Բջջայիններից եւ ականջակալներից օգտվելու պատճառով վեց դիմորդ հեռացվել է քննությունից. ԿԳՄՍ նախարարը` միասնական քննությունների մասին
Ահազանգեր ենք ստանում` թե' միասնական քննություններ, թե' դպրոցում ավարտական քննություններ հանձնելու ընթացքում որոշ դիմորդներ ու շրջանավարտներ կարողանում են օգտվել բջջային հեռախոսներից ու ականջակալներից: Ի՞նչ պետք է անել խնդիրը լուծելու համար: Այս մասին հունիսի 14-ին տեղի ունեցած Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանի ընթացքում ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանից հետաքրքրվել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Ստեփանյանը:
Հարցին ի պատասխան` նախարարը նշել է` ինքը չի բացառում, որ վերահսկողության մասով նման խնդիրներ կլինեն:
«Այս պահի դրությամբ ինձ հասանելի տեղեկությամբ 6 դեպքում քննություն հանձնողները հեռացվել են, նրանց մոտ տեխնիկական միջոցներ են հայտնաբերվել: Ունենք 8 դիմորդ, որոնք քննության չմասնակցելու ու բժշկական տեղեկանք ներկայացնելու փորձեր են արել: Երեխաները շատ հնարամիտ են, չեմ բացառում, որ տեխնիկական միջոցներից օգտվելու այնպիսի հնարավորություններ են գտնում, որ դեռ այդ ձեւերը հասկանալու կարիք կունենանք, բայց մենք շատ ուշադիր ենք: Հավելյալ վերահսկողության կարիք միշտ կա»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանը:

Minister of Education, Science, Culture and Sport about joint exams: Six applicants are removed from exam due to using mobile phones and headphones
We receive alarms that some applicants and graduates are able to use mobile phones and headphones during joint exams and school final exams. What should be done to solve the problem? During the National Assembly-Government Q&A session held on June 14, the deputy from the Civil Contract Faction Lilit Stepanyan inquired from the Minister of Education, Science, Culture and Sport Zhanna Andreasyan about this.
In response to the question, the Minister noted that she does not rule out that there can be such problems in terms of control.
“As for now, according to the information available to me, 6 examinees were removed regarding this case, technical means were found with them. We have 8 applicants who tried not to attend the exam and submitted medical certificates. Students are very quick-witted, I do not exclude that they find such opportunities to use technical means that we will still need to understand those ways, but we are very attentive. There is always a necessity for additional control,” Zhanna Andreasyan mentioned.