Ըստ Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Հակոբյանի՝ ՀՌՀ-ի 2022 թվականի պետական բյուջեով ֆինանսական հատկացումները կազմել են շուրջ 325 մլն դրամ՝ ճշտված բյուջեի նկատմամբ՝ 324 միլիոն դրամ է, փաստացի կատարողականը՝ 99.6 տոկոս:  Այս մասին հանձնաժողովի նախագահը տեղեկացրել է ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների՝ մայիսի 31-ի համատեղ նիստում:
Իրականացվել է 1 ծրագիր, 3 միջոցառում:
Տիգրան Հակոբյանը նշել է, որ հատկացված գումարի 85 տոկոսն աշխատավարձի ֆոնդն է: Թափուր հաստիքների պատճառով շուրջ 12 մլն դրամ վերադարձվել է պետական բյուջե: Հաշվետու տարում 7 դատավճռից 5-ը ՀՌՀ-ի օգտին է կայացվել: ՀՌՀ նախագահի հավաստմամբ 2024 թվականին նախատեսվում է իրականացնել մեդիագրագիտության վերաբերյալ նոր ծրագիր, քանի որ, ըստ նրա, մեդիագրագիտությունը բավականին ցածր տոկոս է կազմում:
Նշվել է, որ Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի` 2022 թվականի պետական բյուջեի նախագծով նախատեսված ծախսերի զգալի բաժինն ուղղված է եղել «Տեսալսողական մեդիայի ոլորտի կանոնակարգում» ծրագրին, որի նպատակն է հեռարձակվող լրատվության միջոցների ազատության, անկախության եւ բազմազանության ապահովումը:
Վարչապետի աշխատակազմի սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը ներկայացրել է իր ղեկավարած գրասենյակի 2022 թվականի բյուջեի կատարողականը:
Հաշվետու տարում կառույցին հատկացվել է 578 մլն 945 հազար դրամ: Զեկուցողի խոսքով նախանշած ծրագրերը պատշաճ իրականացնելու համար անհրաժեշտ է եղել հատկացված գումարն ավելացնել եւս 186 մլն 919 հազար 100 դրամով: Ընդհանուր գումարը կազմել է 765 մլն 864 հազար 100 դրամ, ծախսը՝ 723 մլն 561 հազար 400 դրամ: Պետական բյուջե է վերադարձվել 42 մլն 302 հազար 700 դրամ:
«Քայլ դեպի տուն» ծրագրի իրականացմանը հատկացվել  է 83 մլն 649 հազար 100 դրամ, որից 7 մլն 681 հազար 700 դրամ տնտեսված գումարը նվազեցվել է:
«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» («Սփյուռքի երիտասարդ առաջնորդների վերապատրաստում») ծրագրի իրականացման համար հատկացվել է 11 մլն 806 հազար 700 դրամ, տնտեսվել է 2 մլն 330 հազար 800 դրամ:
Զարեհ Սինանյանը մանրամասն ներկայացրել է նաեւ «Աշխատանք սփյուռքի համայնքներում», «Հայրենադարձության ինտեգրման կենտրոն», «Աջակցություն Վրաստանի հայալեզու լրատվամիջոցներին» միջոցառումների իրականացման համար 2022 թվականի բյուջետային հատկացումները, ծախսերն ու խնայողությունները:
Զեկուցողը տեղեկացրել է, որ «Շինարարական եւ վերանորոգման աշխատանքներով պայմանավորված» միջոցառման շրջանակում ձեռք չեն բերվել տարածքի սպասարկման ծառայությունները, իսկ միջոցառման առցանց համակարգը ձեռք է բերվելու 2023 թվականին: Նրա խոսքով միջոցառման իրականացմանը հատկացված 22 մլն 928 հազար դրամը նվազեցվել է, միջոցառման ծախսը կազմել է 5 մլն 503 հազար 200 դրամ:
Ամբողջությամբ իրականացվել է «ՀՀ զարգացման գործընթացի Սփյուռքի ներուժի ներգրավում» ծրագիրը, որի համար հատկացված գումարը Կառավարության որոշման համաձայն ավելացվել է 179 մլն   579 հազար 400 դրամով: Իրականացված   ծրագրի ծախսը կազմել է 365 մլն 22 հազար դրամ, տնտեսված 18 մլն 882 հազար դրամը վերադարձվել է պետական բյուջե:
2022 թվականի ընթացքում իրականացվել է 13 աշխատանքային գործուղում:
Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի նախագահ Արա Շիրինյանը, ներկայացնելով խորհրդի՝ 2022 թվականի կատարողականը, նշել է, որ յուրաքանչյուր տարվա բյուջետային հատկացումները չեն գերազանցում նախորդ տարվա ֆինանսական հատկացումները: Զեկուցողն իր տեսակետն է ներկայացրել Հանրային հեռարձակողի դերի եւ նշանակության վերաբերյալ եվրոպական երկրներում:
Արա Շիրինյանը փաստել է, որ հանրային հեռուստաընկերության հաշվետու տարվա կատարողականը կազմել է 165 տոկոս, քանի որ Երեւանում կազմակերպել է Մանկական եվրատեսիլը: Նա նաեւ նշել է, որ 2015 թվականից մինչեւ օրս Հանրային հեռուստաընկերությունը տեխնիկապես չի վերազինվել:

According to the Chairman of the Commission on Television and Radio (CTR) Tigran Hakobyan, the financial allocations by the state budget of the CTR for 2022 was about 325 million drams, 324 million drams against the specified budget, the factual performance – 99.6%. The Commission Chair informed about this at May 31 joint sitting of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport and on Financial-Credit and Budgetary Affairs.
One programme and three events were carried out.
Tigran Hakobyan noted that 85% of the allocated sum of money is the salary fund. 12 million drams were returned to the state budget because of vacancies. In the financial year 5 out of 7 judgments were made in favour of the CTR. As the CTR Chairman assured, in 2024, a new project on media literacy is designed, as the media literacy is of rather low percentage.
It was noted that the considerable part of the expenditures designed by the draft state budget of the CTR for 2022 was directed to the project Regulation of the Video Audio Media Sphere, and its aim is the provision of the freedom, independence and diversity of the broadcasting media.
The High Commissioner for Diaspora Affairs at the Office of the Prime Minister Zareh Sinanyan presented the budget execution of the Office led by him for 2022.
In the financial year 578 million 945.000 AMD was allocated to the structure. According to the rapporteur, it was necessary to add the allocated sum of money by 186 million 919.100 AMD for properly implementing the specified programmes. the total was 765 million 864.100 AMD, the expenditure – 723 million 561.400 AMD. 42 million 302.700 AMD was returned to the state budget.
83 million 649.100 AMD was allocated to the program Step Toward Home, and 7 million 681.700 AMD saved money was decreased.
11 million 806.700 AMD was allocated for the implementation of the Diaspora Youth Ambassador program, and 2 million 330.800 AMD was saved.
Zareh Sinanyan also presented in detail the budgetary allocations, expenditures and savings of 2022 for the implementation of the events Armenian Diaspora Communities, Repatriation and Integration Center, Support to Armenian Language Media of Georgia.
The rapporteur informed that within the framework of the measure Due to Building Work and Repair the services of the territory were not obtained, and online system of the measure will be obtained in 2023. According to him, 22 million 928.000 AMD decreased, the expenditure of the measure was 5 million 503.200 AMD. The Involvement of the Diaspora’s Neruzh of the RA development process program was fully accomplished, and, according to the Government decision, the allocated sum of money for it increased by 179 million 579.400 AMD. The expenditure of the implemented program, was 365 million 22.000 AMD, the saved 18 million 882.000 AMD was returned to the state budget.
During the year 2022, 13 business trips were carried out.
The Chairman of the Council of the Public Television and Radio Ara Shirinyan, presenting the performance of the Council for 2022, noted the budgetary allocations of very year do not exceed the financial allocations of the previous year. The rapporteur presented his viewpoint on the role and significance of the Public Broadcaster in the European countries.
Ara Shirinyan documented that the performance of the financial year of the Public Television Company was 165%, as the Junior Eurovision was organized in Yerevan. He also mentioned that from 2015 until now the Public Television (TV) Company was not technically equipped.