ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովն աշխատանքային քննարկում է կազմակերպել ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում առաջարկվող փոփոխությունների վերաբերյալ
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Գեւորգ Պապոյանի հեղինակած եւ առաջին ընթերցմամբ ընդունված «ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ հունիսի 1-ին խորհրդարանում տեղի է ունեցել աշխատանքային քննարկում:
Օրենքի նախագծով առաջարկվում է կառուցապատողի եւ գնորդի միջեւ դրամական միջոցների գրավի պայմանագրով կամ դրա փոփոխություններով արգելել մինչեւ կառուցվող շենքի, շինության շինարարության ավարտը կամ մինչեւ սեփականության իրավունքի փոխանցման ակտի կնքումը կամ մինչեւ շենքի, շինության շահագործման թույլտվության ստացումը բանկում բացված՝ կառուցապատողի հատուկ հաշվի միջոցների մի մասի գրավի իրավունքի դադարեցումը:
Օրենսդրական նախաձեռնության հիմնական նպատակն է կառուցապատողի հատուկ հաշվի միջոցների տնօրինման հնարավորության սահմանափակումը եւ մինչեւ շինարարության ավարտը կառուցապատողների համար հատուկ հաշվի միջոցների հասանելիության վերացումը:
Հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը նշել է, որ օրինագծով փորձ է արվում մեղմել այն ռիսկերը, որոնք կարող են առաջանալ՝ կապված շինարարության հետ: Երբեմն լինում են դեպքեր, երբ շինարարությունը ինչ-որ փուլում կարող է կանգնել, եւ չկան ֆինանսական միջոցներ, որոնք կբավարարեն, որպեսզի շինարարությունն ավարտվի: Քաղաքացիներն ունենում են բնակարան ստանալու խնդիրներ:
Նշվել է, որ փոփոխությունները կարող են ունենալ որոշակի բացասական հետեւանքներ, բայց նաեւ ակնհայտ են դրանց դրական կողմերը, որոնք կհանգեցնեն ռիսկերի մեղմմանը:
«Օրենքի նախագիծը ռիսկերը նվազեցնելու մասին է»,- ասել է հանձնաժողովի նախագահը:
Ըստ Գեւորգ Պապոյանի՝ ներկայումս կա երկու իրավիճակ: Առաջինը, երբ հիպոտեկային վարկավորման միջոցով է գնվում բնակարանի գնման իրավունքը: Այս դեպքում բանկերի մի մասը դնում է սահմանափակում: Օրինակ՝ պայմանագրում նշվում է, որ 70 տոկոսը սառեցվում է, 30-ը կարող է օգտագործվել, կա նաեւ 50/50 տոկոսի տարբերակ, կա պայմանագիր, որ 80 տոկոսը սառեցվում է, 20-ը՝ մնում: Բայց կա նաեւ հնարավորություն պայմանագիրը կնքել 90-100 տոկոս հասանելիությամբ: Եթե նման հնարավորություն լինում է, կարող են ռիսկեր առաջանալ:
Երկրորդ իրավիճակն այն է, երբ բանկը ներառված չէ այդ գործընթացում, եւ քաղաքացին վճարում է 50 տոկոսը նախապես, հետո՝ մյուս 50 տոկոսը: Այս դեպքում ռիսկը նույնպես մեծ է:
Նշվել է, որ անհրաժեշտ է որոշակի կարգավորումներով ռիսկերը կանխել եւ չեզոքացնել:
Կառուցապատողներն առաջարկել են օրենքն ուժի մեջ մտնելու ժամկետի փոփոխություն: 2024 թվականի հունվարի մեկից, բայց ոչ թե կնքվող պայմանագրերի, այլ շինթույլտվությունների համար:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանի կարծիքով հնարավոր է, որ այս դեպքում որոշ մասնակիցներ շուկայից դուրս մնան:
Ըստ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանի՝ ցանկացած գումար, որ ներդրվում է շինարարության մեջ, պետք է վերահսկվի բանկային համակարգի կողմից:
Մինչեւ երկրորդ ընթերցում կքննարկվեն բոլոր խնդրահարույց դրույթներն ու ներկայացված բոլոր առաջարկությունները, եւ խորհրդարանի լիագումար նիստում կներկայացվի օրենքի նախագծի լրամշակված տարբերակը:
Քննարկմանը մասնակցել են «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության մի խումբ պատգամավորներ, Կառավարության, բանկերի ներկայացուցիչներ եւ շահագրգիռ կառուցապատողներ:

On June 1, a working debate was held in Parliament regarding the draft law on Making Amendments to the Civil Code of the Republic of Armenia authored by the NA deputy of the Civil Contract Faction Gevorg Papoyan and adopted in the first reading.
The main objective of the legislative initiative is to limit the opportunity of managing the constructor’s special account funds and to eliminate access to the special account funds for the constructors until the end of the construction.
The Chair of the Committee Gevorg Papoyan noted that the bill attempts to mitigate the risks that may arise in connection with the construction. Sometimes there are cases when the construction may stop at some phase, and there are no financial resources that will be sufficient for the construction to be completed. Citizens have problems getting apartments.
It was mentioned that the amendments may have certain negative consequences, but their positive aspects are also obvious, which will lead to mitigation of risks.
“The draft law is about reducing risks,” the Chair of the Committee said.
According to Gevorg Papoyan, there are currently two situations. The first is when the right to purchase an apartment is obtained through mortgage loan. In this case, some banks impose a limit. For example, the contract states that 70% is frozen, 30% can be used, there is also a 50/50% option, there is a contract that 80% is frozen, 20% remains. But there is also a possibility to sign the contract with 90-100% availability. If there is such an opportunity, risks may arise.
The second situation is when the bank is not included in the process, and the citizen pays 50% in advance, and then the other 50%. In this case, the risk is also high.
It was noted that it is necessary to prevent and neutralize risks with certain regulations.
The constructors proposed a change in the date of entry into force of the law from 1 January 2024, but not for signed contracts, but for building permits.
According to the deputy of the NA Civil Contract Faction Hovik Aghazaryan, it is possible that in this case some participants will be left out of the market.
According to the deputy of the NA Civil Contract Faction Khachatur Sukiasyan, any money that is invested in construction should be controlled by the banking system.
Before the second reading, all the problematic provisions and all the submitted proposals will be debated, and the revised version of the draft law will be presented at the plenary sitting of the Parliament.
A number of deputies from the Civil Contract Faction, the representatives of the Government, banks and the concerned constructors took part in the debate.