ՀՀ-ում լիարժեք կանոնակարգված չեն Տրանսպորտի նախարարների եվրոպական կոնֆերանսի (ՏՆԵԿ) բազմակողմ քվոտայի համակարգում Միջազգային ավտոճանապարհային բեռնափոխադրումների Որակի խարտիայով սահմանված միջպետական բեռնափոխադրումներ իրականացնելու առանձնահատկությունները: Այս մասին ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը:
ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ սեպտեմբերի 5-ի նիստում քննարկվել է Կառավարության հեղինակած ««Ավտոմոբիլային տրանսպորտի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը:
ՀՀ օրենքների նախագծերի փաթեթի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է ՀՀ վարչապետի որոշմամբ հաստատված ԵՄ եւ ատոմային էներգիայի եվրոպական համայնքի ու դրանց անդամ պետությունների միջեւ կնքված Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կիրարկման ճանապարհային քարտեզի «Տրանսպորտ» բաժնի 28-րդ եւ 30-րդ կետերի կատարման ապահովմամբ: Նախատեսվում է ներդաշնակեցնել ՀՀ օրենսդրության պահանջները ԵՄ օրենսդրության պահանջներին եւ կատարել միջազգային բազմակողմ համաձայնագրով ՀՀ-ի ստանձնած պարտավորությունները:
Օրենսդրական փոփոխությամբ կսահմանվեն ավտոմոբիլային տրանսպորտով միջպետական բեռնափոխադրումներ եւ ուղեւորափոխադրումներ իրականացնող կազմակերպություններին ներկայացվող գործարար բարի համբավի, ֆինանսական միջոցների ու մասնագիտական որակավորման պահանջները, ինչպես նաեւ միջպետական փոխադրումներ իրականացնելու հետ կապված առանձնահատկությունները:
Ըստ Արմեն Սիմոնյանի՝ կսահմանվեն պահանջներ ընդհանուր օգտագործման ավտոմոբիլային տրանսպորտով փոխադրումներ իրականացնող «C» , «D», «CE», «DE», «C1E», «D1E» կարգ ունեցող վարորդների պարբերական մասնագիտական վերապատրաստում անցնելու եւ մասնագիտական որակավորման վկայականներ ստանալու վերաբերյալ:
Հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը հետաքրքրվել է, թե ինչ է սպասվում գործող ընկերություններին, եթե բացահայտվում է, որ գործունեությունը չի համապատասխանում սահմանված չափանիշներին: Արմեն Սիմոնյանը պատասխանել է, որ ՏՆԵԿ թույլտվությունները չեն տրվում կամ տրվածները կասեցվում են մինչեւ գործարար համբավի վերականգնումը:

В РА не полностью регламентированы особенности межгосударственных грузоперевозок, определенные Хартией качества международных автомобильных грузоперевозок в системе многосторонних квот Европейской конференции министров транспорта (Quality Charter for International Road Haulage Operations in the multilateral quota system of the European Conference of Ministers of Transport - ECMT)”, - отметил заместитель министра территориального управления и инфраструктур А.Симонян.
5 сентября на заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам обсуждался пакет законопроектов правительства о внесении дополнений в закон "Об автомобильном транспорте" и прилагаемый пакет.
Необходимость принятия пакета обусловлена разделом “Транспорт” утвержденной решением Премьер-министра РА дорожной карты по реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, подписанного между ЕС и Европейским сообществом по атомной энергии и их государствами-членами. Намечается гармонизировать законодательство Армении с требованиями законодательства ЕС и выполнить обязательства, взятые на себя РА по международному многостороннему соглашению.
Законодательная поправка определит требования к деловой репутации, финансовым средствам и профессиональной квалификации для организаций, осуществляющих межгосударственные грузоперевозки и пассажирские перевозки автомобильным транспортом, а также особенности осуществления межгосударственных перевозок.
По Симоняну, к водителям конкретных категорий (C, D и др.), осуществляющим перевозки автотранспортными средствами общего пользования, будут установлены требования по прохождению периодического профессионального обучения и получения сертификатов о профессиональной квалификации.