ՀՀ-ում լիարժեք կանոնակարգված չեն Տրանսպորտի նախարարների եվրոպական կոնֆերանսի (ՏՆԵԿ) բազմակողմ քվոտայի համակարգում Միջազգային ավտոճանապարհային բեռնափոխադրումների Որակի խարտիայով սահմանված միջպետական բեռնափոխադրումներ իրականացնելու առանձնահատկությունները: Այս մասին ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը:
ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ սեպտեմբերի 5-ի նիստում քննարկվել է Կառավարության հեղինակած ««Ավտոմոբիլային տրանսպորտի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը:
ՀՀ օրենքների նախագծերի փաթեթի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է ՀՀ վարչապետի որոշմամբ հաստատված ԵՄ եւ ատոմային էներգիայի եվրոպական համայնքի ու դրանց անդամ պետությունների միջեւ կնքված Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կիրարկման ճանապարհային քարտեզի «Տրանսպորտ» բաժնի 28-րդ եւ 30-րդ կետերի կատարման ապահովմամբ: Նախատեսվում է ներդաշնակեցնել ՀՀ օրենսդրության պահանջները ԵՄ օրենսդրության պահանջներին եւ կատարել միջազգային բազմակողմ համաձայնագրով ՀՀ-ի ստանձնած պարտավորությունները:
Օրենսդրական փոփոխությամբ կսահմանվեն ավտոմոբիլային տրանսպորտով միջպետական բեռնափոխադրումներ եւ ուղեւորափոխադրումներ իրականացնող կազմակերպություններին ներկայացվող գործարար բարի համբավի, ֆինանսական միջոցների ու մասնագիտական որակավորման պահանջները, ինչպես նաեւ միջպետական փոխադրումներ իրականացնելու հետ կապված առանձնահատկությունները:
Ըստ Արմեն Սիմոնյանի՝ կսահմանվեն պահանջներ ընդհանուր օգտագործման ավտոմոբիլային տրանսպորտով փոխադրումներ իրականացնող «C» , «D», «CE», «DE», «C1E», «D1E» կարգ ունեցող վարորդների պարբերական մասնագիտական վերապատրաստում անցնելու եւ մասնագիտական որակավորման վկայականներ ստանալու վերաբերյալ:
Հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը հետաքրքրվել է, թե ինչ է սպասվում գործող ընկերություններին, եթե բացահայտվում է, որ գործունեությունը չի համապատասխանում սահմանված չափանիշներին: Արմեն Սիմոնյանը պատասխանել է, որ ՏՆԵԿ թույլտվությունները չեն տրվում կամ տրվածները կասեցվում են մինչեւ գործարար համբավի վերականգնումը:

In the RA, the features of interstate cargo transportation defined by the Quality Charter for International Road Haulage Operations in the multilateral quota system of the European Conference of Ministers of Transport (ECMT) are not fully regulated. The RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Armen Simonyan said this.
At the sitting of the RA NA Standing Committee on Economic Affairs on September 5, the draft law on Making Addenda to the Law on Road Transport and the enclosed package of draft laws authored by the Government was debated.
The necessity to adopt the package of draft laws of the RA is due to ensuring the implementation of clauses 28 and 30 of the Transport section of the road map for the implementation of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement signed between the EU and the European Atomic Energy Community (Euratom) and their member states, approved by the decision of the RA Prime Minister. It is designed to harmonize the requirements of the RA legislation with the requirements of the EU legislation and fulfill the obligations undertaken by the RA under the international multilateral agreement.
The legislative amendment will define the requirements for good business reputation, financial means and professional qualifications for the organizations that carry out interstate cargo transportation and passenger transportation by road transport, as well as the features related to conducting interstate transportation.
According to Armen Simonyan, requirements will be set for drivers with ‘C’, ‘D’, ‘CE’, ‘DE’, ‘C1E’, ‘D1E’ categories carrying out transportation by general use motor vehicles to undergo periodic professional training and receive professional qualification certificates.
The Deputy Chair of the Committee Babken Tunyan inquired what will happen to the operating companies if it is revealed that the activities do not meet the established standards. Armen Simonyan answered that ECMT permits are not issued or those issued are suspended until the business reputation is restored.