ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ, ԵԽԽՎ տեղական եւ տարածաշրջանային իշխանությունների հարցերով հիմնական զեկուցող Արմեն Գեւորգյանը մարտի 22-ին Ֆրանսիայի Ստրասբուրգ քաղաքում ելույթ է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի տեղական եւ տարածաշրջանային իշխանությունների կոնգրեսի 44-րդ նստաշրջանի ընթացքում` «Կայուն զարգացման նպատակների (ԿԶՆ) տեղայնացումը» թեմայով նիստի ժամանակ:
«Պարո'ն նախագահող,
Պարո'ն Գլխավոր քարտուղար,
Նախ թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել այս քննարկմանը մասնակցելու հրավերի համար: Մենք առնչվում ենք անվիճելիորեն կարեւոր եւ արդիական թեմայի` ամբողջ գլոբալ միջազգային հանրության եւ հատկապես Եվրոպայի խորհրդի համար, որը պետք է դառնա կայուն զարգացման գաղափարների առաջմղման եւ դրված նպատակներին հասնելու հիմնական դերակատարներից: Ցանկանում եմ նաեւ շնորհավորել զեկուցողներին կատարած շատ պատասխանատու աշխատանքի համար:
Նկատառումներս առնչվում են երեք հիմնական հարթությունների. առաջին` ԿԶՆ-ներին հասնելու բարդ միջավայրի վերաբերյալ իմ գնահատականները, երկրորդ` ԿԶՆ-ների տեղայնացման նոր խնդիրները եւ երրորդ` որոշ առաջարկություններ այն մասին, թե ինչպես կարող ենք առավել արդյունավետ տեղայնացնել դրանք:
Մենք անցել ենք ԿԶՆ-ներին տանող ճանապարհի ուղիղ կեսը, եւ այսօր լավ հնարավորություն է գնահատելու, թե որտեղ ենք, ինչպես նաեւ` նախանշելու առաջ շարժվելու նոր ճանապարհային քարտեզ: Կայուն զարգացման նպատակներն առաջընթացի համար խիստ ցանկալի չափորոշիչներ են, եւ տեղյակ եք այն գնահատականներին` համաձայն որոնց, ցավոք, դրանք կարող են թղթին մնալ մինչեւ 2030 թվականը: Նման սպասելիքներն առաջանում են նոր գլոբալ սպառնալիքների, շարունակական առճակատումների եւ աշխարհում բեւեռացվածության խորացման ճնշման ներքո:
Թույլ տվեք սկսել` կարեւորելով, որ բոլորս պետք է ընդունենք եւ գիտակցենք այն փաստը, որ ԿԶՆ-ները մեր միասնական նպատակներն են, որոնք ընդունվել են ՄԱԿ-ում` որպես գործելու համընդհանուր կոչ: Փորձագետների եւ տարբեր միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ իմ քննարկումները թույլ են տալիս առանձնացնել իրագործման գործընթացի հետ կապված հետեւյալ հիմնախնդիրները.
1.Կառավարության տարբեր մակարդակների եւ մասնավոր հատվածի դերակատարների մասնակցությունը ԿԶՆ օրակարգի իրականացման գործում: Բավական բարդ է եւ երբեմն դժվար համակարգել 2030 օրակարգում տարբեր մասնակիցների ներդրման, ինչպես նաեւ` նրանց ներուժի գնահատումը` դրանք էլ ավելի շատ ոլորտներում ու բաժիններում ներդնելու նպատակով:
2.ԿԶՆ-ների իրագործման գնահատումը: ԿԶՆ-ներին հասնելուն ուղղված քաղաքականության պլանավորման եւ իրագործման հարցում չկան ոլորտային եւ աշխարհագրական տարբեր հարթությունները հաշվի առնող համապարփակ եւ ընդգրկուն մոտեցումներ: Դրանք նաեւ զուրկ են ներառական, մասնակցային մեխանիզմներից: Գործընթացը թույլ չի տալիս բոլոր շահագրգիռ կողմերի լիարժեք ներգրավումն ու քաղաքացիական հասարակության մասնակցությունը որոշումների կայացմանը:
3.Անհրաժեշտ տվյալների բացակայությունը: Շատ երկրներ պայքարում են ԿԶՆ-ների եւ դրանց իրականացման վերաբերյալ անհրաժեշտ տվյալների հավաքագրման հարցում: Տվյալների հավաքագրումը երկրներում իրականացվում է տարբեր կերպ, ինչը դժվարացնում է ԿԶՆ թիրախների եւ ցուցանիշների գնահատումը գլոբալ համատեքստում:
4.Կայուն ֆինանսական մեխանիզմներ: Շատ ԿԶՆ-ներ կառավարությունների պատասխանատվության ներքո են, ինչն ավելի է դժվարացնում դրանց ձեռքբերումների ֆինանսավորման համար միջոցներ գտնելը: Կարեւոր է ունենալ մասնավոր հատվածի եւ դոնոր համայնքի պատշաճ եւ արդյունավետ ներգրավվածություն` արդյունավետ գործող կայուն ֆինանսական մեխանիզմներ ու գործիքներ մշակելու եւ իրականացնելու համար:
Հարգելի' գործընկերներ, մեզ վիճակված է ապրել բազմաճգնաժամ ժամանակահատվածում (pilicrisis): Ինչպես ցույց են տալիս Եվրոպայում կատարված վերջին ուսումնասիրությունները, ի թիվս բազում խնդիրների` ներկայումս քաղաքացիների համար ամենախիստ մտահոգությունը կենսաապահովման ծախսերի աճն է: Աղքատությունն ու սոցիալական մեկուսացումը նույնպես շատ են մտահոգում նրանց: Covid-19 համավարակի, աճող գնաճի եւ էներգետիկ ճգնաժամի հետեւանքները շարունակում են ազդել կյանքի որակի վրա: Եվրոբարոմետրի համաձայն թե' Ուկրաինայում պատերազմի հնարավոր տարածվելն այլ երկրների վրա, թե' կլիմայի փոփոխության արտակարգ դրությունը ԵՄ քաղաքացիների մեծամասնության գլխավոր անհանգստությունն են:
Այս ամենից զատ մենք բախվում ենք նաեւ գլոբալ մարտահրավերների: Հատկապես հետխորհրդային տարածքում զարգացումը հանգեցրել է անբնական իրավիճակի, երբ շատ ազգեր կանգնած են ժողովրդավարության կամ անվտանգության միջեւ դժվարին ընտրության առաջ: Աշխարհում առկա տեղաշարժերը ստիպում են մեզ մտածել չորրորդ հարթության մասին, որտեղ զարգանում են ԿԶՆ-ները: Տնտեսական աճից, սոցիալական պատասխանատվությունից եւ բնապահպանական հավասարակշռությունից զատ մենք պետք է մտածենք նաեւ անվտանգության, կամ, այլ կերպ ասած, կյանքի համար ապահով եւ խաղաղ միջավայրի մասին:
Նկատի ունենալով բոլոր այս մարտահրավերները` այդուհանդերձ պետք է ադեկվատ եւ ռացիոնալ լինենք` հասնելու համար կայուն զարգացման նպատակներին: Նախ` պետք է գիտակցենք եւ գնահատենք այն փաստը, որ մինչեւ 2030 թվականը 17 ԿԶՆ-ներին հասնելու ռիսկերը տարեցտարի ավելանում են` պայմանավորված աշխարհաքաղաքական տուրբուլենտությամբ եւ գլոբալ անվտանգության ճարտարապետության խաթարմամբ: Առողջ բանականությունը պետք է դրսեւորվի այն գիտակցմամբ, որ կյանքը, այնուամենայնիվ, շարունակվում է, եւ պետք է անդադար նոր լուծումներ գտնենք, որոնք առկա ռեսուրսներն առավելագույնս օպտիմալ կօգտագործեն եւ կընդլայնեն մեր գործընկերությունն ու համագործակցությունը:
Ինչ վերաբերում է տվյալ ժամանակահատվածում ԿԶՆ-ների տեղայնացմանը, երբ ճանապարհի կեսն արդեն հետեւում է, կառաջարկեի սկսել դրանց իրագործման նոր ճանապարհային քարտեզի մշակմամբ` նոր առաջադրանքներ-նոր լուծումներ: Նման մոտեցումը մեր աշխատանքին ռացիոնալություն կհաղորդի: Թույլ տվեք առաջարկել ԿԶՆ-ների հետագա տեղայնացման գործում ի գիտություն ընդունել հետեւյալ նոր մոտեցումները.
*   Մեր աշխատանքի միջանկյալ արդյունքների գույքագրում (inventorization) եւ համեմատական վերլուծություն մինչեւ 2015 թվականը մեր ունեցածի եւ ազգային, տարածաշրջանային ու տեղական մակարդակներում այսօր եղածի միջեւ:
*   ԿԶՆ-ների միջեւ առաջնահերթությունների սահմանում (polycrisis)` ընդգծելով առավել անկայուն կամ դժվար հասանելիները եւ ցուցակագրելով նրանք, որոնք առավել համապատասխան եւ կարեւոր են ազգային ու տեղական մակարդակում` հաշվի առնելով առկա ռեսուրսների շրջանակը եւ սահմանափակ ժամանակը:
*   Համաժամանակեցումը (synchronization)` որպես համալիր միջոցառում համագործակցության ուղղահայաց եւ հորիզոնական մակարդակներում ԿԶՆ-ներին հասնելու արդյունավետ եւ արձագանքող միջավայր ստեղծելու համար:
Միեւնույն ժամանակ, ԿԶՆ-ների առավել արդյունավետ եւ օպտիմալ տեղայնացման նպատակով կառաջարկեի դիտարկել աշխատանքի եւ համագործակցության այնպիսի մեխանիզմների ներուժը, ինչպիսիք են`
*  Խորհրդակցական (deliberative) ժողովրդավարությունը
*  Լավ ժողովրդավարական կառավարման 12 սկզբունքները
*  Կառավարման բազմաստիճան համակարգը
*  Անդրսահմանային համագործակցությունը
*  Թվային եւ կանաչ հանրային կառավարումը:
ԿԶՆ-ների առավել խոր եւ արդյունավետ տեղայնացման համար կարող ենք դիտարկել կառավարման բազմաստիճան այնպիսի համակարգի մշակումն ու իրականացումը, որը կներառի հետեւյալ գործառույթները` համակարգում, ռացիոնալացում, խորհրդատվություն եւ հավասարեցում:
Ժողովրդավարության եւ կառավարման եվրոպական կոմիտեի աշխատանքային խումբը ենթադրում է, որ կառավարման բազմաստիճան համակարգը, որի հիմքում ընդունված որոշումների եւ առաջարկությունների օգտակարության նախադրյալն է, պետք է հետեւյալ բնութագրերն ունենա.
- Յուրաքանչյուր մակարդակի համապատասխան դերերի, գործառույթների, իրավասությունների եւ գործունեության պատշաճ կերպով հաշվի առնելը, ինչը ենթադրում է փոխադարձ հարգանքի սկզբունք:
- Այն նպատակ ունի որոշել ճիշտ ոլորտը, որի վերաբերյալ պետք է որոշումներ կայացվեն, եւ տնտեսական խնդիրների վերաբերյալ գործողություններ ձեռնարկելու ճիշտ մակարդակը` միաժամանակ պահպանելով համապատասխան ինքնությունները, ինչը, ըստ էության, փոխլրացման սկզբունքն է:
- Այն հիմնված պետք է լինի հարգանքի, արդար երկխոսության, թափանցիկության եւ վստահության վրա, որը փոխըմբռնման սկզբունքն է:
Եզրափակելով խոսքս` թույլ տվեք նշել այն հիմնական նախապայմանները, որոնք հաջողությամբ կարող են պսակել մեր աշխատանքը: Մենք պետք է`
1. Պահպանենք եւ սնուցենք տեղական ժողովրդավարության առավելությունները` որպես մեր ընդհանուր ժողովրդավարական մշակույթի հիմք:
2. Արմատավորենք հանրային բարիքների հավասար եւ արդար բաշխման ու կառավարման սկզբունքները` որպես հասարակության մեջ վստահության ապահովման հիմնական գործոն:
3. Ապահովենք որակյալ կրթության առկայությունը եւ դրա հասանելիությունը` որպես անկախ, ինքնաբավ, ակտիվ եւ սկզբունքային քաղաքացի ունենալու առանցքային պայման:
4. Համակողմանիորեն ձգտենք վերականգնել եւ պահպանել անվտանգ, առողջ, մաքուր եւ կայուն շրջակա միջավայր:
Եվ վերջապես, մենք պետք է հնարավորինս մոբիլիզացնենք երիտասարդների դրական եւ ստեղծագործ էներգիան, հավաքագրենք եւ ամենաակտիվ կերպով ներգրավենք նրանց` աշխարհում գլոբալ վերափոխումների ձեւավորման գործում:

22 марта член делегации НС РА в ПАСЕ, главный докладчик ПАСЕ по вопросам местного и регионального самоуправления А.Геворкян выступил в Страсбурге (Франция) на 44-й сессии Конгресса местных и региональных властей Совета Европы в ходе заседания на тему “Локализация целей устойчивого развития (ЦУР)”:
“Г-н Председательствующий,
г-н Генеральный секретарь,
Прежде всего позвольте поблагодарить вас за приглашение принять участие в этой дискуссии. Мы имеем дело с бесспорно важной и актуальной темой для всего мирового международного сообщества, и особенно для Совета Европы, который должен стать одним из основных акторов в продвижении идей устойчивого развития и достижении поставленных целей. Хочу также поздравить докладчиков с очень ответственной работой.
Мои соображения связаны с тремя основными измерениями: во-первых, моя оценка сложных условий для достижения ЦУР; во-вторых, новые проблемы локализации ЦУР; в-третьих, некоторые предложения о том, как мы можем более эффективно локализовать их.
Мы находимся ровно на полпути к ЦУР, и сегодня у нас есть хорошая возможность оценить, где мы находимся, а также наметить новую дорожную карту для движения вперед. Цели в области устойчивого развития являются весьма желательными эталонами прогресса, и вам известны оценки, согласно которым, к сожалению, они могут остаться на бумаге до 2030 г. Такие ожидания возникают под давлением новых глобальных угроз, непрекращающихся противостояний и углубления поляризации в мире.
Позвольте начать с того, что мы все должны принять и осознать тот факт, что ЦУР являются нашими общими целями, принятыми в ООН в качестве универсального призыва к действию. Мои обсуждения с экспертами и представителями различных международных организаций позволяют мне выявить следующие проблемы, связанные с процессом внедрения:
1. Участие различных уровней государственного и частного секторов в реализации повестки ЦУР. Довольно сложно, а иногда и трудно скоординировать вклад разных участников в повестку дня 2030 г., а также оценить их потенциал, чтобы инвестировать их в еще большее количество сфер и ведомств.
2. Оценка реализации ЦУР. С точки зрения планирования и реализации политики, направленной на достижение ЦУР, не существует всеобъемлющих и комплексных подходов, учитывающих различные отраслевые и географические аспекты. Им также не хватает инклюзивных механизмов участия. Процесс не допускает полного вовлечения всех заинтересованных сторон и гражданского общества в процесс принятия решений.
3. Отсутствие необходимых данных. Многие страны изо всех сил пытаются собрать необходимые данные о ЦУР и их реализации. Сбор данных осуществляется по-разному в разных странах, что затрудняет оценку задач и показателей ЦУР в глобальном контексте.
4. Стабильные финансовые механизмы. Многие ЦУР находятся в ведении правительств, что затрудняет поиск средств для финансирования их достижения. Важно обеспечить надлежащее и эффективное участие частного сектора и сообщества доноров в целях разработки и внедрения эффективных и устойчивых финансовых механизмов и инструментов.
Уважаемые коллеги, нам суждено жить в период многочисленных кризисов. Как показывают недавние исследования в Европе, среди многих проблем наиболее острой проблемой для граждан сегодня является рост стоимости жизни. Нищета и социальная изоляция также вызывают у них серьезную озабоченность. Последствия пандемии Covid-19, роста инфляции и энергетического кризиса продолжают сказываться на качестве жизни. По данным Евробарометра, как возможное распространение войны в Украине на другие страны, так и чрезвычайная ситуация с изменением климата являются основными проблемами большинства граждан ЕС.
Помимо всего этого, мы также сталкиваемся с глобальными вызовами. Особенно на постсоветском пространстве развитие привело к неестественной ситуации, когда многие страны стоят перед трудным выбором между демократией и безопасностью. Текущие сдвиги в мире заставляют задуматься о четвертом измерении, в котором развиваются ЦУР. Помимо экономического роста, социальной ответственности и экологического баланса, мы также должны думать о безопасности, или, другими словами, о безопасной и спокойной среде для жизни.
Учитывая все эти вызовы, мы все равно должны быть адекватными и рациональными для достижения целей устойчивого развития. Во-первых, мы должны осознать и оценить тот факт, что риски достижения 17 ЦУР к 2030 г. возрастают год от года из-за геополитической турбулентности и нарушения архитектуры глобальной безопасности. Здравый смысл должен проявляться с осознанием того, что жизнь все равно продолжается, и мы должны постоянно находить новые решения, которые позволят наиболее оптимально использовать имеющиеся ресурсы и расширять наше партнерство и сотрудничество.
Что касается локализации ЦУР в данный период, когда половина пути уже пройдена, то я бы предложил начать с разработки новой дорожной карты их реализации: новые задачи – новые решения. Такой подход придаст рациональность нашей работе. Разрешите предложить учесть следующие новые подходы при дальнейшей локализации ЦУР:
* Инвентаризация промежуточных результатов нашей работы и сравнительный анализ того, что мы имели до 2015 г., и того, что мы имеем сегодня на национальном, региональном и местном уровнях.
* Расстановка приоритетов среди ЦУР, выделение наиболее нестабильных или труднодостижимых и перечисление наиболее актуальных и важных на национальном и местном уровне с учетом диапазона доступных ресурсов и ограниченного времени.
* Синхронизация как комплексная мера по созданию эффективной и гибкой среды для достижения ЦУР на вертикальном и горизонтальном уровнях сотрудничества.
При этом, в целях более эффективной и оптимальной локализации ЦУР, я бы предложил рассмотреть потенциал таких механизмов работы и сотрудничества, как:
* Совещательная демократия
* 12 принципов хорошего демократического управления
* Многоуровневая система управления
* Трансграничное сотрудничество
* Цифровое и зеленое государственное управление.
Для наиболее глубокой и эффективной локализации ЦУР можно рассмотреть разработку и внедрение такой многоуровневой системы управления, которая будет включать в себя следующие функции: координация, рационализация, консультирование и согласование.
Рабочая группа Европейского комитета за демократию и управление исходит из того, что многоуровневая система управления, являющаяся основой полезности решений и рекомендаций, должна иметь следующие характеристики:
- надлежащее рассмотрение соответствующих ролей, функций, полномочий и деятельности каждого уровня, что подразумевает принцип взаимного уважения;
- быть направлена на определение правильной области, в которой должны приниматься решения, и правильного уровня для принятия мер по экономическим вопросам при сохранении соответствующей идентичности, что по сути является принципом взаимодополняемости;
- должна основываться на уважении, честном диалоге, прозрачности и доверии, что является принципом взаимопонимания.
Завершая свое выступление, позвольте мне назвать основные предпосылки, которые могут увенчать нашу работу успехом. Мы должны:
1. Сохранять и развивать преимущества местной демократии как основы нашей общей демократической культуры.
2. Укоренить принципы равного и справедливого распределения и управления общественными благами как главный фактор обеспечения доверия в обществе.
3. Обеспечить доступность качественного образования и его доступность как ключевое условие быть независимым, самодостаточным, активным и принципиальным гражданином.
4. Всесторонне стремиться к восстановлению и поддержанию безопасной, здоровой, чистой и устойчивой окружающей среды.
И, наконец, мы должны максимально мобилизовать позитивную и творческую энергию молодежи, рекрутировать и самым активным образом вовлечь ее в формирование глобальных преобразований в мире".