«Առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաների սոցիալական պաշտպանության մասին» օրենքում փոփոխություններ նախատեսող օրինագիծը ստացել է դրական եզրակացություն
«Առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաների սոցիալական պաշտպանության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ հունիսի 26-ի արտահերթ նիստում:
Հիմնական զեկուցող, ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Տաթեւիկ Ստեփանյան նշել է, նախաձեռնությամբ առաջարկվում է հնարավորություն տալ բարձրագույն ուսումնական հաստատությունում առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաներին կամ նրանց թվին պատկանող անձանց անվճար հիմունքներով մինչեւ 23 տարեկանը լրանալը սովորելու ժամկետը երկարաձգել մինչեւ ուսումնառության ավարտը:
Փոխնախարարը նշել է, որ  հաշվի է առնվել արական սեռի ներկայացուցիչների բանակ զորակոչվելու եւ վերադարձից հետո կրկին ուսումը շարունակելու հանգամանքը. երբեմն ստացվում է, որ ակամա տարիքային այդ սահմանաչափն արդեն իսկ գերազանցում է եւ քաղաքացին զրկվում է սոցիալական երաշխիքներից:  Առաջարկվում է նաեւ այս կարգավորման մեջ ներառել հղիության եւ ծննդաբերության, ինչպես նաեւ մինչեւ 3 տարեկան երեխայի խնամքի արձակուրդում գտնվող առանց ծնողական խնամքի մնացած ուսանողներին:

Bill envisaging amendments in law on Social Protection of Children Left Without Parental Care endorsed
The draft law on Making Amendments and Addenda to the Law on Social Protection of Children Left Without Parental Care was debated in the second reading at the extraordinary sitting of the Standing Committee on Labor and Social Affairs on June 26.
The key rapporteur, the RA Deputy Minister of Labor and Social Affairs Tatevik Stepanyan noted that the initiative proposes to extend the period of study to the end of studies for children without parental care or persons belonging to their number in the higher educational institutions free of charge until the age of 23.
The Deputy Minister mentioned that the circumstances of male representatives being drafted into the army and continuing their studies after returning were taken into consideration: sometimes it turns out that the age limit is already exceeded unintentionally and the citizen is deprived of social guarantees. It is also proposed to include in this regulation the students who are on maternity leave, as well as the students who have children under 3 years of age without parental care.