Հակոբ Արշակյանը Լոս Անջելեսում մասնակցել է Համահայկական երիտասարդական ֆուտբոլային ասոցիացիայի տարեկան միջոցառմանը
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը մարտի 24-26-ն ԱՄՆ Լոս Անջելես քաղաքում մասնակցել է Համահայկական երիտասարդական ֆուտբոլային ասոցիացիայի (Pan Armenian Youth Futbol Association-PAYFA) կազմակերպած պատանեկան ընտրական մրցույթին եւ ամփոփման միջոցառմանը:
Ասոցիացիայի նախորդ տարվա աշխատանքի արդյունքում գրանցվել են շոշափելի արդյունքներ՝ Հայաստան եկած 8 պատանիներից 3-ը ընդգրկվել են մինչեւ 14 տարեկանների Հայաստանի հավաքականի կազմում: Ընդհանուր առմամբ 12 պատանի ընդգրկվել է Հայաստանի հավաքականներում՝ տարբեր տարիքային խմբերում:
Արտերկրում ապրող մեր տասնյակ հայրենակից պատանիներ երազում են իրենց ավանդն ունենալ հայկական ֆուտբոլի զարգացման գործում:
Միջոցառման ընթացքում պրոֆեսիոնալ մարզչական կազմն ընտրում է լավագույններին եւ ուղարկում Հայաստան՝ տարբեր տարիքային հավաքականների ընտրական գործընթացին եւ միջազգային մրցաշարերին մասնակցելու համար: Մինչեւ ապրիլի ավարտն ասոցիացիայի ջանքերով եւս 6 պատանի ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից եւ Գերմանիայից կմեկնեն Հայաստան` մասնակցելու հավաքների եւ միջազգային մրցաշարերի:
Միջոցառումներն անցկացվում են Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի հետ համագործակցությամբ:
Երեկոյի ընթացքում տեսաուղերձներ են հղել աշխարհի չեմպիոն Յուրի Ջորկաեֆը, Հենրիխ Մխիթարյանը, ՀՖՖ նախագահ Արմեն Մելիքբեկյանը: Միջոցառմանը մասնակցել են Ազգային հավաքականի ֆուտբոլիստ Յուրա Մովսիսյանը, «ՍԱԴԱ սիստեմս» ընկերության նախագահ Հովիգ Սաֆոյանը, «Arpinet LLC» ընկերության գործադիր տնօրեն Արմեն Մուրադյանը, ձեռներեցներ, հայկական ֆուտբոլի զարգացման մեջ ավանդ ունեցող մարզիչներ, ֆուտբոլիստներ, ֆուտբոլասերներ:
ԱՄՆ կարճատեւ այցի ընթացքում Հակոբ Արշակյանը հանդիպել է նաեւ The Armenian Society of fellows խորհրդի անդամների, գիտնականների եւ ձեռներեցների հետ, քննարկել Հայաստանի գիտատեխնոլոգիական զարգացման հեռանկարները:
Տեղի են ունեցել հանդիպումներ նաեւ Լոս Անջելեսի քաղաքային խորհրդի ղեկավար Փոլ Կրեկորյանի, համայնքի ներկայացուցիչների հետ, քննարկվել երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ:

On March 24-26, the RA NA Vice President Hakob Arshakyan took part in the Junior Tournament Qualifying and the summary event of the Pan Armenian Youth Futbol Association-PAYFA in the city of Los Angeles (USA).
As a result of the previous year work of the Association, tangible outcomes were registered: 3 out of 8 juniors who came to Armenia were included in the U-14 National Team of Armenia. In general, 12 juniors in different age groups, in the Armenian national teams.
Dozens of our compatriot juniors living abroad dream to have their contribution in the development of the Armenian football.
During the event, the professional coaching staff chooses the best and sends to Armenia to take part in the selection process of the different age national teams and in the international tournaments. Until the end of April due to the efforts of the Association 6 more juniors from the USA, Russia and Germany will leave for Armenia to take part in the gatherings and international tournaments.
The events are held with the cooperation of the Football Federation of Armenia.
During the evening, the World Champion Youri Djorkaeff, Henrikh Mkhitaryan and the President of the Football Federation of Armenia Armen Melikbekyan sent video messages. The footballer of the National team Yura Movsisyan, the Chairman of the SADA Systems Company Hovig Safoian, the Executive Director of the Arpinet LLC Company Armen Muradyan, entrepreneurs, coaches, footballers, football fans having contribution in the development of the Armenian Football participated in the event.
During his short visit to the USA Hakob Arshakyan also met with the members of the board of The Armenian Society of Fellows, scientists and entrepreneurs, discussed the perspectives of the scientific-technological development of Armenia.
Meetings also took place with the Head of the City Council of Los Angeles Paul Gregorian, the representatives of the community, a wide scope of issues of bilateral interest were discussed.