմակերպությանը, երկրի կայունությանը այսօր ոչինչ չի սպառնում: Պրն. Հովհաննիսյանը նշեց նաեւ դժվարությունների մասին:Հակակոռուպցիոն պայքարի շրջանակներում դեռ չլուծված խնդիրներ ունենք.ազատ շուկա ստեղծելու եւ տնտեսական մրցակցությունը պաշտպանելու` տնտեսական մոնոպոլիաների դեմ պայքարելու ոլորտներում:
Զրուցակիցներն անդրադարձան նաեւփախստականների հիմնախնդիրներին եւ իրականացվող ծրագրերին: Պարոն Հովհաննիսյանը ներկայացրեց 1988-92թթ. Ադրբեջանից Հայաստան բռնի տեղահանված հայ փախստականների իրավական եւ սոցիալական վիճակը` նշելով,որկառավարությունը իրականացնում է նպատակային սոցիալ-տնտեսական ծրագրեր, փախստականների հարցը ներառված է աղքատության նվազեցման ռազմավարական ծրագրում: Նշվեց, որ հանրային նշանակության շենքերում ապրող ընտանիքներին բնակարաններով ապահովելու ծրագիր է իրականացվում :
Հանդիպմանը անդրադարձ եղավ նաեւ «Այլընտրանքային ծառայության մասին» օրենքին եւ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:

28 июня Заместитель Председателя НС Ваан Ованнисян принял делегацию Французского агенства ( OFPRA) по защите беженцев и лиц без гражданства Министерства иностранных дел Франции во главе с г-жой Алин Монтобрик.
По просьбе гостей Заместитель Председателя НС Ваан Ованнисян обстоятельно представил экономическое и внутриполитическое положение Армении, отметил, что несмотря на блокаду Армении со стороны Азербайджана и Турции, республика достигла экономического роста, были разработаны программы по экономическому и социальному оздоровлению, борьба с коррупцией с вступлением Армении в международную организацию ,,ГРЕКО” получила новый заряд, а стабильности страны сегодня ничего не угрожает. Г-н Ованнисян также ознакомил гостей с трудностями. В рамках антикоррупционной борьбы есть еще неразрешенные проблемы в сферах создания свободного рынка, защиты экономической конкуренции и борьбы с экономическими монополиями. Собеседники также затронули проблемы беженцев и реализуемые программы. Г-н Ованнисян представил правовое и социальное положение армян, депортированных из Азербайджана в 1988-1992 гг., отметив, что Правительство РА осуществляет целевые социально-экономические программы, вопрос беженцев включен в стратегическую программу по сокращению бедности. Было отмечено, что для семей, живущих в зданиях общественного назначения, осуществляется Программа по обеспечнию жильем.
В ходе встречи стороны также коснулись Закона ,,Об альтернативной службе”и вопросов, представляющих взаимный интерес.