Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը Բրյուսել կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում հանձնաժողովի աշխատակազմով հանդիպումներ է ունեցել Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության բաժնի ղեկավար Դորոտա Դլուչի-Սուլիգայի եւ նրա աշխատակազմի, Հարավային Կովկասի հետ հարաբերությունների հարցերով պատվիրակության ղեկավար Մարինա Կալյուրանդի, Եվրոպական խորհրդարանի` Հայաստանի հարցերով մշտական զեկուցող Անդրեյ Կովաչեւի, Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության մարդու իրավունքների բաժնի ղեկավար Լուիզա Ռագերի, ԵՄ մարդու իրավունքների հանձնակատարի` քաղաքական գծով խորհրդական Օգնյան Կարաստամատովի  հետ:
Հանձնաժողովի նախագահը գործընկերներին ներկայացրել է Հայաստանի եւ Արցախի անվտանգային մարտահրավերներին, Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտումներին, սահմանային լարվածությանը, Ադրբեջանի կողմից Արցախում ապօրինաբար տեղադրված անցակետին առնչվող կարեւորագույն հարցեր:
Թագուհի Թովմասյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի կողմից Արցախի լիակատար շրջափակման հետեւանքով 120.000 հայ փաստացի գտնվում է պատանդի կարգավիճակում, զրկված է կյանքի, ազատ տեղաշարժի, առողջության, կրթության իրավունքներից, որոնք երաշխավորված են միջազգային մի շարք կոնվենցիաներով եւ փաստաթղթերով: Նա նշել է, որ այդ իրավիճակում արցախահայության ինքնորոշման իրավունքի միջազգային ճանաչումը դարձել է հրատապ անհրաժեշտություն, որը հնարավորություն կտա փրկել շրջափակման մեջ հայտնված 120.000 մարդու կյանք:
Իր խոսքում, ի թիվս այլ անվտանգային հարցերի, պատգամավորը հիշատակել է Սոթքի ուղղությամբ ադրբեջանցիների կրակոցների մասին, որոնց հետեւանքով Սոթքի 800 աշխատակից 1 շաբաթից ավելի հարկադիր պարապուրդի մեջ է հայտնվել:
Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահը խոսել է նաեւ Հայաստանում առկա ժողովրդավարական իրավիճակի մասին` իր խոսքում մատնանշելով մարդկանց` շարունակ խախտվող իրավունքները:
Հանդիպումների մասնակիցները շոշափել են բոլոր կարեւորագույն թեմաները, որոնց մասով ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի թիմը պարբերաբար զեկույցներ է պատրաստում, ուղարկում միջազգային բոլոր գործընկերներին:

Председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Т.Товмасян в рамках рабочего визита в Брюссель провела встречи с руководителем отдела Европейской службы внешних действий Д.Длучи-Сулигой и ее персоналом, главой делегации ЕС на Южном Кавказе М.Кальюранди, с постоянным докладчиком Европарламента по армянским делам А.Ковачевым, руководителем отдела по правам человека Европейской службы внешних действий Л.Рагер, политическим советником Комиссара ЕС по правам человека О.Карастаматовым.
Председатель комиссии представила своим коллегам важнейшие вопросы, связанные с вызовами безопасности Армении и Арцаха, грубейшими нарушениями Азербайджаном международного права, напряженностью на границе, незаконно установленным азербайджанцами КПП в Арцахе.
Т.Товмасян подчеркнула, что в результате полной блокады Арцаха Азербайджаном 120 тысяч армян фактически находятся в положении заложников, лишены своих прав на жизнь, свободное передвижение, здоровье и образование, гарантированных рядом международных конвенций и документов. Она отметила, что в этой ситуации насущной необходимостью стало международное признание права арцахских армян на самоопределение, что даст возможность спасти жизни находящегося в блокаде населения.
В своем выступлении среди прочих вопросов безопасности депутат упомянула стрельбу азербайджанцев по Сотку, в результате чего 800 сотрудников более недели были оторваны от работ.
Председатель комиссии также коснулась  текущей ситуации с демократией в Армении, отметив, что права людей постоянно нарушаются.
Участники встреч затронули все важнейшие темы, по которым профильная комиссия НС регулярно готовит доклады, направляет их всем международным партнерам.