Հունիսի 28-ին ԱԺ փոխնախագահ Վահան Հովհաննիսյանն ընդունեց Ֆրանսիայի Արտաքին գործերի նախարարության Փախստականների եւ քաղաքացիություն չունեցողների պաշտպանության ֆրանսիական գործակալության (OFPRA) պատվիրակությանը ` Տիկին Ալին Մոնտոբրիկի գյխավորությամբ :
Հյուրերի խնդրանքով ԱԺ փոխնախագահ Վահան Հովհաննիսյանը հանգամանորեն ներկայացրեց Հայաստանի տնտեսական եւ ներքաղաքական իրավիճակը, նշեց, որ չնայած Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի կողմից շրջափակմանը` հանրապետությունը հասել է տնտեսական աճի, մշակվել են տնտեսական եւ սոցիալական առողջացման ծրագրեր, կոռուպցիայի դեմ պայքարը նոր լիցք է ստացել, երբ Հայաստանը անդամագրվել է միջազգային «ԳՐԵԿՈ» կազմակերպությանը, երկրի կայունությանը այսօր ոչինչ չի սպառնում: Պրն. Հովհաննիսյանը նշեց նաեւ դժվարությունների մասին:Հակակոռուպցիոն պայքարի շրջանակներում դեռ չլուծված խնդիրներ ունենք.ազատ շուկա ստեղծելու եւ տնտեսական մրցակցությունը պաշտպանելու` տնտեսական մոնոպոլիաների դեմ պայքարելու ոլորտներում:
Զրուցակիցներն անդրադարձան նաեւփախստականների հիմնախնդիրներին եւ իրականացվող ծրագրերին: Պարոն Հովհաննիսյանը ներկայացրեց 1988-92թթ. Ադրբեջանից Հայաստան բռնի տեղահանված հայ փախստականների իրավական եւ սոցիալական վիճակը` նշելով,որկառավարությունը իրականացնում է նպատակային սոցիալ-տնտեսական ծրագրեր, փախստականների հարցը ներառված է աղքատության նվազեցման ռազմավարական ծրագրում: Նշվեց, որ հանրային նշանակության շենքերում ապրող ընտանիքներին բնակարաններով ապահովելու ծրագիր է իրականացվում :
Հանդիպմանը անդրադարձ եղավ նաեւ «Այլընտրանքային ծառայության մասին» օրենքին եւ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:

On June 28, Vahan Hovhannisyan, Vice President of the National Assembly received the delegation of the French Office for the Protection of Refugees and Stateless Persons (OFPRA) of the Ministry of Foreign Affairs of France headed by Mrs. Aline Montaubric.
Upon the guests request, the NA Vice President presented particularly the economic and internal political situation in Armenia and highlighted that despite the blockade from the direction of Azerbaijan and Turkey the republic has economic growth, programmes of economic and social recovery have been elaborated, the anti corruption fight programme has been renewed when Armenia joined the international organization GRECO and today nothing threatens the stability of the country. Mr. Hovhannisyan highlighted also the challenges. We still have unsolved problems in the anti corruption fight, in creating a free market, defending the competition and fighting against economic monopolies.
The sides also touched upon the problems of refugees and the implemented programmes. Mr. Hovhannisyan presented the legal and social state of the Armenian refugees that have been forcibly displaced from Azerbaijan in 1988-92 highlighting that the government carries out social-economic purposeful programmes and the issue of refugees is included in the strategic programme of poverty reduction. It was mentioned that a programme of providing the families with apartments in the public buildings is being implemented.
During the meeting they also touched upon the law on Alternative Service and other issues of mutual interest.