Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը մայիսի 24-ին ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից հետաքրքրվել է՝ արդյո՞ք քննարկվում են ճանապարհների ապաշրջափակման ու Ադրբեջանը Նախիջեւանին կապող ճանապարհի կառուցման հարցերը, ՀՀ-ն ի՞նչ տնտեսական արդյունք կունենա դրանց գործարկումից, հնարավո՞ր է, որ այդ քննարկումը դադարեցվի ու հարցը խաղաղության պայմանագրում չներառվի:
«Ադրբեջանի՝ արեւմտյան շրջանների ու Նախիջեւանի միջեւ կոմունիկացիաների առանձին օրակարգ գոյություն չունի: Այդ հարցը տեղավորվում է տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման շրջանակում, որտեղ արձանագրված է, որ ՀՀ-ն պատրաստ է ապահովել այդ հաղորդակցությունը»,- ասել է ՀՀ վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը եւս մեկ անգամ վերահաստատել է, որ ըստ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ համաձայնագրի՝ ե՛ւ Ադրբեջանը, ե՛ւ ՀՀ-ն պարտավոր են բացել տարածաշրջանային կոմունիկացիաները, ու ՀՀ-ն պատրաստ է դա անել:
«Կա նոր ենթակառուցվածքների կառուցման գաղափար ու խնդիր: ՀՀ-ն այդպիսի ենթակառուցվածքներ կառուցելու պարտավորություն չունի, բայց կարող է դիտարկել այդ տարբերակը եւս: Մենք դրան կհամաձայնենք այն դեպքում, երբ տեսնենք՝ դա տարածաշրջանի ինտեգրման, խաղաղության ու փոխշահավետության ֆոն է ստեղծում, ինչի շնորհիվ կհաղթահարենք շրջափակումը»,- ասել է երկրի վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել է նաեւ, որ ՀՀ հյուսիսային ու հարավային հատվածներն իրար կապող միակ երկաթուղին անցնում է Նախիջեւանի տարածքով, եւ այն գործարկելու խնդիրը եւս առկա է:
«Սուվերենության, իրավազորության եւ փոխադարձության սկզբունքի հիման վրա պատրաստ ենք Ադրբեջանի հետ վերագործարկել երկաթուղին: Քաղաքական մակարդակով այս պայմանավորվածությունը կար, երբ հերթը հասավ իրավական ձեւակերպումը տալուն ու ստորագրելուն, ես ասացի՝ ստորագրում եմ, Ադրբեջանը չստորագրեց: Հիմա նորից փորձում ենք լուծել այդ հարցը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է նաեւ ընդդիմության՝ «միջանցքին» վերաբերող հայտարարություններին:
«Ես կարող եմ ապացուցել երդվյալ ատենակալների ֆորմատով՝ ես երբեք, երբեք ու որեւէ մեկին ՀՀ տարածքով միջանցք ո՛չ խոստացել եմ, ո՛չ էլ թույլ եմ տվել, որ որեւէ մեկի մոտ տպավորություն ստեղծվի, որ կարող եմ խոստանալ: Ես սա կարող եմ ապագաղտնիացնել ու ապացուցել, ինչին էլ առարկություն չի կարող լինել»,- ասել է ՀՀ վարչապետը:

During the NA-Government Q&A session on May 24, the deputy of the Civil Contract Faction of the National Assembly Sergey Bagratyan asked the RA Prime Minister Nikol Pashinyan whether the issues of unblocking the roads and the construction of the road connecting Azerbaijan to Nakhijevan are being debated, what economic result the RA will have as a result of their implementation, whether it is possible that this debate will be stopped and the issue will not be included in the peace treaty.
“There is no separate communication agenda between the western regions of Azerbaijan and Nakhijevan. This issue is included in the framework of the opening of regional communications, where it is recorded that the RA is ready to ensure that communication,” the RA Prime Minister said.
Nikol Pashinyan once again affirmed that according to the Trilateral Statement of November 9, both Azerbaijan and Armenia are obliged to open regional communications, and Armenia is ready to do that.
“There is an idea and problem of building new infrastructures. The RA has no obligation to build such infrastructures, but it can consider that option as well. We will agree to it when we see that it creates a background for regional integration, peace and mutual benefit, thanks to which we will overcome the blockade,” the Prime Minister of the country noted.
Nikol Pashinyan also informed that the only railway connecting the northern and southern parts of the RA passes through the territory of Nakhichevan, and the problem of operating it also exists.
“Based on the principle of sovereignty, jurisdiction and reciprocity, we are ready to restart the railway with Azerbaijan. There was this arrangement at the political level, when the turn came to give legal formulation and sign it, I said: I am signing, Azerbaijan did not sign. Now we are trying to solve that issue again,” Nikol Pashinyan mentioned.
Nikol Pashinyan touched upon the statements of the opposition regarding the “corridor” as well.
“I can prove in the format of the jury that I have never, never, never promised anyone a corridor through the territory of Armenia, nor did I allow anyone to get the impression that I can promise it. I can declassify and prove this, to which there can be no objection,” the RA Prime Minister said.