Լրացումներ ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքում. գլխադասային հանձնաժողովը կողմ է քվեարկել նախագծին
Նախատեսվում է, որ մինչեւ 30 օր զինվորական վարժանքներին մասնակցելու պարագայում գործատուն առնվազն վճարելու է այն տարբերությունը, որն աշխատակիցը ստանալու է պետության կողմից՝ վարժանքներին մասնակցելու համար. ասել է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սարգսյանն ապրիլի 10-ին ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում «ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» նախագծի քննարկման ժամանակ՝ ներկայացնելով վարժական հավաքների դեպքում աշխատանքի վարձատրության կազմակերպման կարգավորումները:
ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանը տեղեկացրել է, որ օրենքի նախագծի վերաբերյալ օրենսդիրի կողմից առաջարկներ չեն եղել: Նա հավելել է, որ վերջերս Կառավարության օրենսդրական փոփոխություններով սահմանվել է վարժանքների տեւողությունը՝ 28 օր. «Մենք առնվազն 30 օրացուցային օր նշելով՝ ժամկետները համապատասխանեցնում ենք ՀՀ ՊՆ սահմանած վարժանքների ժամկետներին»:
Պատգամավոր Լիլիթ Ստեփանյանը հետաքրքրվել է, որ եթե վարժանքների տեւողությունը երկարաձգվի 30 օրից ավելի, արդյո՞ք հարկ չի լինի օրենքում եւս մեկ փոփոխություն անել՝ կարգավորելու նպատակով:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ փոփոխության կարիք չի առաջանա. այդ կարգավորումը կատարվելու է փոխադարձ համաձայնությամբ:
Հանձնաժողովն օրենքի նախագծին տվել է դրական եզրակացություն. առաջարկվել է նախագիծը քննարկել 24-ժամյա ռեժիմով:

Профильная комиссия проголосовала за проект: дополнения к ТК РА
“Намечается, что в случае участия в военных учениях сроком до 30 дней работодатель как минимум должен доплатить разницу, которую работник получит от государства за участие в учениях”, - отметил заместитель министра труда и социальных вопросов Р.Саргсян 10 апреля на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам в ходе обсуждения поправок в Трудовой кодекс (ТК) РА, представляя положения об организации оплаты труда при учебно-тренировочных сборах.
Председатель Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам Э.Тигранян сообщила, что предложений по проекту от законодателей не поступало. Она добавила, что недавними законодательными поправками правительства продолжительность учений была определена ​​в 28 дней. “Указывая не менее 30 календарных дней, мы приводим сроки в соответствие со сроками учений, установленными Министерством обороны РА”, - пояснила депутат.
Заместитель министра ответил на интересующие депутатов вопросы.
Комиссия дала положительное заключение на законопроект – предложено обсудить проект в 24-м часовом режиме.