Նախատեսվում է սահմանել, թե որ դեպքերում պարտադիր չի լինի հյուսվածքաբանական կամ ձեւաբանական հետազոտության ուղարկել մարդու օրգանիզմից հեռացված որեւէ օրգան, հյուսվածք կամ հեղուկ
Այս իմպերատիվ նորմի արդյունքում ունենք մի իրավիճակ, երբ, օրինակ, մարդու հեռացված ատամը պետք է ուղարկվեր ձեւաբանական հետազոտության եւ պահպանվեր երկու տարի ժամկետով: Եվ նման օրինակները բազմաթիվ են: Նախագծով լիազոր մարմնին հնարավորություն ենք տալիս բացառություններ սահմանել, թե որ դեպքերում պարտադիր չի լինի հյուսվածքաբանական, ձեւաբանական հետազոտության ուղարկել մարդու օրգանիզմից հեռացված որեւէ օրգան, հյուսվածք կամ հեղուկ. պարզաբանել է նախագծի համահեղինակ Նարեկ Զեյնալյանը՝ ԱԺ հուլիսի 11-ի արտահերթ նստաշրջանում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով իր եւ Լուսինե Բադալյանի հեղինակած ««Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Նարեկ Զեյնալյանը հայտնել է, որ նախագծի մշակումը բխում է գործող օրենքի 41-րդ հոդվածի 2-րդ մասում արձանագրված՝ կենդանության օրոք մարդու մարմնից հեռացված ցանկացած օրգան, հյուսվածք կամ հեղուկ ձեւաբանական հետազոտության ենթարկելու պահանջի պարտադիր լինելու հանգամանքով:
Կառավարության դրական կարծիքը նախաձեռնության վերաբերյալ ներկայացրել է Առողջապահության  նախարարի տեղակալ Արմեն Նազարյանը:

It is designed to define in which cases it will not be mandatory to send any organ, tissue or fluid removed from human body for histological or morphological examination
As a result of this imperative norm, we have a situation where, for example, a human’s removed tooth had to be sent for morphological examination and preserved for a period of two years. And such examples are numerous. With the draft, we enable the authorized body to set exceptions in which cases it will not be mandatory to send any organ, tissue or fluid removed from the human body for histological and morphological examination: The co-author of the draft Narek Zeynalyan clarified presenting the draft law on Making Addendum to the Law on Medical Care and Service to the Population authored by him and Lusine Badalyan for debate in the first reading at the NA extraordinary session on July 11.
Narek Zeynalyan stated that the development of the draft stems from the requirement recorded in Article 41.2 of the current law according to which any organ, tissue or fluid removed from the human body during life must be subjected to morphological examination.
The Deputy Minister of Health Armen Nazaryan presented the endorsement of the Government on the initiative.