Ազգային ժողովում քննարկվել է «Հայաստանի Հանրապետության 2022 թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվությունը
Բոլոր ուղղություններով դրական զարգացումներ ենք ունեցել, ուստի ինձ համար մեծ բերկրանք էր ներկայացնել այն ձեռքբերումներն ու ցուցանիշները, որոնք ունեցել ենք 2022 թվականին: Այս մասին հունիսի 14-ին Ազգային ժողովի հերթական նիստերի ընթացքում ասել է Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը` «Հայաստանի Հանրապետության 2022 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվությունը ներկայացնելու համատեքստում:
«Հանդիպում են կարծիքներ, որ Կառավարությունը որեւէ կապ չունի այդ 12,6 տոկոս տնտեսական աճի հետ, եւ որ տնտեսությունն աճել է Կառավարությունից բացարձակապես անկախ պատճառներով: Կառավարությունը հարկաբյուջետային քաղաքականություն է վարում, ռազմավարական նշանակության տարբեր ոլորտներում բարեփոխումներ է իրականացնում ու հանրությանը բազմապիսի ծառայություններ մատուցում, այդ թվում` անվտանգային: Չնայած անվտանգային ու լոգիստիկ խնդիրներին` Հայաստանը հրաշալի վայր է ապրելու եւ ստեղծագործական աշխատանքով զբաղվելու համար»,- նշել է Ֆինանսների նախարարը:
Վահե Հովհաննիսյանը վերահաստատել է, որ երկրում կոռուպցիայի ցածր մակարդակը, պետական կառավարման համակարգի արդյունավետության աստիճանը, հարկային բարենպաստ միջավայրը, ֆինանսական կայուն համակարգը, արագ զարգացող հանրային ենթակառուցվածքներն ու բազմաթիվ այլ գործոններ գրավիչ են դարձրել մեր երկիրը հազարավոր զբոսաշրջիկների, օտարերկրացիների, այդ թվում` ռուս ռելոկանտների համար: Այս համատեքստում նախարարը նշել է. «Հայաստանը միշտ հայտնվում է Ռուսաստանի Դաշնությունից արտագաղթողների առաջին եռյակում, պետք է հարցնել` ինչո՞ւ Ադրբեջանը չկա այդ ցանկում` մենք մրցում ենք մեզնից զարգացման ավելի բարձր մակարդակ ունեցող այնպիսի երկրների հետ, ինչպիսիք են Թուրքիան, Ղազախստանը եւ Արաբական Միացյալ Էմիրությունները»:
Գերատեսչության ղեկավարն անդրադարձ է կատարել նաեւ այլ քննարկումների, որոնք վերաբերել են ՀՀ քաղաքացու ու երկրի տնտեսական աճի միջեւ եղած կապին. «Փորձ է արվում համոզել, թե ՀՀ քաղաքացիները միայն տուժել են 8,6 տոկոս գնաճից: Պետք է փաստել` տնտեսական աճն արտացոլվել է բազմաթիվ ճյուղերում` ի տարբերություն մինչեւ 2008 թվականի զարգացումների, երբ այն կենտրոնացած է եղել շինարարության ոլորտում: 2022 թվականի միջին ամսական անվանական աշխատավարձը նախորդ տարվա նկատմամբ աճել է 15,5 տոկոսով, կազմելով` 235.576 դրամ, իսկ իրական աշխատավարձը 8,6 տոկոս տնտեսական աճի պարագայում աճել է 6,3 տոկոսով: Գործազրկությունը նվազել է 13-16 տոկոսով: Ասում են` սա ապահովվել է միայն ռուս` ՏՏ ոլորտի մասնագետների շնորհիվ, սակայն 2022 թվականին գրանցված 55.000 նոր աշխատողներից 45.000-ը ՀՀ քաղաքացիներ են, ընդ որում` պետական կառավարման համակարգի 19 հիմնարկներում ավելի քան 500 հաստիք է կրճատվել, հաստիքներ են ավելացվել դատական համակարգում` պրոբացիայի ծառայության ներդրման ու դատավորների քանակի ավելացման պատճառով: Հաշվետու տարում 10.000-ով նվազել է ընտանեկան նպաստից օգտվող ընտանիքների թիվը` դառնալով 72.748»:
Ըստ նախարարի` Ջինիի գործակցի ցուցանիշով Հայաստանի Հանրապետությունն ամենացածր երկրների շարքում է: 2021 թվականին այն կազմել է 0,27, Վրաստանինը` 0,34, Շվեդիայինը` 0,28, Ֆրանսիայինը` 0,30:
«Կարեւոր ցուցանիշ է աղքատության էլաստիկության գործակիցը: Վերջին տարիների ցուցանիշների վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ մեկ տոկոսային կետով ՀՆԱ աճը հանգեցնում է մեկ տոկոսով աղքատության նվազման: Վստահ եմ, որ 2022 թվականի աղքատության ցուցանիշի հրապարակումից հետո կնկատենք նաեւ դրա նվազումը»,- ասել է Վահե Հովհաննիսյանն ու հաստատել` առաջիկա տարիների սոցիալական քաղաքականությունն ուղղված է լինելու խոցելի խմբերին: «2026 թվականին երկրում չպետք է ունենանք ծայրահեղ աղքատներ ու աղքատ թոշակառուներ»,- ասել է Վահե Հովհաննիսյանը:
Ֆինանսների նախարարը հաստատել է, որ տնտեսական աճը ոչ միայն բարելավել է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների բարեկեցությունը, այլ նաեւ հնարավոր դարձրել հավաքագրել ավելի քան 82 մլրդ դրամ հավելյալ հարկային եկամուտ, ինչի շնորհիվ ծրագրված ժամանակից շուտ է հնարավոր դարձել բարձրացնել թոշակներն ու մեղմել գնաճի բացասական հետեւանքները թոշակառուների համար: Բյուջեի եկամուտները 2022 թվականին կազմել են 2 տրիլիոն 263 մլն դրամ, ինչը նախորդ տարվա ցուցանիշից ավելի է 379 մլրդ դրամով:
Նախարարի խոսքով 2022 թվականին հարկային եկամուտների կառուցվածքում մեծացել է շահութահարկի մասնաբաժինը, ինչը վկայում է, որ երկրում տնտեսական գործունեությամբ զբաղվելն ավելի շահութաբեր է դարձել:
Վահե Հովհաննիսյանն անդրադարձել է նաեւ Կառավարությանն անհանգստացնող թեմաներին: «59.000 շրջանառության հարկ վճարող տնտեսվարող սուբյեկտները միասին վճարում են շուրջ 40 մլն դրամ կամ հարկային եկամուտների 2 տոկոսը: Սա անհանգստացնող է մեզ համար, այստեղ անելիք ունենք»,- ասել է նախարարը:
Վահե Հովհաննիսյանը նշել է նաեւ այլ ֆինանսական ցուցանիշներ, ըստ որոնց` 2022 թվականի եկամտային հարկի մասնաբաժինն ընդհանուր եկամուտների մեջ նվազել է 2,2 տոկոս տոկոսային կետով` կազմելով 24,7: 2022 թվականին հարկատուներին վերադարձվել է 47 մլրդ դրամ եկամտահարկ, ինչը 14,7 մլրդ դրամով ավելի է նախորդ տարվա ցուցանիշից: Հաշվետու տարվա հունվարի 1-ից 1 տոկոսային կետով նվազել է եկամտային հարկի դրույքաչափը, ինչի հետեւանքով չի հավաքագրվել շուրջ 20 մլրդ դրամ, սա իր հերթին ավելացրել է մեր քաղաքացիների կողմից տնօրինվող եկամտի մակարդակը` նպաստելով նրանց բարեկեցության մակարդակի աճին: Ծախսերը 2022 թվականին կազմել են 2 տրիլիոն 242 մլրդ դրամ, ինչը 238 մլրդ դրամով ավելի է նախորդ տարվա համեմատությամբ: Ծախսերը կատարվել են 98 տոկոսով, կապիտալ ծախսերը` 95 տոկոսով, ընդ որում` հավաքված հարկերի հաշվին կատարված կապիտալ ծախսերը կատարվել են 97 տոկոսով:
«Հայաստանը պետք է դուրս գա զարգացման միանգամայն այլ արագության եւ դրա համար անհրաժեշտ է բարելավել լայնամասշտաբ ծրագրեր իրականացնելու մեր կարողությունները»,- ընդգծել է Ֆինանսների նախարարը:
Գերատեսչության ղեկավարը գերազանց չի գնահատել կատարված աշխատանքը, բայց եւ հաստատել` անհնար է ամեն ինչ ու բոլոր ուղղություններով միանգամից շտկել: Կառավարության ծրագիրը պետք է իրականացվի իր տրամաբանական հաջորդականությամբ:
Վահե Հովհաննիսյանն իր ելույթում անդրադարձել է նաեւ 2022 թվականին Կառավարության հայտարարած առաջնահերթություններին` անվտանգությանը, ենթակառուցվածքների զարգացմանն ու ԿԳՄՍ զարգացմանը, թվել դրանց հատկացված ֆինանսական ցուցանիշները. «Թե' եկամտային, թե' ծախսային մասով 2022 թվականի բյուջեն կատարվել է ամբողջությամբ` իր նախանշած թիրախների համապատասխան»:
Նախարարը ելույթն ավարտել է լավատեսական ցուցանիշով. «Կառավարության պարտքը 10 մլրդ դոլարից ավելի է կազմում: Դրամով արտահայտված ՀՀ կառավարության պարտքը նվազել է. 4 տրիլիոն 210 մլրդ դրամից իջել է 3 տրիլիոն 970 մլրդ դրամի: Պարտքը գնահատվում է ՀՆԱ հետ համեմատությամբ: Երկրի պարտքը 2021 թվականի դեկտեմբերին կազմում էր 60,2 տոկոս, իսկ 2022 թվականի դեկտեմբերին այն կազմել է 46,7 տոկոս: Սա հիանալի արդյունք է: Չինաստանի պարտքը կազմում է 77 տոկոս, Վրաստանինը` 41, Աֆղանստանինը` 7,4, որովհետեւ վերջինս աղքատ երկիր է, չի կարող պարտքի վերադարձ երաշխավորել: Այսպիսի երկրներին օգնություն են տալիս, եւ ես ուրախ եմ արձանագրել, որ Հայաստանն օգնություն ստացող երկիր չէ, այլ վերջերս դարձել է դոնոր համայնքի անդամ ու փոքրիկ երկրներին օգնելու հարցում իր ներդրումն ունի»:
Պատգամավորները հարցեր են հնչեցրել, որոնք վերաբերել են բյուջեի փաստացի կատարողականին, գյուղատնտեսությանը, շրջանառության հարկի վերացման հնարավորությանը, Արցախին տրված օժանդակությանը, ներդրումներին եւ այլ թեմաների:
«Պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվության վերաբերյալ եզրակացության կազմման շրջանակում ԿԲ-ն առաջնորդվել է կատարողականի վերաբերյալ երեք մոտեցմամբ. առաջինը միջնաժամկետ պարտքի կայունության ապահովումն է, երկրորդը հարկաբյուջետային քաղաքականության ուղղվածությունը եւ դիրքը, ինչպես նաեւ երկարաժամկետ աճին նպաստելու ուղղությամբ գնահատականների ներկայացումը»,- ասել է հարակից զեկուցող ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը` ներկայացնելով ԿԲ եզրակացությունը ՀՀ 2022 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվության վերաբերյալ:
Ըստ հարակից զեկուցողի` աշխարհաքաղաքական մարտահրավերներով եւ էական տնտեսական անորոշություններով ուղեկցվող 2022 թվականին համաշխարհային տնտեսությունում, այդ թվում` ՀՀ գործընկեր երկրներում արձանագրվել է տնտեսական աճի տեմպի դանդաղում: Այդուհանդերձ, գործընկեր երկրներում էական տնտեսական խնդիրներին զուգահեռ Հայաստանի տնտեսությունը 2022 թվականին արձանագրել է զգալի դրական զարգացումներ, ինչը Մարտին Գալստյանի գնահատմամբ մեծամասամբ պայմանավորված է ռուս-ուկրաինական հակամարտության եւ ՌԴ նկատմամբ կիրառվող պատժամիջոցների հետեւանքով ապրիլ ամսից դեպի Հայաստան միջազգային այցելուների, աշխատուժի, ընկերությունների եւ ֆինանսական կապիտալի էական ներհոսքով: 2022 թվականին Հայաստանում տնտեսական աճը գրեթե կրկնակի գերազանցել է բյուջեի նախագծով թիրախավորված ցուցանիշը` կազմելով 12,6 տոկոս:
Ստեղծված իրավիճակում գների կայունության ապահովման նպատակով 2022 թվականին ԿԲ-ն վարել է դրամավարկային պայմանների խստացման քաղաքականություն` բարձրացնելով քաղաքականության տոկոսադրույքն ընդհանուր երեք տոկոսային կետով:
ԿԲ նախագահի խոսքով իրականացված զսպող դրամավարկային քաղաքականության, դրամի արժեւորման եւ արտաքին հատվածից փոխանցվող գնաճային ազդեցությունների պատճառով տարվա երկրորդ կեսից սկսած նկատվել է թուլացում, եւ գնաճը երրորդ եռամսյակի սկզբից աստիճանաբար նվազել է ու տարեվերջին կազմել 8,3 տոկոս:
Մարտին Գալստյանը, պատասխանելով պատգամավորների հարցերին, ներկայացրել է պարզաբանումներ արտաքին պարտ/ՀՆԱ հարաբերակցության, տնտեսական ներուժի ավելացման, վարքագծային տնտեսության վերաբերյալ:

Annual report on State Budget 2022 Execution of the Republic of Armenia debated in the National Assembly
We had positive developments in all directions, so it was a great joy to present the achievements and indices that we had in 2022. The Minister of Finance Vahe Hovhannisyan said about this during the regular sittings of the National Assembly on June 14 in the context of presenting the annual report on State Budget 2022 Execution of the Republic of Armenia debated in the National Assembly.
“We come across opinions that the Government has no relation to 12.6% economic growth, and the economy has grown for completely independent reasons of the Government. The Government pursues tax-budgetary policy, implements reforms in different spheres of strategic importance and render various services to the public, including the security. Despite the security and logistic problems, Armenia is a wonderful place for living and being engaged with creative work,” the Minister of Finance noted.
Vahe Hovhannisyan reaffirmed that the low level of corruption in the country, the degree of state government system efficiency, the tax favourable environment, the financial stable system, the rapidly developing public infrastructures and numerous other factors made our country attractive for thousands of tourists, foreigners, including the Russian relocants. In this context the Minister noted: “Armenia always appears among the first three countries of the emigrants from the Russian Federation, we should ask why Azerbaijan is not on that list, we compete with the countries having higher level of development than us, as Turkey, Kazakhstan and the United Arab Emirates.”
The Head of the Ministry also touched upon other debates, which referred to the connection between the RA citizen and the economic growth. We should document the economic growth was reflected in many branches unlike the developments before 2008, when it was concentrated in the sphere of construction. The average monthly nominal salary of 2022 has grown by 15.5% compared to previous year, making 235.576 AMD, and the real salary in case of 8.6% economic growth has grown by 6.3%. The unemployment has decreased by 13-16%. They say that it was provided only by the Russian specialists of the IT sector, but 45.000 new employees 55.000 registered in 2022 are RA citizens, in fact, more than 500 positions have been reduced in 19 institutions of the state administration system, positions have been added in the judicial system because of the probation service introduction and increase of the number of judges. During the financial year, the number of families getting family allowance were reduced by 10.000, becoming 72.748.”
According to the Minister, by the Gini index the Republic of Armenia is among the lowest countries.
Vahe Hovhannisyan confirmed that in the coming years the social policy is aimed at the vulnerable groups. “In 2026, we shall not have extremely poor people and poor pensioners,” Vahe Hovhannisyan said.
The Minister of Finance confirmed that the economic growth not only improved the welfare of the RA citizens, but also made possible to recruit more than 82billion AMD additional tax income, due to which it was possible to raise the pensions ahead of schedule and mitigate the negative consequences of the inflation for the pensioners. In 2022, the budget revenues were 2 trillion 263 million AMD, which is 379 billion AMD more than the index of the previous year. In 2022, the budget revenues were 2 trillion 263 million AMD, which is by 379 billion AMD more than the previous year.
According to the Minister, in 2022 the profit tax share increased in the tax revenue structure, which testifies to the fact that being engaged with economic activity became more profitable.
Vahe Hovhannisyan also referred to themes worrying the Government, and mentioned that 47 billion AMD income tax was returned to the taxpayers, which is 14.7 billion more than the index of the previous year.
The Head of the Ministry did not assess excellent the work done, but confirmed that it is impossible to immediately rectify everything and in all directions. The Government programme should be implemented with its logical sequence.
Vahe Hovhannisyan in his speech also spoke about the priorities announced by the Government in 2022: the security, the development of infrastructure and the education, science, culture and sport, enumerated the financial indices allocated to them.
The minister ended his speech with optimistic index: “Armenia is not a country receiving assistance, but recently became a member of donor community and has its contribution in helping the small countries.”
The MPs sounded questions which related to the factual budget execution, the agriculture, the possibility of removing the turnover tax, the assistance given to Artsakh and other topics.
“The Central Bank (CB) was led by three approaches on the budget execution within the framework of conclusion making on the annual report of the state budget execution: the first – ensuring the stability of med-term debt, the second – the direction and the position of tax-budgetary policy, as well the introduction of the assessments in promoting the long-term growth,” the co-rapporteur CB Governor Martin Galstyan said, presenting the CB conclusion on the annual report of the RA state budget 2022 execution.
According to the co-rapporteur, in 2022, in the world economy, including the RA partner countries being accompanied with geopolitical challenges and essential economic uncertainties slowdown in the rate of economic growth was recorded. Nevertheless, in the partner countries in parallel with essential economic problems the economy of Armenia recorded considerable positive developments in 2022, which to Martin Galstyan’s evaluation, is conditioned by the Russian-Ukrainian conflict and the essential inflow of the international visitors, workforce, companies and financial capital. In 2022, the economic growth in Armenia almost doubled the targeted index by the draft budget, making 12.6%.
Martin Galstyan, answering the MPs’ questions, gave clarifications on external debt/GDP correlation, the increase of economic potential and behavioral economy.