Ձեր երկրին եւ արցախահայությանը վերաբերող բաց նամակի առաջին ստորագրողներից եմ. Ֆրանսիայի Սենատի նախագահը` Ալեն Սիմոնյանին
Աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հուլիսի 11-ին հանդիպել է Ֆրանսիայի Հանրապետության Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեին: ՀՀ ԱԺ նախագահը գոհունակություն է հայտնել նորից հանդիպելու հնարավորության եւ ջերմ ընդունելության համար:
ՀՀ ԱԺ խոսնակն ընդգծել է, որ Ֆրանսիայի ամբողջ քաղաքական դաշտը համախմբող մեր երկրների բարեկամությունը ձեւավորվել է նաեւ Սենատի նախագահ Լարշեի ծանրակշիռ քաղաքական հեղինակության եւ անձնական ջանքերի շնորհիվ:
Կողմերն անդրադարձել են Սենատի նախաձեռնած եւ ընդունված ԼՂ դեմ ադրբեջանաթուրքական ագրեսիան դատապարտող, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման անհրաժեշտությունը բարձրաձայնող, Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելուն եւ Հայաստանի տարածքից ադրբեջանական զորքերի անհապաղ դուրսբերմանը վերաբերող բազմաթիվ բանաձեւերի: Ալեն Սիմոնյանը երախտագիտություն է հայտնել Լարշեին եւ Ֆրանսիայի «Հանրապետականներ» կուսակցության ավելի քան 170 խորհրդարանականներին հունիսի 12-ին «Լեռնային Ղարաբաղի ծրագրված վախճանը» եւ այդ տարածքի հայ բնակչության` ջարդերի ենթարկվելու վտանգը կանխելու վերաբերյալ հավաքական կոչի համար:
Սենատի նախագահն ի պատասխան արձագանքել է, որ երբեւէ սովորություն չի ունեցել ստորագրելու բաց նամակներ, սակայն մեր երկրին եւ արցախահայությանը վերաբերող բաց նամակի առաջին ստորագրողներից է եւ պատրաստ է բոլոր հնարավոր միջոցներով աջակցել Հայաստանին:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել երկու խորհրդարանների միջեւ ստորագրված համաձայնագրի շրջանակում իրականացված աշխատանքներին, ինչպես նաեւ միջխորհրդարանական բարեկամական խմբերի ակտիվ փոխգործակցությանը:
Ֆրանսիացի գործըկերոջ խնդրանքով Ալեն Սիմոնյանը մանրամասներ է հաղորդել ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով ստեղծված իրավիճակից` անդրադառնալով Լաչինի միջանցքի ճգնաժամի հետեւանքով փաստացի շրջափակման մեջ գտնվող արցախահայերի իրավունքների իրացման անհնարինությանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը շեշտել է, որ ադրբեջանական ուժերը կրակի տակ են պահում սահմանամերձ գոտիները՝ հավելելով, որ ագրեսիայի սանձազերծման հարցում ապավինում ենք Ֆրանսիայի եւ միջազգային այլ գործընկերների աջակցությանը:
Նա հիշեցրել է, որ Հայաստանի իշխանությունները վերահաստատել են տարածաշրջանում համապարփակ ու երկարատեւ խաղաղության հաստատման հանձնառությունը եւ այս ուղղությամբ միջազգային գործընկերների շարունակական ջանքերի գործադրումը կարեւոր գործոն է համատեղ ուժերով արդյունքի հասնելու համար:
Գործընկերները մտքեր են փոխանակել Հայաստանում ԵՄ առաքելության տեղակայման շուրջ, որն էականորեն նպաստել է մեր արեւելյան սահմաններին հարաբերական կայունության հաստատմանը:
ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը նիստերի դահլիճում մասնակցել է պաշտոնական ողջույնի արարողությանը:
Սենատի նախագահի հետ հանդիպմանը նախորդել էր Ֆրանսիայի ազգային հարստություն համարվող հայտնի քաղաքական, ռազմական գործիչների, մտավորականների եւ հանրահռչակ գրողների պանթեոն այցը: Պանթեոնում հաջորդ տարվա փետրվարին նախատեսված է վերահուղարկավորել Ֆրանսիայի ազգային հերոս, ֆրանսիական «Պատվո լեգեոնի» հետմահու շքանշանակիր Միսաք Մանուշյանի աճյունը: ՀՀ ԱԺ նախագահը հատուկ շնորհակալություն է հայտնել Միսաք Մանուշյանի աճյունը Ֆրանսիայի պանթեոն տեղափոխելու նախաձեռնության ամենահետեւողական հեղինակ, սենատոր, Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամ Պիեռ Ուզուլիասին, որը ներկա էր հանդիպմանը: Այս առիթով Սենատի նախագահը նշել է, որ վերջերս է վերընթերցել Միսաք Մանուշյանի գնդակահարությունից առաջ կնոջն ուղղված լավատեսական նամակը, որը բնորոշում է հայ ժողովրդի ազատատենչությունը եւ նվիրվածությունը ժողովրդավարական արժեքներին:

Председатель Сената Франции – А.Симоняну: “Я одним из первых подписал открытое письмо в интересах вашей страны и арцахских армян”
11 июля делегация, возглавляемая Председателем НС РА А.Симоняном, находящаяся с рабочим визитом во Франции, встретилась с Председателем Сената Французской Республики Жераром Ларше. Спикер парламента Армении выразил удовлетворение возможностью новой встречи и теплым приемом.
Председатель НС подчеркнул, что дружба наших стран, объединяющая все политическое поле Франции, сформировалась также благодаря весомому политическому авторитету и личным усилиям Председателя Сената Ларше.
Стороны коснулись множества инициированных и принятых Сенатом резолюций, осуждающих турецко-азербайджанскую агрессию против Нагорного Карабаха, ставящих вопрос о необходимости признания НКР, наложении санкций на Азербайджан и немедленном выводе азербайджанских войск с территории. Армении. А.Симонян выразил благодарность Ларше и более чем 170 парламентариям от партии “Республиканцы” Франции за коллективный призыв 12 июня предотвратить “запланированную кончину Нагорного Карабаха” и опасность массовых погромов армянского населения этого региона.
Председатель Сената ответил, что никогда не имел привычки подписывать открытые письма, однако является одним из первых, кто подписал открытое письмо в интересах нашей страны и арцахских армян, и готов всеми возможными средствами поддержать Армению.
На встрече упоминались работы, проводимые в рамках соглашения, подписанного между двумя парламентами, а также активное взаимодействие межпарламентских групп дружбы.
По просьбе своего французского коллеги А.Симонян подробно представил ситуацию, создавшуюся вследствие азербайджанской агрессии, коснувшись невозможности реализации прав армян Арцаха, фактически находящихся в блокаде в результате кризиса Лачинского коридора.
Спикер НС РА подчеркнул, что азербайджанские силы держат под огнем приграничные зоны, добавив, что в осуждении развязанной агрессии мы рассчитываем на поддержку Франции и других международных партнеров.
Он напомнил, что власти Армении подтвердили свою приверженность установлению всеобъемлющего и долгосрочного мира в регионе, и постоянные усилия международных партнеров в этом направлении являются важным фактором для достижения результатов совместными силами.
Коллеги обменялись мнениями по размещенной в Армении миссии ЕС, значительно способствовавшей установлению относительной стабильности на  восточных границах РА.
Делегация во главе с Председателем НС РА приняла участие в официальной церемонии встречи в зале заседаний.
Встрече с Председателем Сената предшествовало посещение Пантеона известных политиков, военных, интеллектуалов и известных писателей,  являющегося национальным достоянием Франции. В феврале  будущего года  намечается перезахоронение в Пантеоне останков Национального Героя Франции М.Манушяна, посмертно награжденного французским орденом Почетного легиона. Глава армянского парламента выразил особую признательность присутствовавшему на встрече сенатору, члену группы дружбы Франция-Армения, самому последовательному автору инициативы передачи останков М.Манушяна Пантеону Пьеру Узулиасу. По этому поводу Председатель Сената заметил, что недавно перечитал оптимистичное письмо М.Манушяна жене перед своим расстрелом, которое характеризует свободолюбие и приверженность армянского народа демократическим ценностям.