«Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքի 102-րդ հոդվածի համաձայն՝ եթե օրենքով միավորված համայնքի ավագանու առաջին նիստն ավագանու լիազորությունները ստանձնելու պահից քսան օրվա ընթացքում չի գումարվում կամ սահմանված կարգով այդ ավագանու լիազորությունները վաղաժամկետ դադարեցվում են, ապա վարչապետին տրվում է համայնքի ղեկավարի պաշտոնակատար նշանակելու լիազորություն:
«Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում փոփոխությամբ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներն առաջարկում են, որ համամասնական ընտրակարգով ձեւավորված համայնքի ավագանու առաջին նիստն ավագանու լիազորությունները ստանձնելու պահից քսան օրվա ընթացքում չգումարվելու դեպքում, տվյալ համայնքի ավագանու առավել մեծ թվով մանդատներ ունեցող խմբակցության գրավոր առաջարկով ՀՀ վարչապետը համայնքի ղեկավարի պաշտոնակատար նշանակի այդ խմբակցության կողմից առաջարկված խմբակցության անդամին:
«Մեր նպատակն է արձանագրել այն փաստը, որ պետությունը, Կառավարությունը, Ազգային ժողովը պարտավոր են հարգել կայացած ընտրությունների արդյունքում համայնքի բնակչության դիրքորոշումը»,- ընդգծել է նախաձեռնության համահեղինակ Արմենուհի Կյուրեղյանը եւ հավելել, որ քաղաքական պատասխանատվություն կրողը պետք է լինի այն քաղաքական ուժը, որին ամենաշատը վստահել է համայնքը:
Կառավարությունն առաջարկում է ձեռնպահ մնալ առաջարկվող կարգավորումից, գործող օրենքի հոդվածները թողնել անփոփոխ: Նախաձեռնության վերաբերյալ գործադիրի դիրքորոշումը ներկայացրել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը: Չնվազեցնելով համայնքի բնակչության ընտրության արդյունքների կարեւորությունը՝ Կառավարության գնահատմամբ համայնքի ղեկավարի պաշտոնակատար նշանակելիս առավել կարեւոր է նշանակման հարցում քաղաքական պատասխանատվություն ստանձնելը: Առաջարկվող տարբերակում այդ պատասխանատվությունը ստանձնելու է վարչապետը, սակայն պաշտոնակատարի նշանակումը կատարելու է խմբակցության առաջարկի հիման վրա: Այդ պարագայում քաղաքական պատասխանատվություն վերցնելը կկրի ձեւական բնույթ, քանի որ այն առաջացել է ոչ թե նշանակողի նախաձեռնությամբ, այլ համայնքի ավագանու առավել մեծ թվով մանդատներ ունեցող խմբակցության գրավոր առաջարկով:
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներ Արմենուհի Կյուրեղյանի, Գառնիկ Դանիելյանի, Արման Ղազարյանի եւ Արթուր Սարգսյանի հեղինակած ««Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» օրինագիծն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ մայիսի 17-ի նիստում:

According to Article 102 of the Law on Local Self-Government, if the first sitting of the Council of Elders of the community united by law is not convened within twenty days of assuming the powers of the Council of Elders or the powers of the Council of Elders are prematurely terminated in accordance with the established procedure, then the Prime Minister is given the authority to appoint an Acting Head of the community.
According to the amendment to the law on Local Self-Government, the deputies of Armenia Faction propose that in the event that the first sitting of the Council of Elders of the community formed by the proportional election system is not convened within twenty days from the moment of assuming the powers of the Council of Elders, the RA Prime Minister should appoint the Acting Head of the community with the written proposal of the Faction with the largest number of mandates of the given Council of Elders to the Faction member nominated by that Faction.
The Government suggests to refrain from the proposed regulation, to leave the articles of the current law unchanged. The position of the Executive regarding the initiative was presented by the RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Vache Terteryan. According to the Government, when appointing the Acting Head of the community, it is more important to assume political responsibility in the matter of appointment. In the proposed version, the Prime Minister will assume this responsibility, but the appointment of the Acting Head will be made based on the proposal of the Faction. In that case, taking political responsibility will have a formal nature, because it was not initiated by the appointer, but by the written proposal of the Faction with the largest number of mandates in the community council.
The bill on Making Amendment and Addendum to the Law on Local Self-Government authored by the deputies Armenuhi Kyureghyan, Garnik Danielyan, Arman Ghazaryan and Artur Sargsyan of the NA Armenia Faction was debated by the Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Protection at May 17 sitting in the first reading.