ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ընթացքում «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը վստահեցրել է, որ հանցագործությունների թվերի աճ կա: Պատգամավորը հարցրել է, թե ոստիկանական բարեփոխումները որտեղ են ձախողել, որ դրանց արդյունքում Հայաստանում թմրամոլության ու հանցագործությունների թվի աճ կա:
Պատգամավորի հարցին պատասխանել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ աշխարհում թմրանյութերի ապօրինի շրջանառությունն ավելանում է:
«Թմրանյութերի ապօրինի շրջանառությունն ու օգտագործողների քանակն այնքան են մեծացել, որ նույնիսկ այդ հարցն ԱԽ նիստում ենք քննարկել ու հանձնարարականներ տվել: Բարդությունն այն է, որ արդեն տելեգրամյան ալիքներով են թմրանյութեր վաճառում: Եթե իրավիճակին ճիշտ ենք տիրապետում, առաջիկայում թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությունը կասեցնելու ու դրա դեմ պայքարելու մասով ավելի արդյունավետ գործիքներ կկիրառենք»,- ասել է երկրի վարչապետը:
Անդրադառնալով ընդդիմադիր պատգամավորի՝ հազարավոր ընտանիքների՝ խնջույքներ չանելու նկատառմանը, վարչապետն ասել է. «Հայաստանի Հանրապետությունից կտրված եք, եթե կարծում եք՝ երկրում խնջույքներ չեն անում: Շատ էլ լավ ե՛ւ դուք եք անում, ե՛ւ ձեր խմբակցությունը, ե՛ւ բոլորը: Մենք որեւէ բան չենք ուրանում»:
Նիկոլ Փաշինյանը վերահաստատել է՝ ինքը խոստացել է ու շարունակում է խոստանալ երջանիկ երկիր:
«Դա մեր քաղաքական նպատակն ու հանձնառությունն է: Երջանիկ երկիրն աչքի առաջ ունենալով է, որ խոսում եմ հարցերի մասին ու ձեւակերպում մտքեր, որոնք սովորական պայմաններում երբեք չէի ձեւակերպի»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Депутат фракции “Армения” А.Хачатрян в ходе сессии вопросов и ответов НС-Правительство заверил, что наблюдается рост числа преступлений. Он поинтересовался, провалились ли реформы полиции, если в результате  в Армении растет количество наркомании и преступлений.
Н.Пашинян, отметив рост незаконного оборота наркотиков в мире, ответил депутату.
“Незаконный оборот наркотиков и количество употребляющих увеличились настолько, что мы даже обсуждали этот вопрос на заседании Совбеза и давали рекомендации. Сложность в том, что наркотики уже продают через Telegram-каналы. Если мы правильно владеем ситуацией, то в ближайшее время применим более эффективные инструменты для пресечения незаконного оборота наркотиков и борьбы с ним", - подчеркнул премьер-министр.
Коснувшись мнения оппозиционного депутата о тысячах семей, лишенных веселья, пирушек, премьер-министр   среагировал: “Вы отрезаны от Республики Армения, если считаете, что в стране не веселятся, не проводят пирушек. Вы, ваша фракция и все остальные очень даже пируют. Мы ничего не отрицаем”.
Н.Пашинян подтвердил, что обещал и продолжает обещать счастливую страну.
“Это наша политическая цель и обязательство. Имея перед глазами счастливую страну, говорю о проблемах и формулирую мысли, которые в обычных условиях никогда бы не сформулировал", - заметил премьер.