Օրենսդրական նախաձեռնությամբ համապատասխանեցվում են առողջապահության ոլորտին առնչվող օրենսդրության իրավակարգավորումները
Փոփոխություններ եւ լրացումներ են առաջարկվում Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում՝ պայմանավորված «Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» 1996 թվականի՝ մարտի 4-ի ՀՕ-42 օրենքում 2020 թվականի մայիսի 6-ի ՀՕ-268-Ն օրենքով կատարված փոփոխությամբ, որի համաձայն՝ օրենքը շարադրվել է նոր խմբագրությամբ, եւ անհրաժեշտություն է առաջացել կատարել համապատասխան փոփոխություններ օրենսգրքի 47.1-ին հոդվածի 2-րդ մասում՝ համապատասխանեցնելով նշված օրենքների իրավակարգավորումները:
Հիմնական զեկուցող, ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավար Պետրոս Մարտիրոսյանը նշել է, որ բացի այդ՝ օրենքի 41-րդ հոդվածի 1-ին մասով ախտաբանաանատոմիական գործունեությունն իրականացվում է ձեւաբանական հետազոտությունների եւ ախտաբանաանատոմիական դիահերձումների միջոցով, ուստի անհրաժեշտություն է առաջացել համապատասխանեցնել վերոնշյալ իրավակարգավորումները:
Նշվել է նաեւ, որ առաջարկվող փոփոխությունները տեխնիկական բնույթի են:
«Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ սեպտեմբերի 7-ի նիստում:

Законодательной инициативой гармонизируются нормы законодательства в сфере здравоохранения
Предлагаются изменения и дополнения в Кодекс РА об административных правонарушениях в связи с внесением изменений в закон от 4 марта 1996 г. "О медицинской помощи и обслуживании населения" законом от 6 мая 2020 г., согласно которому документ был изложен в новой редакции, и возникла необходимость внесения соответствующих изменений в ч.2 ст.47.1 указанного кодекса, гармонизируя их   с правовыми нормами указанных законов.
Основной докладчик руководитель офиса по координации работ инспекционных органов Аппарата Премьер-министра РА П.Мартиросян отметил, что, кроме того, согласно ч.1 ст.41 вышеназванного закона, патологоанатомические мероприятия осуществляются посредством морфологических экспертиз и патологоанатомических вскрытий, поэтому необходимо гармонизировать вышеуказанные правовые нормы.
Отмечено, что предлагаемые поправки носят технический характер.
7 сентября проект закона о внесении изменений в Кодекс РА об административных правонарушениях обсуждался в первом чтении на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам здравоохранения.