Ներկայումս Հայաստանում բույսերի նոր սորտերի բուծողների իրավունքների պահպանությունը պատշաճ չի իրականացվում եւ արտադրական նպատակներով առանց բուծողի թույլտվության բազմացվում են այլ երկրներից ներմուծված սորտեր: Արդյունքում, վստահության բացակայությամբ պայմանավորված՝ մեր երկրում բուսաբուծության ոլորտի տնտեսավարողների համար մեծ պահանջարկ ունեցող մրցունակ սորտերի ձեռքբերումը հասանելի չի լինում, սելեկցիոն գործունեությունը գրավիչ չէ: Միեւնույն ժամանակ, սերմնարտադրությամբ եւ տնկարանային արտադրությամբ զբաղվող օտարերկրյա ընկերությունների համար ստեղծվում են խոչընդոտներ: Այս մասին ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Աշխեն Շիրվանյանը:
Մայիսի 17-ին ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ««Բույսերի սորտերի պահպանության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Նշված խնդիրները լուծելու նպատակով հստակ սահմանված իրավական կարգավորումների ապահովման եւ Բույսերի նոր սորտերի պաշտպանության միջազգային միությանն անդամակցելու համար Կառավարությունը ներկայացրել է մի շարք փոփոխություններ եւ լրացումներ: Ըստ նախարարի տեղակալի՝ կհստակեցվեն եւ կհամապատասխանեցվեն բույսերի սորտերի ստեղծման, օգտագործման, պահպանության, բուծողի իրավունքի, անվավեր ճանաչման եւ արտոնագրի տրամադրման կամ այդ իրավունքի դադարեցման հետ կապված հարաբերությունները: Նախագծի նպատակն է այլ երկրների բուծողների իրավունքների պահպանության երաշխիքի առկայությունը, որը հնարավորություն կտա օտարերկրյա բուծողների կողմից ստեղծված մրցունակ սորտերը ներդնել հանրապետությունում՝ բարձրացնելով արտադրողականությունը: Բույսերի նոր սորտերի իրավական պահպանության շնորհիվ Հայաստանում բուծողի գիտական-սելեկցիոն գործունեությունը կդառնա շահութաբեր:
ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը, կարեւորելով սելեկցիոն կայաններում ճիշտ աշխատանքների իրականացումը, նշել է, որ այդ ուղղությամբ հստակ ռազմավարություն պետք է մշակել, ներդնել համակարգում անհրաժեշտ ֆինանսներ, որպեսզի գյուղատնտեսության մեջ առկա բազմաթիվ խնդիրները լուծվեն:

“В настоящее время в Армении не осуществляется должным образом защита прав селекционеров новых сортов растений, а импортированные из других стран сорта размножаются в производственных целях без разрешения селекционера. В результате из-за отсутствия доверия приобретение конкурентоспособных сортов, пользующихся повышенным спросом у хозяйствующих субъектов нашей страны, недоступно, селекционная деятельность непривлекательна. В то же время создаются препятствия для иностранных компаний, занимающихся семеноводством и питомниководством”, - отметила заместитель министра экономики А.Ширванян.
17 мая на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды обсуждался в первом чтении проект о внесении изменений и дополнений в закон ”Об охране сортов растений”.
Для решения указанных проблем, обеспечения четкого правового регулирования и вступления в Международный союз по охране новых сортов растений правительство представило ряд поправок. По словам замминистра, будут уточнены и гармонизированы отношения, связанные с созданием, использованием, сохранением права селекционера, признанием недействительным и выдачей патента или прекращением этого права. Цель проекта – гарантировать защиту прав селекционеров других стран, что позволит внедрить в республику конкурентоспособные сорта, созданные иностранными селекционерами, повышая продуктивность. Благодаря правовой охране новых сортов растений научно-селекционная деятельность селекционера в Армении станет рентабельной.
По проекту высказался также депутат фракции "Армения" Г.Даниелян, отметивший,   что в этом направлении должна быть разработана четкая стратегия, в систему должны быть вложены необходимые средства для решения  многих проблем в сельском хозяйстве.