Բջջայիններից եւ ականջակալներից օգտվելու պատճառով վեց դիմորդ հեռացվել է քննությունից. ԿԳՄՍ նախարարը` միասնական քննությունների մասին
Ահազանգեր ենք ստանում` թե' միասնական քննություններ, թե' դպրոցում ավարտական քննություններ հանձնելու ընթացքում որոշ դիմորդներ ու շրջանավարտներ կարողանում են օգտվել բջջային հեռախոսներից ու ականջակալներից: Ի՞նչ պետք է անել խնդիրը լուծելու համար: Այս մասին հունիսի 14-ին տեղի ունեցած Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանի ընթացքում ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանից հետաքրքրվել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Ստեփանյանը:
Հարցին ի պատասխան` նախարարը նշել է` ինքը չի բացառում, որ վերահսկողության մասով նման խնդիրներ կլինեն:
«Այս պահի դրությամբ ինձ հասանելի տեղեկությամբ 6 դեպքում քննություն հանձնողները հեռացվել են, նրանց մոտ տեխնիկական միջոցներ են հայտնաբերվել: Ունենք 8 դիմորդ, որոնք քննության չմասնակցելու ու բժշկական տեղեկանք ներկայացնելու փորձեր են արել: Երեխաները շատ հնարամիտ են, չեմ բացառում, որ տեխնիկական միջոցներից օգտվելու այնպիսի հնարավորություններ են գտնում, որ դեռ այդ ձեւերը հասկանալու կարիք կունենանք, բայց մենք շատ ուշադիր ենք: Հավելյալ վերահսկողության կարիք միշտ կա»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանը:

Министр ОНКС о единых экзаменах: “Шесть абитуриентов удалены с экзамена из-за использования мобильных телефонов и наушников”
“Мы получаем сигналы, что некоторые абитуриенты и выпускники изловчились пользоваться мобильными телефонами и наушниками в ходе как единых экзаменов, так и школьных выпускных экзаменов. Что нужно сделать для решения проблемы?”, - обратилась к министру образования, науки, культуры и спорта (ОНКС) Ж.Андреасян депутат фракции "Гражданский договор" Л.Степанян на прошедшей 14 июня сессии вопросов и ответов НС-Правительство.
Отвечая на вопрос, министр заявила, что не исключает возникновения подобных проблем по части контроля.
“На данный момент, по доступной мне информации, в 6 случаях экзаменуемые удалены – у них обнаружены технические средства. У нас есть 8 абитуриентов, которые пытались не участвовать в экзамене и представили медсправки. Дети очень изобретательны, не исключаю, что они находят такие возможности для использования технических средств, что нам еще нужно будет понять эти способы, но мы очень внимательны. Всегда есть потребность в дополнительном контроле", - отметила Ж.Андреасян.