Բարձրագույն դատական խորհուրդը Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատի քաղաքացիական գործերի քննության դատական կազմի դատավորի թափուր տեղի համար առաջադրել է Կարեն Աղաջանյանի, Լիզա Գրիգորյանի եւ Կարեն Թումանյանի թեկնածությունները:
ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանի տեղեկացմամբ երեք թեկնածուներից խորհրդարանը պետք է ընտրի Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատի դատավորի թեկնածու:
Պատգամավորները հարցը քննարկել են մայիսի 24-ի ԱԺ նիստում:
Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի պաշտոնակատար Վիգեն Քոչարյանը բարձրաձայնել է Կարեն Աղաջանյանի կենսագրական տվյալներն ու գործունեությունը: Թեկնածուն 1998 թվականին ավարտել է Երեւանի «Գլաձոր» կառավարման համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետը, 2016 թվականին՝ նույն ֆակուլտետի մագիստրատուրան: Կարեն Աղաջանյանն ունի 23 տարվա մասնագիտական ստաժ, ներկայումս «Համար մեկ փաստաբանական գրասենյակ» ՍՊԸ-ի տնօրենն է:
Թեկնածուն նշել է, որ բազմամյա աշխատանքային գործունեության ընթացքում ներկայացրել է հարյուրավոր հայցադիմումներ, բողոքներ, դիմումներ, որոնց մի մասը հիմք է հանդիսացել նաեւ իրավակիրառ պրակտիկայի փոփոխությանն ու բարելավմանը, այդ թվում՝ ուղղված Սահմանադրական դատարանին: Զեկուցողն ընդգծել է, որ հանդես է եկել մի շարք օրենսդրական փոփոխությունների առաջարկներով, մասնակցել է  օրենքների մշակմանը, մշտապես կատարելագործել մասնագիտական հմտությունները:
Խոսելով կոռուպցիայի մասին՝ Կարեն Աղաջանյանը նշել է, որ դրա առաջացման պատճառները բազմաթիվ են. դրանց թվում են՝ օրենսդրական անկատարությունը, դժվար հասկանալի ենթաօրենսդրական ակտերի առկայությունը, քաղաքացիների ծանր իրավագիտակցությունը, ինչպես նաեւ նրանց պասիվությունը՝ պայմանավորված հակակոռուպցիոն համակարգի նկատմամբ անվստահությամբ: «Մենք պետք է ուժ գտնենք մեր հասարակության միջից արմատախիլ անելու այդ արատավոր երեւույթը»,- կարծիք է հայտնել զեկուցողը եւ անհրաժեշտ համարել ավելացնել կոռուպցիայի դեմ պայքարի՝ կրթական եւ կանխարգելիչ գործառույթների  իրականացումը: Նշվել է, որ բազում տարիների ընթացքում կոռուպցիայի կանխարգելմանն ուղղված որեւէ շոշափելի քայլ մեր երկիրը չի կատարել: «Եվ միայն 2018 թվականի ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխությունից հետո Կառավարությունը հստակ քայլեր մշակեց եւ սկսեց դրանք իրականացնել»,- ընդգծել է թեկնածուն:
Ըստ Կարեն Աղաջանյանի՝ ներկայումս դատական համակարգում ամենաբացասական գործոնը դատարանների գերծանրաբեռնվածությունն է, ինչը բացասական ազդեցություն է ունենում նաեւ դատական ակտերի որակի վրա: Համակարգում խնդիրների լուծման հարցում թեկնածուն կարեւորել է դատավորների թվաքանակի ավելացումը, էլեկտրոնային արդարադատության ներդնումը եւ այլն:
Թեկնածուն հավաստիացրել է, որ ընտրվելու դեպքում ներդնելու է իր ամբողջ ներուժը, բազմամյա փորձը՝ բարձր պահելով տրված վստահությունը եւ գործելու է միայն հանուն Հայաստանի Հանրապետության:

The Supreme Judicial Council (SJC) nominated the candidacies of Karen Aghajanyan, Liza Grigoryan and Karen Tumanyan for the for vacant position of judge of judicial staff of the Anti-Corruption Chamber of the Court of Cassation investigating civil cases.
As the NA Vice President Hakob Arshakyan informed, the parliament shall elect a candidate for judge of the Anti-Corruption Chamber of the Court of Cassation.
The deputies debated the issue at May 24 NA sitting.
The Acting Chairman of the Supreme Judicial Council Vigen Kocharyan voiced Karen Aghajanyan’s biographical data and activity. In 1998, the candidate graduated from the Faculty of law of Yerevan Gladzor Management University, in 2016 – the Master’s degree of the same Faculty. Karen Aghajanyan has 23 years of length of service, at present, the Director of N 1 Attorney Office LLC.
The candidate noted that during his long-year working activity he presented hundreds of claims, complaints, applications, the part of them served a basis also for the change and improvement of legal practice, including the Constitutional Court. The rapporteur underlined that he made proposals of a number of legislative amendments, took part in the revision of laws, permanently improve the professional skills.
Speaking about corruption, Karen Aghajanyan noted that the reasons for its causes of occurrence are numerous: among them the legislative incompleteness, the availability of the difficult to understand the sub-legislative acts, the citizens’ hard jurisprudence, as well as their passiveness conditioned by distrust towards the anti-corruption system. “We should find strength for eradicating that defective phenomena from our society,” the rapporteur expressed an opinion and considered necessary to add the implementation of the educational and preventive functions in the fight against corruption. It was noted that during many years our country did not take any tangible step aimed at the prevention of corruption. “And only after non-violent, velvet revolution of 2018 the Government developed distinct steps and began taking them,” the candidate underlined.
According to Karen Aghajanyan, at present, the most negative factor is the overloading of the courts in the judicial system, which has also negative impact on the quality of the judicial acts. In the solution of the problems in system the candidate highlights the increase of the judges’ numbers, the introduction of electronic justice, etc.
The candidate assured that in case of being elected he will invest his full potential, the experience of many years, keeping high the given trust and will act only for the sake of the Republic of Armenia.