ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի նիստում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանել է 44-օրյա պատերազմի ընթացքին վերաբերող հարցերին
Հունիսի 27-ին շարունակվել է 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված ռազմական գործողությունների հանգամանքների ուսումնասիրման նպատակով ստեղծված ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի նիստը:
Հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը տեղեկացրել է, որ ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքին բացի պատգամավորներից եւ փորձագետներից մասնակցում են արտախորհրդարանական ուժերի ներկայացուցիչներ, ինչպես նաեւ անհետ կորած եւ զոհված զինծառայողների ծնողների ներկայացուցիչը: Նրա խոսքով քանի որ ԱԺ ընդդիմադիր խմբակցությունների ներկայացուցիչները որոշել են չմասնակցել նիստին, հանձնաժողովը ստեղծել  է աշխատանքային խումբ, որը ՀՀ վարչապետի հետ առաջին հանդիպումից հետո ընդդիմադիր գործընկերների բարձրաձայնած հարցերը եւ տեսակետները հավաքագրել է:
«Բանակցային գործընթացի՝ Ձեր ներկայացրած ընթացակարգի մասին խոսելիս Դուք չանդրադարձաք  բանակցային վատթարացող եւ Հայաստանի Հանրապետության  ներքաղաքական գործընթացների փոխկապակցվածությանը, բանակցային գործընթացում մեր դիրքերի թուլացմանն ազդող գործոններին: Մասնավորապես,  երկրի ժողովրդագրական, տնտեսական, գիտակրթական ցուցանիշներն արդյո՞ք չեն ազդել այդ  գործընթացի վրա:  Նույնկերպ պետք է խոսել նաեւ միջազգային դրության եւ աշխարհաքաղաքական գործընթացների մասին, որոնք մեզանից անկախ ազդում էին բանակցային գործընթացի վրա: Հատկապես կարեւոր են ՌԴ-Թուրքիա հարաբերությունները, որոնք դրսեւորվում էին Սիրիայում եւ այլուր, 2014 թվականի ռուս-ուկրաինական կոնֆլիկտը եւ այլն»,-աշխատանքային խմբի պատրաստած հարցն ընթերցել է Անդրանիկ Քոչարյանը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ իր նախորդ ելույթում անդրադարձել է այդ ծավալուն հարցին: «Գիտեք, որ կա այդպիսի վարկած, որի հիմնավորումները նաեւ հրապարակային են, որ, օրինակ, նույն 1999 թվականի իրադարձությունները՝ հոկտեմբերի 27-ը, կապ ունի բանակցային գործընթացի հետ, մասնավորապես տարածքների փոխանակման այդ հայեցակարգի հետ: Սա վարկած է, որը, ըստ էության, մինչ օրս իրավական, քրեաիրավական առումով ապացուցված կամ հիմնավորված չէ, բայց չի էլ բացառվում, որ կարող է քննարկման առարկա դառնալ:
Հաջորդ խնդիրը՝ Դուք նշեցիք տնտեսական եւ ժողովրդագրական գործոնները: Տեսեք, թե ինչ հանգամանքի վրա եմ ուզում մեր բոլորի ուշադրությունը հրավիրել: 1994 թվականին, երբ հաստատվեց զինադադար, ըստ էության արձանագրվեց, որ հայկական կողմը հաղթել է պատերազմում, իսկ ադրբեջանական կողմը՝ պարտվել: Դրանից հետո՝ 20 տարվա ընթացքում, Ադրբեջանի բնակչությունն ըստ էության համարյա կրկնապատկվեց, իսկ Հայաստանի բնակչությունն էականորեն նվազեց: Այստեղ հաղթանակի եւ մարդու հարաբերության շատ կարեւոր խնդիր կա դրված, բայց որը, վստահ չեմ, որ այս ձեւաչափում քննարկելու առարկա է»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը եւ հարց տվել, թե ինչո՞ւ այդ հաղթանակի արդյունքում ՀՀ բնակչությունը ոչ թե ավելացավ, այլ նվազեց, ինչո՞ւ այդ հաղթանակի արդյունքում Հայաստանը տնտեսական մրցակցության մեջ չկարողացավ հաղթել Ադրբեջանին: Վարչապետի խոսքով սա ուղիղ կապ ունի անվտանգության եւ ռազմական բյուջեների եւ այլ իրողությունների հետ:
Անդրադառնալով ներքաղաքական հարցերին՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ 1997-1998 թթ. ԼՂ հարցի կարգավորման բանակցային գործընթացը եւ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը ներքաղաքական էական ազդեցություն են ունեցել առնվազն ֆորմալ տեսանկյունից: «Գիտեք՝ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն իր հրաժարականը պատճառաբանել է Լեռնային Ղարաբաղի հարցի շուրջ ունեցած հայեցակարգային տարբերություններով: Ասեմ` հարցը շատ ծավալուն է, որ կարճ պատասխանեմ: Եթե կարճ՝ այսքանը»,-ամփոփելով՝ նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արմեն Խաչատրյանը հետաքրքրվել է, թե արդյո՞ք պատերազմ տանող կոնվեերն անհնար էր կանգնեցնել:
«Ոչ, չեմ կարծում, եթե մենք չպետք է հրաժարվեինք Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանի կազմից դուրս լինելու տեսլականից: Մենք այդ պահին կարող էինք ասել, որ մենք հրաժարվում ենք Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանի կազմից դուրս տեսնելու տեսլականից եւ գնայինք այդ ճանապարհով, որը, իհարկե, չի երաշխավորում, որ պատերազմից հնարավոր կլիներ խուսափել»,-ասել է ՀՀ վարչապետը՝ պատերազմական կոնվեերից բացի անդրադառնալով նաեւ «պատերազմի խաչմերուկներին»: «Պատերազմի մեկ գծանի կոնվեերին հաջորդում են պատերազմի խաչմերուկները՝ բանակցային բովանդակությամբ: Պատերազմի խաչմերուկներից մեկը Լաչինի միջանցքի հետ կապված ճշգրտումներն էին, որոնք, ըստ էության, Կազանում ճշգրտված չէին, հետագայում ավելի պակաս էին ճշգրտված: Այստեղ պետք է լիներ որոշակի քննարկում»,-ընդգծել է Նիկոլ Փաշինյանը:  Նրա խոսքով պատերազմի հաջորդ խաչմերուկները Լեռնային Ղարաբաղի հայ եւ ադրբեջանական համայնքների ներգրավման, դելիմիտացիայի եւ դեմարկացիայի հնարավոր գործընթացներն էին:
Վարչապետին ուղղված հաջորդ հարցը վերաբերել է պատերազմի ընթացքում Հայաստանի եւ Արցախի ռազմաքաղաքական իշխանությունների փոխվստահությանը: Ըստ Անդրանիկ Քոչարյանի՝ տարաբնույթ խոսակցություններ կային լուրջ տարաձայնությունների մասին. Արցախի քաղաքական իշխանություններից գալիս էին տարբեր տեղեկություններ ճակատի մասին, ՀՀ ԶՈւ եւ ԳՇ տեղեկությունները շատ դեպքերում չէին համապատասխանում Արցախի իշխանության փոխանցած տեղեկատվությանը:
«Պատերազմի ընթացքում եւ դրանից հետո չեմ հիշում Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքական ղեկավարության հետ ունեցած որեւէ տարաձայնության եւ տարընթերցման մասին»,-շեշտել է ՀՀ վարչապետը՝ հավելելով. «ԼՂ նախագահն ինձ տվել է տեղեկություն այս կամ այն հատվածում տեղի ունեցած ռազմական իրադրության մասին, որը ԳՇ-ում եւ ՊՆ-ում ճշտելով՝ դեպքերի ճնշող մեծամասնությամբ ես ԼՂ նախագահի տված տեղեկատվության հերքում եմ ստացել: Սակայն, միեւնույն ժամանակ, դեպքերի մեծամասնությամբ մեկ կամ երկու օր հետո ԳՇ-ն ստիպված էր հաստատել այդ տեղեկությունը»: Զեկույցների հավաստիությունը ՀՀ վարչապետը համարել է ամենամեծ խնդիրը:
«Ինքնիշխան Հայաստան» կուսակցության նախագահ Դավիթ Սանասարյանը հետաքրքրվել է, թե վարչապետը 2019 թվականին տիրապետե՞լ է բանակցային գործընթացին այն ծավալով, որը ներկայացրել է քննիչ հանձնաժողովում, այսինքն՝ իր համար պա՞րզ է եղել, թե բանակցություններն ուր են գնում: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ 2019 թվականին  բանակցային այս գործընթացն աշխատանքային մակարդակում  նա անվանել է պատերազմական «կոնվեեր», քանի որ տրամաբանությունն այն է՝ խաղաղությամբ, բանակցություններով տուր ինձ այն, ինչ ուզում եմ, այլապես այդ նույնը կստանամ պատերազմով: «Իմ խնդիրը եղել է հետեւյալը՝ փորձել հասկանալ, թե ի՞նչ գործոններ կան, որոնք կարող են այս «կոնվեերը»  կանգնեցնել: Այո՛, ես խոստովանում եմ, որ չեմ կարողացել այդ «կոնվեերը» կանգնեցնել»,-ասել է վարչապետը:
Արդյո՞ք 44-օրյա պատերազմից առաջ քննարկվել է արտաքին քաղաքական վեկտորի փոփոխության հարց: Ի պատասխան՝ Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացրել է, որ նման հարց չի քննարկվել: «Ընդհակառակը, մեր ընկալումը եղել է այն, որ արտաքին քաղաքական վեկտորի փոփոխությունը կարող է շատ ծանր հետեւանքներ ունենալ առաջին հերթին հենց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համատեքստում»,- հավելել է վարչապետը:
Պատերազմը կանխելու միջոցներից խոսելով՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է դիվանագիտական ճկունությանը, կարեւորել 2007-2016 թթ. դիվանագիտական գործընթացը՝ նշելով, որ դա բերեց պատերազմի, որը սկսվեց եւ դե յուրե չավարտվեց:
ՀՀ վարչապետը նշել է, որ իր հասցեին կարող է հնչել լեգիտիմ մեղադրանք, թե 2022 թ. մամուլի ասուլիսի ընթացքում արված հայտարարություններն ինչո՞ւ ավելի վաղ, օրինակ, 2019 թ. մայիսին չի հնչեցրել: «Այո՛, այդ հայտարարությունները չանելը բերել է հետեւանքներ: Խնդիրն այն է, իսկ հայտարարություններ անելն ի՞նչ արդյունքների եւ հետեւանքների կբերեր», -արձանագրել է ՀՀ վարչապետը:
Ռազմական գործողությունների ընթացքում մեղավորների մասով հարցին ի պատասխան՝ վարչապետը փաստել է՝ կան հարուցված քրեական գործեր, մեղադրյալներ, եւ դատարանը կորոշի՝ ով ինչպես է պահել իրեն:
Հարց է հնչել նաեւ Ադրբեջանի կազմում ԼՂ ինքնավարություն ունենալու մասին: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ԼՂ ասելով՝ միջազգային հանրությունը միշտ նկատի է ունեցել մի տարածք, որտեղ ապրում են հայեր եւ ադրեջանցիներ, որոնք ունեն ինքնավարություն: Նիկոլ Փաշինյանը վերահաստատել է, որ երբեք ու ոչ մի բանակցային տրամաբանության մեջ այդ հարցը չի շրջանցվել:
Նիկոլ Փաշինյանը մանրամասնել է 2020 թ. հուլիսյան դեպքերը, դրվագներ ներկայացրել պաշտոնատար անձանց հետ ունեցած իր խոսակցություններից, իր տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի՝ պատերազմի օրերին Արցախում գտնվելու եւ որդու՝ Աշոտ Փաշինյանի՝ ռազմական գործողություններին մասնակցելու եւ հանձնաժողովին հետաքրքրող մի շարք այլ հարցերի վերաբերյալ:
Միասնական հարցաշարից բացի նիստի մասնակիցները վարչապետին ուղղել են նաեւ այլ հարցեր բանակի սպառազինության, ռազմական բյուջեի, նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ երկկողմ ստանձնած պարտավորությունների կատարման ընթացքի, եռակողմ հայտարարությանը հաջորդած քաղաքական ներքին գործընթացների, ընդդիմության գործունեության, բանակցային փուլերի վերաբերյալ:
Քննիչ հանձնաժողովի նախորդ նիստում վարչապետի ելույթին տարբեր հարթակներում արձագանքել են ընդդիմադիր գործիչները: Այդ արձագանքները հարցադրումների ձեւաչափով ներկայացրել է պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը: ՀՀ վարչապետը բոլոր հարցերի առնչությամբ ներկայացրել է ծավալուն պարզաբանումներ:

Премьер-министр РА Н.Пашинян на заседании Следственной комиссии НС ответил на вопросы о ходе 44-дневной войны
27 июня продолжилось заседание Следственной комиссии (СК) НС, созданной для расследования обстоятельств развязанных 27 сентября 2020 г. военных действий.
Председатель комиссии А.Кочарян проинформировал, что помимо депутатов и экспертов в работе СК НС участвуют представители внепарламентских сил, а также представители родителей пропавших без вести и погибших военнослужащих. По его словам, поскольку представители оппозиционных фракций НС приняли решение не участвовать в заседании, комиссия создала рабочую группу, которая собрала вопросы и мнения, высказанные оппозиционными партнерами после первой встречи с Премьер-министром РА.
“Говоря о переговорном процессе, в представленной Вами процедуре вы не коснулись взаимозависимости ухудшающихся переговоров и внутриполитических процессов в Республике Армения, факторов, влияющих на ослабление наших позиций в переговорном процессе. В частности, не повлияли ли на этот процесс демографические, экономические, научные и образовательные показатели страны? Точно так же мы должны говорить и о международной обстановке и геополитических процессах, которые повлияли на переговорный процесс независимо от нас. Особенно важны отношения РФ-Турция, которые проявлялись в Сирии и других местах, российско-украинский конфликт 2014 г. и т.д.", - зачитал А.Кочарян подготовленный рабочей группой вопрос.
Н.Пашинян отметил, что в своем предыдущем выступлении он затронул этот обширный вопрос. “Вы знаете, что есть такая гипотеза, обоснования которой также публичны, что, например, события 27 октября 1999 г. связаны с переговорным процессом, в частности, с концепцией обмена территориями. Это гипотеза, которая, по сути, не доказана и не обоснована с юридической и уголовно-правовой точки зрения, но и не исключено, что она может стать предметом обсуждения.
Следующая проблема: Вы упомянули экономические и демографические факторы. Смотрите, на какое обстоятельство хочу обратить внимание всех нас. В 1994 году, когда было установлено перемирие, по существу было зафиксировано, что армянская сторона выиграла войну, а азербайджанская сторона – проиграла. После этого в течение 20 лет население Азербайджана почти удвоилось, а население Армении значительно уменьшилось. Здесь поставлена крайне важная проблема отношения победы и человека, но которая, не уверен, что является темой для обсуждения в этом формате", - подчеркнул Н.Пашинян и задался вопросом: почему в результате той победы население РА уменьшилась, а не увеличилось, почему в итоге той победы Армения не смогла победить Азербайджан в экономической конкуренции? По словам премьер-министра, это напрямую связано с безопасностью, военными бюджетами и другими реалиями.
Касаясь внутриполитических вопросов, Н.Пашинян отметил, что в 1997-1998 гг. переговорный процесс по урегулированию НК-проблемы и вопрос Нагорного Карабаха имел очень важное внутриполитическое значение, по меньшей мере, с формальной точки зрения. “Вы знаете, Левон Тер-Петросян мотивировал свою отставку концептуальными разногласиями по НК-вопросу. Должен сказать, вопрос слишком объемный, чтобы давать краткий ответ. Если коротко, то все", - обобщил премьер-министр.
Заместитель председателя Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности А.Хачатрян поинтересовался, нельзя ли было остановить конвейер войны?
“Нет, не думаю, если бы мы не отказались от видения Нагорного Карабаха за пределами Азербайджана. В тот момент мы могли бы сказать, что отказываемся от перспективы видеть Нагорный Карабах вне состава Азербайджана и пойдем по этому пути, что, конечно, не гарантировало, что войны удастся избежать", - заметил премьер, обратившись помимо военного конвейера также к “перекресткам войны”. “За однополосным конвейером войны следуют перекрестки войны, с переговорным содержанием. Одним из перекрестков войны стали корректировки, связанные с Лачинским коридором, которые, по сути, не были уточненыь в Казани, а позднее корректировались еще меньше. Здесь должно было быть определенное обсуждение", - подчеркнул Н.Пашинян. По его словам, следующим перекрестком войны стали возможные процессы вовлечения, делимитации и демаркации армянской и азербайджанской общин Нагорного Карабаха.
Следующий вопрос, адресованный премьер-министру, касался взаимного доверия между военно-политическими властями Армении и Арцаха в ходе войны. По А.Кочаряну, ходили разговоры о серьезных разногласиях: различные сведения о фронте поступали от политических властей Арцаха, сведения ВС и Генерального штаба РА во многих случаях не соответствовали информации, переданной арцахскими властями.
"В ходе войны и после нее не припомню каких-либо разногласий и разночтений с политическим руководством Нагорного Карабаха", - подчеркнул премьер, добавив: “Президент НК давал мне информацию о военном положении на том или ином участке, на которую, после уточнения в Минобороны и Генштабе, в подавляющем большинстве случаев я получал опровержение информации, предоставленной президентом НК. Однако при этом, в большинстве случаев, через день-два Генштаб вынужден бывал подтверждать эти сведения”. Премьер-министр РА самой большой проблемой назвал достоверность донесений.
Председатель партии “Суверенная Армения” Д.Санасарян поинтересовался, освоил ли премьер-министр переговорный процесс в 2019 г. в том объеме, который он представил в СК, т.е. было ли ему ясно, куда клонятся переговоры. Н.Пашинян отметил, что в 2019 г. он назвал этот переговорный процесс на рабочем уровне “конвейером” войны, так как логика такова: дай мне то, что хочу, путем мира и переговоров, иначе получу то же самое войной. “Моей задачей было попытаться понять, какие факторы могут остановить этот “конвейер”. Действительно, признаю, что не смог остановить этот “конвейер”, - отметил премьер-министр.
В ответ на вопрос, обсуждалось ли перед 44-дневной войной изменение внешнеполитического вектора, Н.Пашинян подчеркнул, что смена внешнеполитического вектора не обсуждалась. "Наоборот, мы считали, что изменение внешнеполитического вектора может иметь очень серьезные последствия, прежде всего в контексте НК- конфликта", - добавил глава правительства.
Коснувшись мер предотвращения войны, премьер-министр подчеркнул дипломатическую гибкость, дипломатический процесс 2007-2016 гг., отметив, что он привел к войне, которая началась и де-юре не закончилась.
Н.Пашинян отметил, что против него может быть выдвинуто законное обвинение: почему заявления, оглашенные на пресс-конференции 2022 года, не прозвучали ранее, например, в мае 2019 г. “Действительно, отказ от этих заявлений привел к последствиям. Проблема в том, к каким результатам и последствиям привели бы эти заявления?”, - заметил премьер.
В ответ на вопрос о виновных в ходе боевых действий глава правительства заявил, что есть уголовные дела, обвиняемые, и суд решит, кто и как себя вел.
Также был поднят вопрос об автономии Нагорного Карабаха в составе Азербайджана. Н.Пашинян отметил, что под НК международное сообщество всегда имело в виду территорию, на которой автономно проживают армяне и азербайджанцы. Он подтвердил, что этот вопрос никогда не был обойден ни в какой переговорной логике.
Премьер-министр остановился на ряде интересующих комиссию других вопросах – июльских событиях 2020 года, встречах и беседах с должностными лицами, пребывании своей супруги А.Акопян в дни войны в Арцахе, участии сына Ашота в боевых действиях и т.д.
Участники заседания также задали Н.Пашиняну вопросы, касающиеся вооружения армии, военного бюджета, хода выполнения двусторонних обязательств по трехстороннему заявлению от 9 ноября, внутриполитических процессов после трехстороннего заявления, деятельности оппозиции и этапов переговоров.
На предыдущем заседании СК оппозиционные деятели на различных площадках отреагировали на выступление премьер-министра. Депутат В.Алексанян представил эти отклики в формате вопросов. Премьер-министр РА по всем вопросам выступил с   обстоятельными пояснениями.