Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Ալխաս Ղազարյանը ՆԳ նախարարից հետաքրքրվել է ջրային պարեկների գործունեությամբ: «Ի՞նչ սպասի հանրությունն այս նոր ծառայությունից»,- հարցրել է նա: Պատգամավորն առաջարկել է վերանայել նաեւ պարեկային ծառայության համար դիմող կանանց տարիքի ավելացման հնարավորությունը:
ՆԳ նախարար Վահե Ղազարյանը տեղեկացրել է, որ ջրային պարեկները ծառայությունն իրականացնելու են Սեւանա լճի ափամերձ տարածքներում: «Ծառայությունը կիրականացվի վաշտի կարգավիճակով, այն կազմված կլինի 95 հոգուց, կունենանք 4 հենակետեր»,- ասել է նախարարը՝ հավելելով, որ ընթանում է համապատասխան տեխնիկա եւ համազգեստ գնելու գործընթացը:
Նախարարի տեղեկացմամբ ծառայությունում ընդգրկվելու համար դիմորդներ արդեն կան, սկսվել են նաեւ քննությունները, արդյունքները գոհացուցիչ են:

В ходе сессии вопросов и ответов Национальное Собрание-Правительство депутат фракции “Граждансий договор” А.Казарян поинтересовалась у министра внутренних дел о деятельности водного патруля: “Каковы ожидания общества от этой новой службы?”. Депутат также предложила рассмотреть возможность повышения возраста женщин, поступающих на патрульную службу.
Министр внутренних дел В.Казарян сообщил, что водные патрули будут нести службу в прибрежных районах озера Севан. "Служба будет осуществляться ротой в составе 95 человек, у нас будет 4 опорных пункта", - пояснил министр, добавив, что идет процесс закупки соответствующего снаряжения и обмундирования.
По информации министра, уже есть претенденты на зачисление на службу, также начались экзамены, результаты удовлетворительные.