ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանն Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից հետաքրքրվել է սահմանամերձ գյուղական համայնքներում իրականացվող բնակարանաշինության ծրագրերով:
Նիկոլ Փաշինյանը, պատասխանելով պատգամավորի հարցին, հայտնել է, որ սահմանամերձ համայնքների բնակիչների համար պետությունը միջնորդում է, որ բանկը 16 մլն դրամ վարկ տրամադրի, այնուհետեւ մարում է ե՛ւ մայր գումարը, ե՛ւ տոկոսագումարը:
Վարչապետի խոսքով հաճախ քաղաքացիները տեղյակ չեն լինում իրականացվող ծրագրերից ու չեն կարողանում դրանցից օգտվել:
Նիկոլ Փաշինյանը նկատել է, որ Կառավարությունը գյուղերում դպրոց, ամբուլատորիա, ճանապարհ է կառուցում ու բացատրել դրա անհրաժեշտությունը.«Ինչպե՞ս կարող ենք մարդուն ասել՝ ապրի սահմանամերձ գյուղում ու իր համար պայմաններ չապահովել»:
Այդ համատեքստում վարչապետը հարկ է համարել նկատել նաեւ, որ Կառավարության ծրագրերում է նաեւ մարզային առողջապահական կենտրոնների զարգացումը:
Անդրադառնալով պատգամավորներից մեկի մեկնաբանությանը՝ Նիկոլ Փաշինյանը վերահաստատել է միտքը. «ՀՀ-ն պետք է հայտարարի՝ տարածքային նկրտումներ չունի եւ չի ունենալու որեւէ այլ երկրի նկատմամբ, հակառակ դեպքում՝ չորս կողմից ամեն ինչ անելու են ու անում են, որ մենք՝ որպես պետություն, չլինենք: Այնպես չի, որ ես խաղաղություն եմ քարոզում` առանց մարտահրավերները հասկանալու: Դրանք բոլորիս ակնհայտ են»:

В ходе сессии вопросов и ответов Национальное Собрание-Правительство депутат фракции “Гражданский договор” А.Хачатрян спросил Н.Пашиняна о программах   жилищного строительства в приграничных сельских общинах.
Премьер-министр, отвечая на вопрос, отметил, что государство ходатайствует перед банком о предоставлении кредита в 16 млн драмов для жителей приграничных общин, а затем погашении как основной суммы, так и процентов.
По Пашиняну, граждане зачастую не знают о реализуемых программах и не имеют возможности ими воспользоваться.
Премьер заметил, что правительство строит в селах школу, амбулаторию, дорогу и объяснил необходимость этого: “Как мы можем предлагать человеку жить в приграничном селе и не обеспечивать ему условия?”
В этом контексте глава исполнительной власти отметил планы правительства по развитию областных центров здоровья.
Коснувшись комментария одного из депутатов, Н.Пашинян подтвердил: “Республика Армения должна заявить: у нее нет и не будет территориальных претензий к какой-либо другой стране, иначе они будут делать все, чтобы мы не состоялись как государство. Я не проповедую мир, не понимая проблем. Они очевидны для всех нас .