«Շուրջ երեք տասնամյակ մեր երկրում չեն լուծվել Ադրբեջանից բռնի տեղահանվածների խնդիրները` գլոբալ առումով»,- ասել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանը` հունիսի 19-ին փախստականների հարցերով զբաղվող մի խումբ ՀԿ-ների ներկայացուցիչների հետ աշխատանքային քննարկմանը:
Ըստ պատգամավորի` փաստն այն է, որ ՀՀ իշխանությունները ժամանակին հիմնականում լուծել են փախստականների որոշ սոցիալական խնդիրները` չզբաղվելով նրանց քաղաքական, իրավական, քաղաքացիական իրավունքների հարցերով, ինչը փաստացի հնարավորություն չի տվել բռնի տեղահանվածների հարցերը միջազգային հարթակներում պաշտոնապես բարձրաձայնել ու ներկայացնել համապարփակ ձեւաչափով:
Նշվել է, որ անտեսվել են փախստականներին առնչվող հիմնական խնդիրները:
ՀԿ-ների ներկայացուցիչները բարձրաձայնել են առկա բազմաբնույթ խնդիրները: Առաջարկվել է խնդիրները լուծել ինստիտուցիոնալ ճանապարհով:
Վիլեն Գաբրիելյանը շեշտադրել է պետական աջակցության անհրաժեշտությունը: Նա կարեւոր է համարել բռնի տեղահանվածների վերաբերյալ նոր ռազմավարության ու մարտավարության մշակումը` սահմանելով հստակ քայլերի հաջորդականությունը:
Կարեւորվել է նաեւ պետություն-հասարակական կազմակերպություններ գործակցությունը:
Հիշեցնենք, որ 1988-1992թթ. Ադրբեջանից բռնի տեղահանվել է ավելի քան կես միլիոն հայ, որից 360.000-ը ապաստան են գտել Հայաստանի Հանրապետությունում: 1997թ. իրականացված հաշվառման տվյալներով երկրում բնակվող փախստականների թիվը կազմել է շուրջ 310.000 մարդ: Հետագա տարիներին Ադրբեջանից բռնի տեղահանված անձանց վերահաշվառում չի իրականացվել:
1999թ. ընդունվել է «Փախստականների մասին» ՀՀ օրենքը, որով սահմանվել են փախստականներին կարգավիճակ տալու հիմքերը, պայմանները, նրանց իրավական եւ սոցիալական պաշտպանվածության երաշխիքները:

“For about three decades the problems of the forcibly displaced from Azerbaijan have not been solved in your country in global aspect,” the deputy of the NA Civil Contract Faction Vilen Gabrielyan said at the working discussion of a group of representatives of the NGOs being engaged with the refugees on June 19.
According to the deputy, the fact is that the RA authorities mainly solved some social problems of the refugees on time, not being engaged with their political, legal and civil rights issues, which in fact did not give an opportunity to officially raise the issues of the forcibly displaced persons and present them in comprehensive format.
It was noted that the main problems regarding the refugees were ignored.
The representatives of the NGOs voiced the multifaceted problems. It was proposed to solve the problems in the institutional way.
Vilen Gabrielyan stressed the necessity of the state support. He considered important the elaboration of the new strategy and tactics on the forcibly displaced persons, setting the sequence of distinct steps.
The state-non-governmental organizations partnership was also emphasized.
Let us remind that in 1988-1992, more than half a million Armenians were forcibly displaced from Azerbaijan, 360.000 out of them found asylum in the Republic of Armenia. According to the implemented registration in 1997, the number of the refugees being resided in the country was about 310.000 people. In the further years, re-registration of the forcibly displaced persons from Azerbaijan was not carried out.
In 1999, the RA law on Refugees, by which the bases of giving status to the refugees, their legal and social protection guarantees were established, was adopted.