Դիտորդական առաքելության տեղակայումից հետո իրավիճակը որոշակիորեն կայունացել է. Արուսյակ Ջուլհակյան
Հայաստան-Լեհաստան բարեկամական խմբի անդամներն ապրիլի 3-ին հանդիպել են Լեհաստան-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Ռադոսլավ Ֆոգիելի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Ողջունելով գործընկերներին` Հայաստան-Լեհաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Արուսյակ Ջուլհակյանը կարեւորել է երկու երկրների միջեւ համագործակցության սերտացումը` ընդգծելով խորհրդարանների արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովների միջեւ ձեւավորված գործակցությունն ու հանդիպումները:
Արուսյակ Ջուլհակյանը նշել է, որ թե' կորոնավիրուսային համավարակի, թե' Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի ժամանակ հայ ժողովուրդը մշտապես զգացել է Լեհաստանի աջակցությունը: «Կարեւոր է, որ դուք հիմա նույնպես մեր կողքին եք»,- ասել է բարեկամական խմբի ղեկավարը` այս համատեքստում արժեւորելով Լեհաստանի Սենատի կողմից վերջերս ընդունված բանաձեւը, որով դատապարտվում է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակումը: Արուսյակ Ջուլհակյանը շնորհակալություն է հայտնել Լեհաստանին` Հայաստանում Եվրամիության քաղաքացիական դիտորդական առաքելության տեղակայման կապակցությամբ` ընդգծելով այդ հարցում Լեհաստանի ջանքերը: Նշվել է, որ դիտորդական առաքելության տեղակայումից հետո իրավիճակը որոշակիորեն կայունացել է: «Առաքելության տեղակայումից հետո չենք ունեցել ոչ լուրջ էսկալացիա, ոչ էլ Ադրբեջանի կողմից առարկայական սադրիչ գործողություններ: Համարում ենք, որ այդ առաքելությունն է  զսպող ազդեցություն ունենում մեր հարեւանի սադրիչ գործողությունների վրա»,- ասել է խմբի ղեկավարը:
Լեհաստան-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Ռադոսլավ Ֆոգիելի խոսքով Լեհաստանը վաղուց հետեւում է Հայաստանում, մասնավորապես, սահմանին տիրող իրավիճակին եւ մտահոգված է Լաչինի միջանցքի շրջափակման կապակցությամբ: «Կարծում ենք, որ միջանցքը հնարավորինս արագ պետք է վերաբացվի, եւ Հայաստանի ու իր հարեւանի միջեւ հարաբերությունները պետք է կարգավորվեն խաղաղ ճանապարհով»,- ասել է նա: Անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին` լեհ խորհրդարանականը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը նույնպես  Լեհաստանի ուշադրության կենտրոնում է: «Լեհաստանը փորձում է հնարավորինս աջակցել Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումներին: Նկատում ենք այն բարեփոխումները, որոնք արդեն իրականացվել են»,- ասել է պատգամավորը: Պատվիրակության ղեկավարը հետաքրքրվել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ առկա հարաբերություններով:
Այս համատեքստում Հայաստան-Լեհաստան բարեկամական խմբի անդամ Արման Եղոյանը նշել է, որ Ադրբեջանը ցանկանում է կնքել խաղաղության պայմանագիր` առանց խաղաղության: «Մենք չենք տեսնում խաղաղության ձգտման որեւէ նշան Ադրբեջանի կողմից գետնի վրա եւ բանակցություններում»,- ասել է նա եւ հավելել, որ Ադրբեջանը մեծացնում է իր սպառազինությունը, սկսել է շրջանառել «Արեւմտյան Ադրբեջան» եզրույթը, որը, նրանց պատկերացմամբ, այսօրվա Հայաստանն է: Նրանք պաշտոնական ռազմավարություն են մշակել, թե ինչպես պետք է վերադառնան «Արեւմտյան Ադրբեջան»:
Հայաստան-Լեհաստան բարեկամական խմբի անդամ Սեյրան Օհանյանը նույնպես կարեւորել է երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների զարգացումը, երախտագիտություն հայտնել Լեհաստանին` Հայաստանի եւ Արցախի համար այս դժվարին ժամանակներում աջակցության համար: Սեյրան Օհանյանը կարեւորել է միջազգային հանրության հասցեական եւ ճիշտ գնահատականների առկայությունը` ընդգծելով, որ Ադրբեջանի հռետորաբանությունը եւ սադրանքները չեն խոսում այն մասին, որ Ադրբեջանը կողմ է տարածաշրջանում խաղաղությանը: Սեյրան Օհանյանն անդրադարձել է նաեւ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ներխուժմանը, ՌԴ-ի հետ ռազմավարական համագործակցությանը: «Մեր տարածաշրջանում ռեալ, գետնի վրա, ռազմավարական առումով, անվտանգության պահպանման, նաեւ հետագա հակամարտությունների կանխարգելման առումով մենք տեսնում ենք այդ ռազմավարական համագործակցությունը»,- ընդգծել է նա:
Հայաստան-Լեհաստան բարեկամական խմբի անդամ Հասմիկ Հակոբյանն անդրադարձել է խնդրին` նշելով, որ իր համար բարդ իրավիճակում Հայաստանը մնացել է առանց ռազմավարական գործընկերոջ եւ անվտանգության երաշխավորի աջակցության: «44-օրյա պատերազմից հետո ոչ մեկ անգամ, փաստացի, ամենաքիչը երեք անգամ Ադրբեջանը Հայաստանի սուվերեն տարածքի վրա հարձակում է գործել եւ ունեցել տարածքային առաջխաղացում: Բոլոր այս դեպքերում ՀԱՊԿ-ը չի տվել անգամ քաղաքական գնահատական, որ եղել է Հայաստանի սուվերեն տարածքի վրա հարձակում»,- ասել է նա: Պատգամավորի խոսքով այս բոլոր դեպքերում ՌԴ-ի կողմից հնչել է բացառապես հայտարարություն, որ ընթանում են բանակցություններ Ադրբեջանի հետ: Արդյունքում Ադրբեջանը շարունակել է մնալ առաջխաղացված դիրքում:
Հանդիպմանը հայ եւ լեհ գործընկերներն ընդգծել են երկու երկրների միջեւ առկա համագործակցության լայն շրջանակը` այդ հարցում կարեւորելով ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը:

3 апреля члены группы дружбы Армения-Польша встретились с делегацией во главе с руководителем группы дружбы Польша-Армения Радославом Фогиелем.
Приветствуя коллег, руководитель группы дружбы Армения-Польша А.Джулакян отметила важность более тесного сотрудничества между двумя странами, подчеркнув взаимодействие и встречи между парламентскими комиссиями по внешним отношениям.
А.Джулакян отметила, что как в период пандемии коронавируса, так и в ходе развязанной Азербайджаном 44-дневной войны, армянский народ всегда ощущал поддержку Польши. "Важно, что вы и сейчас на нашей стороне", - заметила руководитель группы дружбы, в этом контексте оценив недавно принятую Сенатом Польши резолюцию, осуждающую блокаду Азербайджаном Лачинского коридора. А.Джулакян поблагодарила Польшу за размещение в Армении миссии гражданских наблюдателей Евросоюза, подчеркнув усилия Польши в этом вопросе. Депутат отметила, что после размещения мониторинговой миссии ситуация несколько стабилизировалась – не наблюдалось ни серьезной эскалации, ни каких-либо явных провокационных действий Азербайджана. “Считаем, что эта миссия оказывает сдерживающее воздействие на провокационные действия нашего соседа”, - отметила А.Джулакян.
По словам руководителя группы дружбы Польша-Армения Радослава Фогиеля, Польша внимательно следит за ситуацией в Армении, в частности на границе, обеспокоена также блокадой Лачинского коридора. "Мы считаем, что коридор должен быть вновь открыт как можно скорее, а отношения между Арменией и ее соседом должны быть урегулированы мирным путем", - подчеркнул он. Касаясь региональных вопросов, польский парламентарий отметил, что проблема Нагорного Карабаха также находится в центре внимания Польши. “Польша старается всемерно поддерживать проводимые в Армении реформы. Мы отмечаем уже реализованные реформы", - заметил депутат. Главу делегации интересовали текущие отношения между Арменией и Азербайджаном.
В этом контексте член группы дружбы Армения-Польша А.Егоян отметил, что Азербайджан желает подписать мирный договор без мира. "Мы не видим никаких признаков стремления Азербайджана к миру на земле и на переговорах", - подчеркнул он, добавив, что Азербайджан наращивает свои вооружения, ввел в обращение термин "Западный Азербайджан", который, по их мнению, есть сегодняшняя Армения. Они разработали официальную стратегию возвращения в “Западный Азербайджан”.
Член группы дружбы Армения-Польша С.Оганян, также подчеркнув важность развития отношений между двумя странами, выразил благодарность Польше за поддержку в эти трудные для Армении и Арцаха времена. Он подчеркнул важность адресных и верных оценок международного сообщества, заметив, что риторика и провокации Азербайджана не свидетельствуют о том, что соседняя страна выступает за мир в регионе. С.Оганян коснулся вторжения Азербайджана на суверенную территорию Армении, а также стратегического сотрудничества с Россией. “В нашем регионе мы видим это стратегическое сотрудничество в реальности, на земле, в стратегии поддержания безопасности, а также предотвращения будущих конфликтов”, - подчеркнул он.
Член группы дружбы Армения-Польша А.Акопян отметила, что в сложной ситуации Армения оказалась без поддержки стратегического партнера и гаранта безопасности. “После 44-дневной войны, не единожды, а по сути не менее трех раз Азербайджан нападал на суверенную территорию Армении и имел территориальное продвижение. Во всех этих случаях ОДКБ не давала даже политической оценки, что имело место нападение на суверенную территорию РА", - подчеркнула она. По словам депутата, российская сторона во всех этих случаях исключительно заявляла лишь о том, что переговоры с Азербайджаном ведутся. В результате Азербайджан продолжал оставаться на занятых ими позициях.
На встрече армянские и польские партнеры подчеркнули широкий спектр существующего сотрудничества между двумя странами, отметив важность Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве ЕС-РА.