Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ մայիսի 17-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել են օրենսդրական նախաձեռնություններ:
Կառավարության հեղինակած՝ ««Թմրամիջոցների եւ հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքներում առաջինից երկրորդ ընթերցում կատարվել են մի քանի խմբագրական բնույթի փոփոխություններ:
Հիմնական զեկուցող, ՀՀ առողջապահության նախարարի առաջին տեղակալ Լենա Նանուշյանի խոսքով արտադրական կանեփի մասին օրենքի ընդունումից ի վեր դաշտում լուրջ տեղաշարժեր չկան: Խնդիրը լուծելու համար Կառավարությունը ներկայացրել է նախագծերի փաթեթ, որով բիզնեսին խոչընդոտող խնդիրները պետք է լուծվեն:
Նախագծով առաջարկվել է տնտեսվարող սուբյեկտներին հնարավորություն տալ մինչեւ 2 տարի ժամկետում ստեղծել կանեփի արտադրություն՝ 1 տարվա փոխարեն: Սահմանվել է նաեւ արտադրական կանեփի չորացված զանգված հասկացությունը, Կառավարության համար որոշակի լիազորություններ են հստակեցվել:
Անդրադարձ է կատարվել քվոտաների վերանայման կարգին: Լենա Նանուշյանը նշել է, որ այն սահմանում է Կառավարությունը: Լիցենզավորված անձը մինչեւ տվյալ տարվա վերջին եռամսյակը կարող է դիմել հաջորդ տարվա քվոտաների վերանայման համար:
Քննարկման մասնակիցներն ու Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը կարծիք են հայտնել, որ փաթեթով խնդիրները չեն լուծվի. հետագայում փաթեթին անդրադառնալու անհրաժեշտություն կլինի:
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Բաբկեն Թունյանը կարծիք է հայտնել, որ ավելի ճիշտ կլիներ՝ այս նախաձեռնությունը ներկայացներ Էկոնոմիկայի, ոչ թե Առողջապահության նախարարությունը, քանի որ այն վերաբերում է տնտեսությանը: Չնայած փոփոխությունը կատարվում է այն օրենքում, որը վերաբերում է Առողջապահության նախարարությանը, բայց այն լուծում է տնտեսական խնդիր:
Հանձնաժողովի փոխնախագահը տեղեկացրել է, որ ինքն օրենքի նախագծին կողմ չի քվեարկելու, քանի որ այն լրացուցիչ քննարկման կարիք ունի: Այս համատեքստում նա առաջարկել է լիագումար նիստերի ընթացքում նախագիծը հետ տանել առաջին ընթերցում եւ եւս մեկ ամիս քննարկել: Եթե այդ ընթացքում լինեն առաջարկներ կամ այլ գերատեսչությունների կողմից այլընտրանքային տարբերակներ, դրանք նույնպես ներառվեն քննարկվող հարցի շրջանակում:

At May 17sitting of the Standing Committee on Economic Affairs, legislative initiatives were debated in the second reading.
Amendments of several editorial character were made from the first to the second reading to the laws on Making Amendments and Addenda to the law on Narcotics and Psychotropic (Psychedelic) Substances and on Amending the RA Code on Administrative Offences authored by the Government.
According to the key rapporteur, the RA First Deputy of Health Lena Nanushyan, since the adoption of the law on industrial hemp there are no serious moves in the field. The Government presented a package of drafts, by which the problems impeding the business should be solved.
The draft proposed to give opportunity the entities to create production of hemp within 2 years instead of 1 year.
Reference was made to the order of quota review, Lena Nanushyan noted that the Government defines it. The licensed person can apply for the review of the quotas for the next year until the last quarter of the given year.
The participants of the debate and the Minister of Economy Vahan Kerobyan opined that the problems will not be solved: in the future there will be no need for touching upon the package.
The Deputy Chair of the Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan expressed opinion the it would be right that the Ministry of Economy, but not the Ministry of Health presents this initiative, as it refers to the economy. Though the amendment is made to the law, which relates to the Ministry of Health, but it solves economic problem.
The Deputy Chair of the Committee informed that he will not vote for the draft law, as it needs additional debate. In this context he proposed the attendees to take the draft to the first reading during the plenary sittings and debate it one more month. If there will be any proposals or alternative versions by the institutions, they will also be included within the framework of the issue under debate.