Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը մայիսի 24-ին ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից հետաքրքրվել է՝ արդյո՞ք քննարկվում են ճանապարհների ապաշրջափակման ու Ադրբեջանը Նախիջեւանին կապող ճանապարհի կառուցման հարցերը, ՀՀ-ն ի՞նչ տնտեսական արդյունք կունենա դրանց գործարկումից, հնարավո՞ր է, որ այդ քննարկումը դադարեցվի ու հարցը խաղաղության պայմանագրում չներառվի:
«Ադրբեջանի՝ արեւմտյան շրջանների ու Նախիջեւանի միջեւ կոմունիկացիաների առանձին օրակարգ գոյություն չունի: Այդ հարցը տեղավորվում է տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման շրջանակում, որտեղ արձանագրված է, որ ՀՀ-ն պատրաստ է ապահովել այդ հաղորդակցությունը»,- ասել է ՀՀ վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը եւս մեկ անգամ վերահաստատել է, որ ըստ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ համաձայնագրի՝ ե՛ւ Ադրբեջանը, ե՛ւ ՀՀ-ն պարտավոր են բացել տարածաշրջանային կոմունիկացիաները, ու ՀՀ-ն պատրաստ է դա անել:
«Կա նոր ենթակառուցվածքների կառուցման գաղափար ու խնդիր: ՀՀ-ն այդպիսի ենթակառուցվածքներ կառուցելու պարտավորություն չունի, բայց կարող է դիտարկել այդ տարբերակը եւս: Մենք դրան կհամաձայնենք այն դեպքում, երբ տեսնենք՝ դա տարածաշրջանի ինտեգրման, խաղաղության ու փոխշահավետության ֆոն է ստեղծում, ինչի շնորհիվ կհաղթահարենք շրջափակումը»,- ասել է երկրի վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել է նաեւ, որ ՀՀ հյուսիսային ու հարավային հատվածներն իրար կապող միակ երկաթուղին անցնում է Նախիջեւանի տարածքով, եւ այն գործարկելու խնդիրը եւս առկա է:
«Սուվերենության, իրավազորության եւ փոխադարձության սկզբունքի հիման վրա պատրաստ ենք Ադրբեջանի հետ վերագործարկել երկաթուղին: Քաղաքական մակարդակով այս պայմանավորվածությունը կար, երբ հերթը հասավ իրավական ձեւակերպումը տալուն ու ստորագրելուն, ես ասացի՝ ստորագրում եմ, Ադրբեջանը չստորագրեց: Հիմա նորից փորձում ենք լուծել այդ հարցը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է նաեւ ընդդիմության՝ «միջանցքին» վերաբերող հայտարարություններին:
«Ես կարող եմ ապացուցել երդվյալ ատենակալների ֆորմատով՝ ես երբեք, երբեք ու որեւէ մեկին ՀՀ տարածքով միջանցք ո՛չ խոստացել եմ, ո՛չ էլ թույլ եմ տվել, որ որեւէ մեկի մոտ տպավորություն ստեղծվի, որ կարող եմ խոստանալ: Ես սա կարող եմ ապագաղտնիացնել ու ապացուցել, ինչին էլ առարկություն չի կարող լինել»,- ասել է ՀՀ վարչապետը:

24 мая в ходе сессии вопросов и ответов НС-Правительство депутат фракции "Гражданский договор" С.Багратян поинтересовался у Премьер-министра РА Н.Пашиняна, обсуждаются ли вопросы разблокирования коммуникаций и строительства дороги, соединяющей Нахичеван с Азербайджаном, какие экономические результаты будет иметь РА от их реализации, возможно ли, что эти дебаты будут прекращены и вопрос не будет включен в мирный договор?
“Отдельной коммуникационной повестки между западными районами Азербайджана и Нахичеваном нет. Этот вопрос умещается в рамки открытия региональных коммуникаций, где зафиксировано, что РА готова обеспечить это сообщение", - подчеркнул премьер.
Н.Пашинян еще раз подтвердил, что, согласно трехстороннему заявлению от 9 ноября и Азербайджан, и Армения обязаны открыть региональные коммуникации, и РА готова это сделать.
“Есть идея и задача строительства новых инфраструктур. У РA нет обязательства строить подобную ​​инфраструктуру, но мы можем рассмотреть и такой вариант. Согласимся на это при случае, когда увидим, что это создает фон для региональной интеграции, мира и взаимной выгоды, благодаря чему мы преодолеем блокаду", - пояснил премьер-министр страны.
Н.Пашинян также сообщил, что единственная железная дорога, соединяющая северную и южную части РА, проходит по территории Нахичевана, и проблема ее эксплуатации также существует.
“Исходя из принципа суверенности, юрисдикции и взаимности, мы готовы перезапустить железную дорогу с Азербайджаном. На политическом уровне такая договоренность была, когда пришла очередь давать правовую формулировку и подписывать, я сказал: подписываю, Азербайджан не подписал. Сейчас снова пытаемся решить этот вопрос", - отметил премьер.
Н.Пашинян также коснулся заявлений оппозиции по “коридору”.
“Могу доказать в формате присяжных заседателей: я никогда и никому не обещал коридор через территорию РА и не позволял, чтобы у кого-либо создалось впечатление, что могу обещать.  Я могу это рассекретить и доказать, возражений не может быть”, - подчеркнул Премьер-министр РА.