ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մայիսի 12-ին հյուրընկալել է Հայաստանի Հանրապետության առաջին տիկին Աննա Հակոբյանին եւ վերջինիս հրավերով Հայաստան ժամանած «Կին քաղաքական առաջնորդներ» համաշխարհային ցանցի (WPL) հիմնադիր եւ նախագահ Սիլվանա Կոխ-Մեհրինին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը հյուրերի հետ շրջայց է իրականացրել խորհրդարանում: Նա պատասխանել է Սիլվանա Կոխ-Մենրինի՝ հայաստանյան կին քաղաքական գործիչների եւ Ազգային ժողովի կողմից նրանց կարողությունների զարգացման ծրագրերին վերաբերող հարցերին:
Զրույց է ծավալվել դեմոկրատական երկրների խորհրդարաններում կանանց առաջնորդության եւ ծրագրերի իրականացման հարցերում մասնակցային մոտեցումների շուրջ:
Աննա Հակոբյանը եւ գերմանացի հյուրը հանդիպել են նաեւ  Եվրոպական խորհրդարանի եւ Բելգիայի Դաշնային խորհրդարանի կողմից այս տարվա  հունիսին կազմակերպվող «Կին քաղաքական առաջնորդները» գագաթնաժողովի մասնակիցներ,  ՀՀ ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանին եւ պատգամավորներ Ծովինար Վարդանյանին ու Թագուհի Ղազարյանին:

12 мая Председатель НС А.Симонян принял первую леди РА А.Акопян и прибывшую в Армению по ее приглашению учредителя-председателя Всемирной сети “Женщины-политические лидеры” (WPL) Сильвану Кох-Мегрин.
Спикер НС ознакомил гостей со зданием и парком парламента. Он ответил на вопросы Сильваны Кох-Мегрин об армянских женщинах-политиках и парламентских программах по развитию их потенциала.
Состоялась беседа о подходах к вопросам женского лидерства и реализации программ в парламентах демократических стран.
А.Акопян и немецкая гостья встретились с участницами саммита “Женщины-политические лидеры”, организуемого в июне с.г. Европарламентом и Федеральным парламентом Бельгии, председателем Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам Э.Тигранян и депутатами Ц.Варданян и Т.Казарян.