Հունիսի 13-16-ը Մարաքեշում ընթացող Միջխորհրդարանական միության` միջդավանանքային երկխոսությանը նվիրված համաժողովին ելույթ է ունեցել կառույցում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ, ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անդամ Հերիքնազ Տիգրանյանը:
Նախեւառաջ թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել մեր մարոկկացի տանտերերին այս կարեւոր համաժողովի հրաշալի կազմակերպման համար:
Ես ներկայացնում եմ Հայաստանի Հանրապետությունը, մի երկիր, որն առաջինն է ընդունել քրիստոնեությունը` որպես պետական կրոն: Սա ընդգծում եմ մեր Համաժողովի խորագրի համատեքստում` հատկանշելու համար, որ մարդու իրավունքների հարգումը եւ պաշտպանությունը վերպետական եւ վերկրոնական է: Այն համընդհանուր արժեք է:
Օրենքի գերակայությունն օրենքի առաջ բոլորի հավասարությունն իրավական պետության հիմնասյունն ու հիմնական սկզբունքներից է:
Ցավոք, մենք տեսնում ենք, որ որոշ պետություններ չեն հարգում օրենքի գերակայությունը, չեն կատարում անգամ միջազգային ատյանների որոշումները, եւ այդ ամենը մնում է անհետեւանք եւ առանց պատասխանատվության: Իմ կարծիքով սա անթույլատրելի երկակի ստանդարտ է եւ ժողովրդավարությունից հետքայլ:
Մասնավորապես, Արդարադատության միջազգային դատարանն Ադրբեջանի նկատմամբ հրատապ միջոց է կիրառել` պարտադրելով ապաշրջափակել Լաչինի ճանապարհը: Սակայն անցել է ավելի քան չորս ամիս, եւ այս որոշումը չի կատարվել: Ավելին` Ադրբեջանն անցակետ է տեղադրել Լաչինի ճանապարհի վրա` այն ամբողջությամբ իր վերահսկողության տակ առնելով եւ փակելով Լեռնային Ղարաբաղի` 120.000 մարդու կյանքի ճանապարհը` դրանով իսկ ստեղծելով հումանիտար աղետ:
Ադրբեջանն իրեն վեր է դասում միջազգային իրավունքից եւ արդարադատությունից` անտեսելով նաեւ միջազգային հանրության հստակ կոչերը միջանցքը բացելու պահանջով:
Այսօր աշխարհը, այդ թվում` մեր տարածաշրջանը, կանգնած է նոր մարտահրավերների առաջ: Եվ քանի դեռ աշխարհի ուշադրությունն արդարացիորեն բեւեռված է Ուկրաինայում պատերազմի վրա, Ադրբեջանն օգտվում է առիթից եւ շարունակում իր ագրեսիվ քաղաքականությունը` տարածքային նկրտումներ ունենալով Հայաստանի սուվերեն տարածքի նկատմամբ: Պարբերաբար ռազմական սադրանքների դիմելով վերջին երկու տարվա ընթացքում օկուպացրել է մեր պետության 150 քկմ տարածք:
Սա միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում է:
Գործընկերնե'ր, ավտորիտար համակարգը մարտահրավեր է նետում ժողովրդավարությանը, սա չի կարելի հանդուրժել, հարգելի' գործընկերներ, պետք է զսպել ագրեսորին:

На проходящем 13-16 июня в Марракеше саммите Межпарламентского союза (МПС), посвященном межконфессиональному диалогу, выступила член делегации НС в структуре, член фракции "Гражданский договор" Э.Тигранян:
прежде всего, позвольте поблагодарить наших марокканских хозяев за прекрасную организацию этого важного саммита.
Я представляю Республику Армения – страну, первой принявшей христианство в качестве государственной религии. Подчеркиваю это в контексте девиза нашего саммита, чтобы подчеркнуть: уважение и защита прав человека являются наднациональными и надконфессиональными. Это универсальная ценность.
Верховенство закона, равенство всех перед законом является одним из столпов и основных принципов правового государства.
К сожалению, мы видим, что некоторые государства не соблюдают верховенство   закона, даже не исполняют решения международных судов, и все это остается без последствий и ответственности. По-моему, это недопустимые двойные стандарты и шаг назад от демократии.
В частности, Международный суд применил к Азербайджану срочную меру, обязывая его разблокировать Лачинский коридор. Однако прошло более четырех месяцев, а это решение так и не реализовано. Более того, Азербайджан поставил КПП в Лачинском коридоре, полностью взяв его под свой контроль и перекрыв дорогу жизни 120 тысяч человек в Нагорном Карабахе, создав тем самым гуманитарную катастрофу.
Азербайджан ставит себя выше международного права и правосудия, игнорируя четкие призывы международного сообщества открыть коридор.
Сегодня мир, в том числе и наш регион, сталкивается с новыми вызовами. И пока внимание всего мира справедливо приковано к войне на Украине, Азербайджан пользуется случаем и продолжает свою агрессивную политику, с территориальными притязаниями на суверенную территорию Армении”.
За последние два года периодически прибегая к регулярным военным провокациям, он оккупировал 150 кв.км территории нашего государства,
Это грубое нарушение международного права.
Уважаемые коллеги, авторитарная система бросает вызов демократии, этого нельзя допускать, необходимо обуздать агрессора”.