ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը հունիսի 20-ին «Հանքարդյունաբերության խնդիրների վերաբերյալ» թեմայով աշխատանքային քննարկում էր կազմակերպել: Մասնակցում էին պատգամավորներ, Կառավարության պատասխանատուներ, «Հայաստանի հանքագործների եւ մետալուրգների միության»  ՀԿ անդամ ընկերությունների ներկայացուցիչներ:
Հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանի տեղեկացմամբ աշխատանքային քննարկումը նախաձեռնվել է` հաշվի առնելով ՀԿ-ի ուղարկած նամակը:
«Հայաստանի հանքագործների եւ մետալուրգների միության նախագահ», «ԶՊՄԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Վարդան Ջհանյանը հայտնել է, որ վերջերս Կառավարությունն ընդունել է Հանքարդյունաբերության ոլորտի զարգացման ռազմավարությունը եւ դրանից բխող գործողությունների ծրագիրը, ինչը  ողջունել է իրենց միությունը: Սակայն միայն ֆորմալ ռազմավարություն կամ տեսլական ունենալով` հնարավոր չէ զարգացնել  այդ կարեւորագույն ոլորտը, կարծում է միության ղեկավարը: «Գուցե այնքան էլ նկատելի չէ, բայց  ոլորտը ճգնաժամի մեջ է: Եթե Կառավարության կամ Ազգային ժողովի  կողմից  ոչինչ չարվի` ճգնաժամն ավելի կխորանա»,-ասել է Վարդան Ջհանյանը եւ հավելել, որ ճգնաժամի պատճառներից  հիմնականը դրամի փոխարժեքի  արժեւորումն է, ինչը ծանր հետեւանքներ է թողնում ոլորտի բոլոր արտադրողների եւ արտահանողների  վրա: Մյուս պատճառը ներդրումների զգալի նվազումն է:  Ըստ նրա` բացի Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատից, մյուս բոլոր ընկերությունները  խոր ճգնաժամի մեջ են, ունեն ֆինանսական խնդիրներ: Շատերը կանգնած են փակվելու վտանգի առաջ: Միության ղեկավարի կարծիքով` օրենսդիր եւ գործադիր մարմինները չեն անում այնպիսի զգալի  քայլեր, որ ոլորտը գրավիչ դառնա ներդրողների համար: Ըստ նրա, ոլորտի զարգացման համար անհրաժեշտ է կամ  հարկային արտոնություններ տալ, կամ որեւէ կերպ ազդել դրամի փոխարժեքի վրա:
Բարձրացված խնդիրներին  անդրադարձել են պատգամավորներն ու Կառավարության ներկայացուցիչները:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը նշել է, որ Կառավարության եւ Կենտրոնական բանկի նպատակները  չեն տարբերվում հանքարդյունաբերողների նպատակներից: «Այստեղ խնդիրը ճիշտ բալանսը գտնելն է, որովհետեւ, եթե մենք հիմա ասում ենք, թե ԿԲ-ի գլխավոր նպատակը գների  կայունության ապահովումն է, դա էլ է, ի վերջո, բերում տնտեսական նորմալ իրավիճակի: Որովհետեւ, եթե գների կայունությունը խախտվեց, տնտեսական աճ չենք ունենա: Ու չնայած, որ մենք որեւէ լծակ չունենք եւ չենք էլ ուզում միջամտել Կենտրոնական բանկի քաղաքականությանը, բայց այդ քննարկումները միշտ համաժամանակյա են կատարվում, քանի որ նպատակները նույնն են»,- նշել է Բաբկեն Թունյանը` պատրաստակամություն հայտնելով քննարկել ոլորտին աջակցության մեխանիզմները:
«Իրավական առումով ԱԺ-ն եւ Կառավարությունը նման գործառույթ չունեն, սահմանադրական նման պարտավորություն եւ իրավունք չունեն, ավելին` Կենտրոնական բանկը եւս չունի: Այլ հարց է, որ ԿԲ-ն, լինելով ֆինանսական կայունության եւ գնաճի պատասխանատու`  Սահմանադրությամբ, կարող է իր  գործիքակազմով` միայն այդ տրամաբանության մեջ, որոշակի գործառնություններ իրականացնել, ոչ ավելին: Բայց դա համարվում է ոչ ճիշտ»,- պարզաբանել է ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը: Նա հավելել է, որ շուկայական իրավիճակին պետք է հարմարվի տնտեսությունը: «Չի կարող  պետության մեջ լինել այնպես, որ այլ ապրանքների գինը որոշվի մրցակցությամբ, իսկ փողի գինը որոշվի ֆիքսված տարբերակով»,-ասել է նա:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Հովհաննես Հարությունյանն էլ   հայտնել է, որ Հանքարդյունաբերության ոլորտի զարգացման ռազմավարության  եւ դրանից բխող գործողությունների ծրագրի քննարկմանը միության  ներկայացուցիչները մասնակցել են: Նրա խոսքով Կառավարությունն այդ փաստաթղթում նախանշել է կարճաժամկետ, միջնաժամկետ եւ երկարաժամկետ գործողությունների պլանը, որով պետք է շարժվի  առաջիկա 10 տարում, որպեսզի ոլորտը դառնա ավելի կանխատեսելի: Փոխնախարարը նաեւ տեղեկացրել է, որ  Կառավարությունն ունի բարեխիղճ եւ երկարաժամկետ պլաններ ունեցող կազմակերպություններին  աջակցության մի շարք ծրագրեր, որոնք գործում են: «Ուղիղ աջակցություն` գումարի տեսքով, Կառավարությունը բազմիցս ասել է, որ չի նախատեսում: Այդ աջակցությունը պետք է միտված լինի արտադրողականության ավելացմանը»,-ընդգծել է Հովհաննես Հարությունյանը: Նա  Վարդան Ջհանյանին հորդորել է վերանայել ընկերությունների կառավարման ներքին քաղաքականությունը:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Նարեկ Տերյանն էլ չի կիսել այն տեսակետը, թե ներդրումները նվազում են:
Ամփոփելով աշխատանքային քննարկումը`  ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը նշել է, որ օրենսդիր մարմինը մշտապես պատրաստակամ է քննարկել աջակցության մեխանիզմների հարցը, եթե օրենսդրության հետ կապված հարցեր կլինեն:

On June 20, the NA Standing Committee on Economic Affairs organized a working debate on the theme on Mining Problems. Deputies, members of the Government, representatives of the NGO member companies of the Union of Miners and Metallurgists of Armenia took part there.
As the Deputy Chair of the Committee Babken Tunyan informed, the working debate was initiated, taking into consideration the letter sent by the NGO.
The Chairman of the Union of Miners and Metallurgists of Armenia, the First Deputy of the Director General of Zangezur Copper Molybdenum Combine CJSC Vardan Dzhanyan informed that recently the Government adopted the strategy of the development mining sphere and the action plant stemming from it. Which welcomed their Union. However, having only formal strategy or vision, it is not possible to develop that the most important sphere, the Head of the Union thinks. “Perhaps, it is so noticeable, but the sphere is in crisis. If nothing is done by the Government or the National Assembly, then the crisis will more deepen,” Vardan Dzhanyan and added that the main thing of the crisis reasons is the evaluation of the AMD exchange rate, which leaves grave consequences on all producers and exporters of the sphere. The other reason is the considerable decrease of the investments. According to him, besides Zangezur Copper Molybdenum Combine, the other companies are in deep crisis, and have financial problems. Most of them stand before the danger. In the opinion of the Head of the Union, the legislative and executive bodies don’t take such steps that the sphere becomes attractive for investors. According to him, it is necessary to give tax privileges or in any way have an effect on the AMD exchange rate for the development of the sphere.
The deputies and the representatives of the Government touched upon the raised problems/
The Deputy Chair of the NA Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan noted that the goals of the Government and the Central Bank (CB) do not differ from the goals of the miners. “Here the problem is to find the right balance, because when we say that the main goal of the CB is to provide the stability of prices, that, eventually, leads to economic normal situation, because if the stability of prices breaks, then we won’t have economic growth. And despite the fact we don’t have any lever, and we don’t want to intervene into the policy of the Central Bank, but those debates are always held synchronously, as the goals are the same,” Babken Tunyan noted, expressing willingness to debate the support mechanisms of the sphere.
“In the legal aspect the NA and the Government have no such functions, such constitutional obligation and right, moreover, the Central Bank too. It is another matter that the CB, being responsible for financial stability and inflation, by the Constitution, can with toolset only in that logic, carry out certain functions, not more. But it is considered not right,” the Chair the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan clarified. He added that the economy should be adjusted to the market situation. “It cannot be in the state in a way that the price of other goods be defined by competition, and the price of the money will be defined by fixed version,” he said.
The Deputy Minister of the RA Territorial Administration and Infrastructure Hovhannes Harutyunyan informed that the representatives of the Union took part in the discussion of the strategy of the mining sphere and the action plan stemming from it. According to him, the Government outlined in that document the short-term, mid-term and long-term action plan, by which the it should move in the coming 10 years, in order the sphere becomes more predictable. The Deputy Minister also informed that the Government has a number of projects supporting the organizations with conscientious and long-term plans, which operate. “Direct support in the form of money, the Government reportedly said it doesn’t envisage. That support should be directed to the increase of productivity,” Hovhannes Harutyunyan said. He urged Vardan Dzhanyan to review the inner policy of the companies’ management.
The RA Deputy Minister of Economy Narek Teryan did not share the view that the investments decrease.
Summing up the working debate, the Deputy Chair of the Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan mentioned that the legislative body is always ready to debate the issue of support mechanisms, if there are issues related to the legislation.