Իռլանդիայի խորհրդարանում ձեւավորվել է Իռլանդիա-Հայաստան բարեկամական խումբը
Լիահույս եմ, որ երկու բարեկամական խմբերի համագործակցությունը առարկայական ներդրում կունենա Իռլանդիայի եւ Հայաստանի խորհրդարանների միջեւ համագործակցության ընդլայնման եւ խորացման գործում: Կարծում եմ` մեր օրենսդիր մարմինների միջեւ երկխոսությունը կարեւոր քայլ է երկկողմ օրակարգի զարգացման եւ իրականացման ուղղությամբ: Մենք կարող ենք նաեւ նոր շերտեր եւ ուղղություններ ավելացնել այս օրակարգին, ինչը ես ամենաարժեքավորն եմ համարում խորհրդարանական բարեկամական խմբերի եւ խորհրդարանական դիվանագիտության գործունեության շրջանակներում. ասել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ Հայաստան-Իռլանդիա բարեկամական խմբի ղեկավար Մերի Գալստյանը` Իռլանդիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ստեղծման հեռավար հանդիպման ժամանակ:
Բարեկամական խմբի ղեկավարը կարեւորել է երկու երկրների միջեւ խորհրդարանական համագործակցության մեխանիզմների դերը տարբեր միջազգային միջխորհրդարանական հարթակներում, ինչպիսիք են ԵԱՀԿ, ՆԱՏՕ, ԵԽ խորհրդարանական վեհաժողովները եւ ՀՀ ԱԺ անունից իր երախտագիտությունն է հայտնել Իռլանդիայի խորհրդարանին` միջազգային հարթակներում Հայաստանի համար չափազանց դժվարին ժամանակներում աջակցելու համար: Անդրադառնալով մեր երկրի շուրջ ստեղծված իրավիճակին` պատգամավորը նշել է, որ Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի սահմանների շուրջ ստեղծված ճգնաժամը դեռեւս լուծված չէ, եւ իրավիճակը պարբերաբար սրվում է Ադրբեջանի սադրանքների հետեւանքով: «Հայաստանը ձգտում է խաղաղ միջոցներ ձեռնարկել լարվածության թուլացման համար եւ հավատարիմ է հակամարտությունը բացառապես բանակցությունների միջոցով լուծելու գործընթացին»,- ասել է բարեկամական խմբի ղեկավար Մերի Գալստյանը:
Նա բարձր է գնահատել ԵՄ երկարաժամկետ դիտորդական առաքելության տեղակայումը Հայաստանի Հանրապետությունում, որը վճռորոշ դեր է խաղում անվտանգության եւ տարածաշրջանի կայունության ապահովման գործում:
Ողջունելով հայ գործընկերներին` նորաստեղծ Իռլանդիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Պատրիկ Կոստելլոն կարեւորել է երկու երկրների միջեւ համագործակցությունը եւ առաջարկել ընտրել ոլորտներ, որոնց շրջանակում էլ  կզարգացվեն հարաբերությունները:
«Կարծում եմ` մեր բարեկամական խմբի ձեւավորումը եւ համագործակցությունը հայ գործընկերների հետ կնպաստեն տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության հաստատման գործին»,- ասել է նա:
Անդրադառնալով մեր երկրի բարեփոխումներին` Մերի Գալստյանը նշել է, որ չնայած առկա բոլոր մարտահրավերներին` Հայաստանը հաստատակամորեն առաջ է շարժվում իր ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգով, մի շարք առանցքային ուղղություններով, որոնցից են օրենքի գերակայության հաստատումը, կոռուպցիայի դեմ պայքարը, դատաիրավական եւ տնտեսական բարեփոխումները, շրջակա միջավայրի պահպանությունն ու կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի օրակարգը, որոնք նաեւ շեշտադրված են ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության (ՀԸԳՀ)  համաձայնագրում: «Ես այստեղ տեսնում եմ ներուժ մեր խորհրդարանների միջեւ համագործակցության նոր հարթակ ստեղծելու առումով եւ թույլ տվեք առաջարկել ՀԸԳՀ-ն ավելացնել որպես մեր առաջիկա հանդիպումների երկկողմ օրակարգի քննարկման առարկա»,- ասել է պատգամավորը:
ԱԺ Հայաստան-Իռլանդիա բարեկամական խմբի անդամները կարեւորել են միջխորհրդարանական արդյունավետ փոխգործակցությունը` ընդգծելով, որ բարեկամական խմբերն իրենց զգալի նպաստը կբերեն Հայաստանի եւ Իռլանդիայի օրենսդիր մարմինների միջեւ համագործակցության եւ շփումների ակտիվացմանը: Նշվել է, որ նման համագործակցությունը հնարավորություն կտա ծանոթանալու երկու երկրներում ընթացող գործընթացներին, կազմակերպել քննարկումներ տարածաշրջանային եւ համաշխարհային մարտահրավերների վերաբերյալ:
Հայ խորհրդարանականները ներկայացրել են Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակը: Նրանք բարձր են գնահատել Իռլանդիայի հստակ դիրքորոշումը` ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հրատապ հանդիպումներին Հայաստանի համար կենսական նշանակություն ունեցող հարցերի, մասնավորապես, Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման եւ Լեռնային Ղարաբաղում ահագնացող հումանիտար ճգնաժամի, ՀՀ ինքնիշխան տարածք ադրբեջանական ուժերի ներխուժման վերաբերյալ:
Իռլանդիացի պատգամավորների խոսքով նրանք հարցի առնչությամբ գրավոր կդիմեն իրենց երկրի ԱԳ նախարարություն:
Կողմերն արձանագրել են, որ Հայաստանն ու Իռլանդիան ունեն քաղաքակրթական, մշակութային ընդհանրություններ, պատմության ողբերգական էջեր, նույնակունք քրիստոնեական արժեհամակարգ, աշխարհասփյուռ համայնքների գոյություն: Իռլանդացի գործընկերները կարեւորել են Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը եւ նշել, որ դա կնպաստի ապագայում նոր ցեղասպանությունները կանխելուն:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԱԺ Հայաստան-Իռլանդիա բարեկամական խմբի անդամներ` «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Մարիա Կարապետյանը, Վլադիմիր Վարդանյանը եւ   «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը:

Группа дружбы Ирландия-Армения – в ирландском парламенте
“Полна надежд, что сотрудничество между двумя группами дружбы внесет существенный вклад в расширение и углубление сотрудничества между парламентами Ирландии и Армении. Считаю, что диалог между нашими законодательными органами является важным шагом на пути развития и реализации двусторонней повестки. Мы также можем добавить в эту повестку новые пласты и направления, которые я считаю наиболее ценными в рамках деятельности парламентских групп дружбы и парламентской дипломатии”, - отметила депутат НС от фракции "Гражданский договор", руководитель группы дружбы НС Армения-Ирландия М.Галстян на онлайн-совещании, посвященном созданию группы дружбы Ирландия-Армения.
Руководитель группы дружбы подчеркнула роль механизмов парламентского сотрудничества между двумя странами на различных международных межпарламентских площадках, таких как ОБСЕ, НАТО, парламентские ассамблеи СЕ, и выразила благодарность парламенту Ирландии от имени НС РА за содействие Армении в чрезвычайно сложное время на международных площадках. Касаясь ситуации, создавшейся вокруг нашей страны, депутат отметил, что кризис, возникший вокруг границ Армении и Нагорного Карабаха, до сих пор не разрешен, и ситуация периодически обостряется в результате провокаций Азербайджана. “Армения стремится к мирным мерам по снижению напряженности и привержена процессу урегулирования конфликта исключительно путем переговоров”, - заверила М.Галстян.
Она высоко оценила размещение долгосрочной наблюдательной миссии ЕС в РА, играющей важнейшую роль в обеспечении безопасности и стабильности в регионе.
Приветствуя армянских партнеров, глава новосозданной группы дружбы Ирландия-Армения Патрик Костелло подчеркнул важность сотрудничества между двумя странами и предложил выбрать направления, в рамках которых будут развиваться отношения.
"Думаю, формирование нашей группы дружбы и сотрудничество с армянскими партнерами будет способствовать установлению мира и стабильности в регионе", - подчеркнул он.
М.Галстян, коснувшись реформ в нашей стране, отметила, что, несмотря на все существующие вызовы, Армения неуклонно продвигается вперед со своей программой демократических реформ по ряду ключевых направлений, среди которых установление верховенства закона, борьба с коррупцией, судебные и экономические реформы, охрана окружающей среды и повестка борьбы с изменением климата, подчеркнутые также в Соглашении о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС (СЕP А). “Вижу здесь потенциал с точки зрения создания новой площадки для сотрудничества между нашими парламентами и позвольте мне предложить добавить СЕP А в двустороннюю повестку наших предстоящих встреч в качестве предмета обсуждения”, - отметила депутат.
Члены группы дружбы НС Армения-Ирландия отметили эффективное межпарламентское сотрудничество, подчеркнув, что группы дружбы внесут весомый вклад в активизацию сотрудничества и контактов между законодательными органами Армении и Ирландии. Отмечено, что такое взаимодействие даст возможность ознакомиться с происходящими в обеих странах процессами, организовать обсуждения региональных и глобальных вызовов.
Армянские парламентарии представили ситуацию вокруг Армении и Нагорного Карабаха. Они высоко оценили четкую позицию Ирландии на экстренных заседаниях Совета Безопасности ООН по жизненно важным для Армении вопросам, в частности, по незаконной блокаде Лачинского коридора и углубляющемуся гуманитарному кризису в Нагорном Карабахе, вторжению азербайджанских сил на суверенную территорию Армении
По словам ирландских депутатов, в связи с вопросом они письменно обратятся в МИД своей страны.
Стороны отметили, что Армения и Ирландия имеют цивилизационные и культурные общности, трагические страницы истории, единую христианскую систему ценностей, существование диаспор. Ирландские коллеги придали большое значение признанию Геноцида армян и отметили, что это поможет предотвратить новые геноциды в будущем.
Во встрече приняли участие члены группы дружбы НС Армения-Ирландия, депутаты фракции "Гражданский договор" М.Карапетян, В.Варданян и депутат фракции "Армения" А.Хачатрян.