«Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծով Կառավարությունն առաջարկում է սահմանել հեռավար եղանակով աշխատանքների կազմակերպման հստակ եւ ճկուն ընթացակարգեր, սահմանել «հեռավար աշխատանք» եզրույթը, ինչպես նաեւ հեռավար աշխատանքի իրականացման կարգն ու պայմանները, անհրաժեշտ սարքավորումների, նյութերի կամ դրանց ձեռքբերման հետ կապված ծախսերի փոխհատուցմանն առնչվող հարաբերությունները: Այս մասին ասել է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սարգսյանը՝ ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ սեպտեմբերի 5-ի հերթական նիստում՝ հարցը ներկայացնելով առաջին ընթերցմամբ քննարկման:
Նշվել է, որ հեռավար աշխատանքը սկսել է գործել դեռեւս 1980-ականներից, կիրառվում է ԱՄՆ-ում եւ մի շարք եվրոպական երկրներում: Ըստ փոխնախարարի՝ հեռավար աշխատանքը դրական ազդեցություն է ունենում արտադրողականության բարձրացման վրա:
Ռուբեն Սարգսյանի հավաստմամբ նախագծի ընդունմամբ գործատուները եւ աշխատողները կունենան ոչ պակաս բարենպաստ պայմաններով աշխատանքի կազմակերպման տարբերակներ՝ պահպանելով աշխատողների համար սահմանված աշխատանքային իրավունքներն ու երաշխիքները:
«Փոխադարձ համաձայնությամբ հեռավար աշխատանքը կներդրվի մասնավոր եւ պետական հատվածներում»,- ասել է փոխնախարարը:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, հանձնաժողովի անդամ Զարուհի Բաթոյանը, ողջունելով նախագծի ընդունումը, հետաքրքրվել է՝ ինչո՞ւ տարբեր խմբերի համար չեն սահմանվել առաջնահերթություններ եւ ի՞նչ է տալու օրենքի նախագիծը: «Արդյո՞ք լուրջ սահմանումներ ենք տալիս օրինագծով»,- հարցրել է պատգամավորը:
Ի պատասխան՝  փոխնախարարը նշել է, որ առաջին հերթին հաշմանդամների համար նախագիծն ապահովելու է ներառականություն: Ըստ Ռուբեն Սարգսյանի՝ առաջնահերթություններ չեն սահմանվել մի պարզ պատճառով. սահմանվում է «համաձայնություն» հասկացությունը գործատուի եւ աշխատողի միջեւ:
Օրենքի նախագիծը դրական է գնահատել ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, ՀՀ առողջապահության նախկին նախարար Արսեն Թորոսյանը: Ըստ նրա՝ հեռավար աշխատանքը կիրառվել է դեռեւս քովիդի շրջանում: «Այս նախագիծը հեռավար աշխատանքի կիրառումը դարձնում է առավել ճկուն»,- նշել է Արսեն Թորոսյանը:
ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանը փաստել է, որ հարցը քննարկվել է Կառավարության գործընկերների եւ գործատուների հետ: Ըստ նրա՝ հեռավար աշխատանք կազմակերպելիս աշխատողը պետք է հասանելի լինի գործատուի համար: Նշվել է, որ որոշակի հարցեր կքննարկվեն ու իրենց լուծումները կգտնեն առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում:

“Правительство проектом закона о внесении изменений в Трудовой кодекс РА предлагает определить четкие и гибкие процедуры организации удаленной работы, определить термин “удаленная (дистанционная) работа”, а также порядок и условия для осуществления удаленной работы, компенсационные отношения по необходимому оборудованию, материалам или расходам, связанным с их приобретением”, - отметил заместитель министра труда и социальных вопросов Р.Саргсян 5 сентября на очередном заседании Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам, представляя вопрос на рассмотрение в первом чтении.
Отмечено, что дистанционная работа действует с 1980-х годов, применяется в США и ряде европейских стран. По словам замминистра, удаленная работа положительно влияет на повышение производительности.
По Саргсяну, с принятием проекта у работодателей и работников появится возможность организовать работу на не менее благоприятных условиях, сохраняя при этом установленные для сотрудников трудовые права и гарантии.
"По взаимному согласию удаленная работа будет внедрена в частном и государственном секторах", - подчеркнул замминистра.
Член фракции "Гражданский договор", член комиссии З.Батоян, приветствуя принятие законопроекта, поинтересовалась, почему не установлены приоритеты для различных групп и что даст законопроект. "Даем ли мы в законопроекте серьезные определения?" - спросила депутат.
В ответ замминистра отметил, что в первую очередь проект обеспечит инклюзивность инвалидов. По словам Р.Саргсяна, приоритеты не были расставлены по простой причине – определено   понятие “соглашение” между работодателем и работником.
Депутат фракции “Гражданский договор” бывший министр здравоохранения А.Торосян положительно оценил проект закона. По его словам, дистанционную работу использовали еще в ковидный период. "Этот проект делает использование удаленной работы более гибким", - заметил Торосян.
Председатель Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам Э.Тигранян проинформировала, что этот вопрос обсуждался с коллегами правительства и работодателями. По ее словам, при организации удаленной работы сотрудник должен быть доступен для работодателя. Отмечено, что в период между первым и вторым чтениями будут обсуждены отдельные вопросы и найдены их решения.