«Կինեմատոգրաֆիայի մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ են առաջարկում պատգամավորներ Սիսակ Գաբրիելյանը եւ Թագուհի Ղազարյանը:
Առաջարկվում է կիրառել ներդրումների մասնակի վերադարձի մոդելը (cash rebate), այսինքն՝ ֆիլմարտադրողը ֆիլմարտադրությանն անմիջականորեն առնչվող ապրանքների ու ծառայությունների համար դրամական ծախսերը կարող է մինչեւ 20 տոկոսի չափով վերադարձնել:
Օրինագծի համահեղինակ Սիսակ Գաբրիելյանը նշել է, որ գործող օրենքի որոշ դրույթների իրագործման անհնարինության մասին Ազգային ժողովում հանդիպումների ժամանակ բարձրաձայնել են ֆիլմարտադրության ոլորտի մասնագետները: Վերջիններս վստահեցրել են նաեւ, որ օրենքի ընդունումը կխթանի ֆիլմարտադրությունը: Սիսակ Գաբրելյանի խոսքով մեծ հետաքրքրություն կա Հայաստանում ֆիլմարտադրության հետ կապված Հնդկաստանի, նաեւ՝ ԱՄՆ-ի կողմից: Նա տեղեկացրել է, որ Կառավարության մի շարք առաջարկներն արդեն ընդունվել են, իսկ մյուսները կքննարկվեն առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում:
Հարակից զեկույցում ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Հասմիկ Հակոբյանը նշել է, որ օրենքով պետական աջակցության մեխանիզմները գործնականում չեն գործում, առաջարկվում են օրենքի կիրառման առավել արդյունավետ մեխանիզմներ: Գլխադասային հանձնաժողովը հարցի վերաբերյալ տվել է դրական եզրակացություն:
«Ֆիլմարտադրության ոլորտում ներդրումների մասնակի վերադարձի միջազգային ձեւաչափի կիրառումը կարող է շատ ավելի արդյունավետ լինել օտարերկրյա ֆիլմարտադրողների հետ աշխատանքը կազմակերպելու համար»,- նշել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը: Նախարարը կարեւորել է այն հանգամանքը, որ այս ձեւաչափը պարզեցված է պետական մարմինների գործառույթների մասով: Նա նշել է, որ առարկություններ չկան, ողջունելի փոփոխություն է:
Պատգամավոր Սոնա Ղազարյանը եւ օրինագծի համահեղինակ Թագուհի Ղազարյանը եւս կարեւորել են նախաձեռնության ընդունումը: Նշվել է, որ նոր դրույթները կխթանեն հայկական ֆիլմարտադրությունը, կնպաստեն զբոսաշրջության զարգացմանը, ներդրումների աճին, տնտեսական աշխուժացմանը: Թագուհի Ղազարյանը վստահեցրել է, որ ոլորտում ներդրումների վերադարձի գործող խրթին մեխանիզմները դյուրացվում են:

The deputies Sisak Gabrielyan and Taguhi Ghazaryan propose addenda and amendments to the law on Cinematography.
It is proposed to apply partial cash rebate, i.e. the filmmaker can return in the amount of up to 20% the costs for goods and services concerning directly the film production.
The co-author of the bill Sisak Gabrielyan noted that during the meetings in the National Assembly the specialists of the film production sphere voiced about the impossibility of some provisions of the law in force. The latter also assured that the adoption of the law will boost the film production. According to Sisak Gabrielyan, there is great interest connected with film production in Armenia by India, also by the United States. He informed that a number of proposals have already been accepted, and the others will be discussed during the period from the first to the second reading.
In the co-report, the member of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport Hasmik Hakobyan mentioned that by law the mechanisms of state support do not function in practice, more effective mechanisms of law implementation are proposed. The Head Committee endorsed the issue.
“The application of the international format of the partial cash rebate of investments in the sphere of film production can be much more effective for organizing the work with foreign filmmakers in the sphere of film production.” The Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan noted. The Minister highlighted the fact that this format is simplified on the functions of the state bodies. She noted that there are no objections, and the amendment is welcomed.
The deputy Sona Ghazaryan and the co-author of the bill Taguhi Ghazaryan also emphasized the adoption of the initiative. It was noted that the new provisions will foster the Armenian film production, will promote the development of tourism, the increase of the investments and economic enlivening. Taguhi Ghazaryan assured the attendees that the functioning complicated mechanisms of the cash rebate of the in investments in the sphere are facilitated.