Շրջակա միջավայրի նախարարության 85 տոկոս կատարողականը պայմանավորված է դրամաշնորհային ծրագրերի թերակատարմամբ, ինչն էլ հետեւանք է քովիդի եւ պատերազմական շրջանի բարդությունների: Նախարարության կատարողականն առանց դրամաշնորհային ծրագրերի փաստացի կազմել է 97.8 տոկոս:
Այս մասին հայտնել է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանը` ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների` հունիսի 6-ի համատեղ նիստում ներկայացնելով իր գլխավորած կառույցի` 2022 թվականի պետական բյուջեով նախատեսված ֆինանսական միջոցների եւ բյուջետային ծրագրերի կատարողականի հաշվետվությունը:
Ըստ նրա` նախարարության ապարատի եւ ԾԻԳ-ի ընթացիկ ծախսերի բյուջեն կազմել է 1 միլիարդ 80 միլիոն դրամ: Համակարգում 9 ՊՈԱԿ-ներին ծրագրով 2 միլիարդ 900 միլիոն դրամ է հատկացվել, բնության հատուկ պահպանվող տարածքների 936 ՊՈԱԿ-ներին հատկացվել է 932 միլիոն դրամ: Գերմանական ՍԻԷՆԷՖ կազմակերպության հետ պայմանագրի շրջանակում ՊՈԱԿ-ներին եւս 382 միլիոն դրամ է տրամադրվել, «Հիդրոօդերեւութաբանության եւ մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ին հատկացվել է 1.6 միլիարդ դրամ գումար:
Անդրադառնալով «Սեւան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի ընթացիկ ծախսերին` նախարարը նշել է, որ Սեւանա լճում ձկան եւ խեցգետնի պաշարների հաշվառում ծրագրով հատկացվել է 10 միլիոն դրամ:
Նշվել է, որ սիգ ձկնատեսակի ավելացում է արձանագրվել: Ի տարբերություն 2021 թվականի` 2022 թվականին 600 տոննա քվոտա է սահմանվել, որն ամբողջությամբ իրացվել է` արդյունքում 36.7 միլիոն բնօգտագործման վճար է ստացվել: Շուրջ 800 ձկնորս է ներգրավված եղել քվոտայի շրջանակում:
Ըստ նախարարի` 2022, ինչպես նաեւ 2023 թվականին արգելվել է Սեւանից ձկնկիթի արտահանումը, որը շարունակական է լինելու:
Սեւանի ջրային տարածքի անտառամաքրման աշխատանքների շրջանակում նախատեսված է եղել 118 միլիոն դրամ, վերաբաշխման արդյունքում 48.8 միլիոն դրամն ուղղվել է նախագծանախահաշվարկային փաստաթղթերի ձեռքբերմանը: Վերահաշվարկով` 2023 թվականին 400 հա ափամերձ տարածք կմաքրվի:
Շուրջ 300 միլիոն դրամ կտրամադրվի Սեւանի իշխանի ծրագրի շարունակման համար: Նշվել է, որ ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի գրասենյակի հետ համատեղ աշխատանքներ են ընթանում Սեւանի իշխանի վերականգնման ծրագրի շարունակման վերաբերյալ:
Անտառների կառավարում ծրագրով հատկացվել է 2.1 միլիարդ դրամ:
Հակոբ Սիմիդյանը մանրամասն ներկայացրել է նաեւ նախատեսված այլ միջոցառումների թվային տվյալներն ու կատարողականները:
Նախարարը պատասխանել է հանձնաժողովականների` ոլորտին առնչվող հարցերին:
«Քվոտայի ներդրման հիմնական նպատակը ձկնորսությունն օրինական դաշտ բերելն է»,- ասել է Շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանը` պատասխանելով համատեղ նիստը վարող` ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Արուսյակ Մանավազյանի` քվոտայի վերաբերյալ հարցին:

The 85% state budget execution of the Ministry of Environment is conditioned by the underperformance of the grant programmes, which is a consequence of complications of covid and post-war. The state budget execution without grant programmes was actually 97.8%.
The Minister of RA Environment Hakob Simidyan informed about this at June 6 joint sitting of the NA Standing Committees on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment and on Financial-Credit and Budgetary Affairs, presenting the report of the financial means designed by the state budget 2022 and the budgetary programme performance of the structure led by him.
According to him, the budget of the Staff of the Ministry and the current expenditures of Project Implementation Office (PIO) was 1bln 80mln AMD. 2bln 900mln AMD was allocated to 9 State Non-Commercial Organization (SNCO) by the programme in the system, 932 mln AMD was allocated to 936 SNCO of the Specially Protected Nature Territories. Within the framework of the Treaty with the German Caucasus Nature Fund (CNF) Organization 382mln AMD was also provided to the SNCOs, 1.6bln AMD was allocated to the SNCO Hydrometeorology and Monitoring Center.
Touching upon the current expenditures of Sevan National Park SNCO, the Minister noted that 10mln AMD was allocated with the programme Accounting of fish and crab reserves in Lake Sevan.
It was noted that increase of sig fish was recorded. Unlike 2021, in 2022, 600 quotas were set, which was fully realized, as a result of 36.7mln nature usage fee was received. About 800 hunters were involved within the framework of the quota.
According to the Minister, in 2022, as well as in 2023 the export of the caviar from Lake Sevan was banned, which will be continuous.
118mln AMD was also designed within the framework of the cleaning work of water territory forest of Sevan, as a result of redistribution, 48.8mln was directed to obtaining design estimate documents.
In 2023, 400 ha coastal area will be cleaned by recalculation. About 300mln AMD will be provided for continuing the project of Sevan trout. It was noted that joint work with the Office of the RA Deputy Prime Minister Tigran Khachatryan go on for continuation of the restoration project of Sevan trout.
2.1bln AMD was allocated to the project Forest management.
Hakob Simidyan presented in detail also the digital data and performances of other designed events.
The Minister answered the Committee members’ questions regarding the sphere.
“The main purpose of the quota introduction is to bring forth the fishing to legal field,” the Minister of Environment Hakob Simidyan said, answering the question on quota of the moderator of the joint sitting, the Committee member of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Arusyak Manavazyan.