ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ, ԵԽԽՎ տեղական եւ տարածաշրջանային իշխանությունների հարցերով հիմնական զեկուցող Արմեն Գեւորգյանը մարտի 22-ին Ֆրանսիայի Ստրասբուրգ քաղաքում ելույթ է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի տեղական եւ տարածաշրջանային իշխանությունների կոնգրեսի 44-րդ նստաշրջանի ընթացքում` «Կայուն զարգացման նպատակների (ԿԶՆ) տեղայնացումը» թեմայով նիստի ժամանակ:
«Պարո'ն նախագահող,
Պարո'ն Գլխավոր քարտուղար,
Նախ թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել այս քննարկմանը մասնակցելու հրավերի համար: Մենք առնչվում ենք անվիճելիորեն կարեւոր եւ արդիական թեմայի` ամբողջ գլոբալ միջազգային հանրության եւ հատկապես Եվրոպայի խորհրդի համար, որը պետք է դառնա կայուն զարգացման գաղափարների առաջմղման եւ դրված նպատակներին հասնելու հիմնական դերակատարներից: Ցանկանում եմ նաեւ շնորհավորել զեկուցողներին կատարած շատ պատասխանատու աշխատանքի համար:
Նկատառումներս առնչվում են երեք հիմնական հարթությունների. առաջին` ԿԶՆ-ներին հասնելու բարդ միջավայրի վերաբերյալ իմ գնահատականները, երկրորդ` ԿԶՆ-ների տեղայնացման նոր խնդիրները եւ երրորդ` որոշ առաջարկություններ այն մասին, թե ինչպես կարող ենք առավել արդյունավետ տեղայնացնել դրանք:
Մենք անցել ենք ԿԶՆ-ներին տանող ճանապարհի ուղիղ կեսը, եւ այսօր լավ հնարավորություն է գնահատելու, թե որտեղ ենք, ինչպես նաեւ` նախանշելու առաջ շարժվելու նոր ճանապարհային քարտեզ: Կայուն զարգացման նպատակներն առաջընթացի համար խիստ ցանկալի չափորոշիչներ են, եւ տեղյակ եք այն գնահատականներին` համաձայն որոնց, ցավոք, դրանք կարող են թղթին մնալ մինչեւ 2030 թվականը: Նման սպասելիքներն առաջանում են նոր գլոբալ սպառնալիքների, շարունակական առճակատումների եւ աշխարհում բեւեռացվածության խորացման ճնշման ներքո:
Թույլ տվեք սկսել` կարեւորելով, որ բոլորս պետք է ընդունենք եւ գիտակցենք այն փաստը, որ ԿԶՆ-ները մեր միասնական նպատակներն են, որոնք ընդունվել են ՄԱԿ-ում` որպես գործելու համընդհանուր կոչ: Փորձագետների եւ տարբեր միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ իմ քննարկումները թույլ են տալիս առանձնացնել իրագործման գործընթացի հետ կապված հետեւյալ հիմնախնդիրները.
1.Կառավարության տարբեր մակարդակների եւ մասնավոր հատվածի դերակատարների մասնակցությունը ԿԶՆ օրակարգի իրականացման գործում: Բավական բարդ է եւ երբեմն դժվար համակարգել 2030 օրակարգում տարբեր մասնակիցների ներդրման, ինչպես նաեւ` նրանց ներուժի գնահատումը` դրանք էլ ավելի շատ ոլորտներում ու բաժիններում ներդնելու նպատակով:
2.ԿԶՆ-ների իրագործման գնահատումը: ԿԶՆ-ներին հասնելուն ուղղված քաղաքականության պլանավորման եւ իրագործման հարցում չկան ոլորտային եւ աշխարհագրական տարբեր հարթությունները հաշվի առնող համապարփակ եւ ընդգրկուն մոտեցումներ: Դրանք նաեւ զուրկ են ներառական, մասնակցային մեխանիզմներից: Գործընթացը թույլ չի տալիս բոլոր շահագրգիռ կողմերի լիարժեք ներգրավումն ու քաղաքացիական հասարակության մասնակցությունը որոշումների կայացմանը:
3.Անհրաժեշտ տվյալների բացակայությունը: Շատ երկրներ պայքարում են ԿԶՆ-ների եւ դրանց իրականացման վերաբերյալ անհրաժեշտ տվյալների հավաքագրման հարցում: Տվյալների հավաքագրումը երկրներում իրականացվում է տարբեր կերպ, ինչը դժվարացնում է ԿԶՆ թիրախների եւ ցուցանիշների գնահատումը գլոբալ համատեքստում:
4.Կայուն ֆինանսական մեխանիզմներ: Շատ ԿԶՆ-ներ կառավարությունների պատասխանատվության ներքո են, ինչն ավելի է դժվարացնում դրանց ձեռքբերումների ֆինանսավորման համար միջոցներ գտնելը: Կարեւոր է ունենալ մասնավոր հատվածի եւ դոնոր համայնքի պատշաճ եւ արդյունավետ ներգրավվածություն` արդյունավետ գործող կայուն ֆինանսական մեխանիզմներ ու գործիքներ մշակելու եւ իրականացնելու համար:
Հարգելի' գործընկերներ, մեզ վիճակված է ապրել բազմաճգնաժամ ժամանակահատվածում (pilicrisis): Ինչպես ցույց են տալիս Եվրոպայում կատարված վերջին ուսումնասիրությունները, ի թիվս բազում խնդիրների` ներկայումս քաղաքացիների համար ամենախիստ մտահոգությունը կենսաապահովման ծախսերի աճն է: Աղքատությունն ու սոցիալական մեկուսացումը նույնպես շատ են մտահոգում նրանց: Covid-19 համավարակի, աճող գնաճի եւ էներգետիկ ճգնաժամի հետեւանքները շարունակում են ազդել կյանքի որակի վրա: Եվրոբարոմետրի համաձայն թե' Ուկրաինայում պատերազմի հնարավոր տարածվելն այլ երկրների վրա, թե' կլիմայի փոփոխության արտակարգ դրությունը ԵՄ քաղաքացիների մեծամասնության գլխավոր անհանգստությունն են:
Այս ամենից զատ մենք բախվում ենք նաեւ գլոբալ մարտահրավերների: Հատկապես հետխորհրդային տարածքում զարգացումը հանգեցրել է անբնական իրավիճակի, երբ շատ ազգեր կանգնած են ժողովրդավարության կամ անվտանգության միջեւ դժվարին ընտրության առաջ: Աշխարհում առկա տեղաշարժերը ստիպում են մեզ մտածել չորրորդ հարթության մասին, որտեղ զարգանում են ԿԶՆ-ները: Տնտեսական աճից, սոցիալական պատասխանատվությունից եւ բնապահպանական հավասարակշռությունից զատ մենք պետք է մտածենք նաեւ անվտանգության, կամ, այլ կերպ ասած, կյանքի համար ապահով եւ խաղաղ միջավայրի մասին:
Նկատի ունենալով բոլոր այս մարտահրավերները` այդուհանդերձ պետք է ադեկվատ եւ ռացիոնալ լինենք` հասնելու համար կայուն զարգացման նպատակներին: Նախ` պետք է գիտակցենք եւ գնահատենք այն փաստը, որ մինչեւ 2030 թվականը 17 ԿԶՆ-ներին հասնելու ռիսկերը տարեցտարի ավելանում են` պայմանավորված աշխարհաքաղաքական տուրբուլենտությամբ եւ գլոբալ անվտանգության ճարտարապետության խաթարմամբ: Առողջ բանականությունը պետք է դրսեւորվի այն գիտակցմամբ, որ կյանքը, այնուամենայնիվ, շարունակվում է, եւ պետք է անդադար նոր լուծումներ գտնենք, որոնք առկա ռեսուրսներն առավելագույնս օպտիմալ կօգտագործեն եւ կընդլայնեն մեր գործընկերությունն ու համագործակցությունը:
Ինչ վերաբերում է տվյալ ժամանակահատվածում ԿԶՆ-ների տեղայնացմանը, երբ ճանապարհի կեսն արդեն հետեւում է, կառաջարկեի սկսել դրանց իրագործման նոր ճանապարհային քարտեզի մշակմամբ` նոր առաջադրանքներ-նոր լուծումներ: Նման մոտեցումը մեր աշխատանքին ռացիոնալություն կհաղորդի: Թույլ տվեք առաջարկել ԿԶՆ-ների հետագա տեղայնացման գործում ի գիտություն ընդունել հետեւյալ նոր մոտեցումները.
*   Մեր աշխատանքի միջանկյալ արդյունքների գույքագրում (inventorization) եւ համեմատական վերլուծություն մինչեւ 2015 թվականը մեր ունեցածի եւ ազգային, տարածաշրջանային ու տեղական մակարդակներում այսօր եղածի միջեւ:
*   ԿԶՆ-ների միջեւ առաջնահերթությունների սահմանում (polycrisis)` ընդգծելով առավել անկայուն կամ դժվար հասանելիները եւ ցուցակագրելով նրանք, որոնք առավել համապատասխան եւ կարեւոր են ազգային ու տեղական մակարդակում` հաշվի առնելով առկա ռեսուրսների շրջանակը եւ սահմանափակ ժամանակը:
*   Համաժամանակեցումը (synchronization)` որպես համալիր միջոցառում համագործակցության ուղղահայաց եւ հորիզոնական մակարդակներում ԿԶՆ-ներին հասնելու արդյունավետ եւ արձագանքող միջավայր ստեղծելու համար:
Միեւնույն ժամանակ, ԿԶՆ-ների առավել արդյունավետ եւ օպտիմալ տեղայնացման նպատակով կառաջարկեի դիտարկել աշխատանքի եւ համագործակցության այնպիսի մեխանիզմների ներուժը, ինչպիսիք են`
*  Խորհրդակցական (deliberative) ժողովրդավարությունը
*  Լավ ժողովրդավարական կառավարման 12 սկզբունքները
*  Կառավարման բազմաստիճան համակարգը
*  Անդրսահմանային համագործակցությունը
*  Թվային եւ կանաչ հանրային կառավարումը:
ԿԶՆ-ների առավել խոր եւ արդյունավետ տեղայնացման համար կարող ենք դիտարկել կառավարման բազմաստիճան այնպիսի համակարգի մշակումն ու իրականացումը, որը կներառի հետեւյալ գործառույթները` համակարգում, ռացիոնալացում, խորհրդատվություն եւ հավասարեցում:
Ժողովրդավարության եւ կառավարման եվրոպական կոմիտեի աշխատանքային խումբը ենթադրում է, որ կառավարման բազմաստիճան համակարգը, որի հիմքում ընդունված որոշումների եւ առաջարկությունների օգտակարության նախադրյալն է, պետք է հետեւյալ բնութագրերն ունենա.
- Յուրաքանչյուր մակարդակի համապատասխան դերերի, գործառույթների, իրավասությունների եւ գործունեության պատշաճ կերպով հաշվի առնելը, ինչը ենթադրում է փոխադարձ հարգանքի սկզբունք:
- Այն նպատակ ունի որոշել ճիշտ ոլորտը, որի վերաբերյալ պետք է որոշումներ կայացվեն, եւ տնտեսական խնդիրների վերաբերյալ գործողություններ ձեռնարկելու ճիշտ մակարդակը` միաժամանակ պահպանելով համապատասխան ինքնությունները, ինչը, ըստ էության, փոխլրացման սկզբունքն է:
- Այն հիմնված պետք է լինի հարգանքի, արդար երկխոսության, թափանցիկության եւ վստահության վրա, որը փոխըմբռնման սկզբունքն է:
Եզրափակելով խոսքս` թույլ տվեք նշել այն հիմնական նախապայմանները, որոնք հաջողությամբ կարող են պսակել մեր աշխատանքը: Մենք պետք է`
1. Պահպանենք եւ սնուցենք տեղական ժողովրդավարության առավելությունները` որպես մեր ընդհանուր ժողովրդավարական մշակույթի հիմք:
2. Արմատավորենք հանրային բարիքների հավասար եւ արդար բաշխման ու կառավարման սկզբունքները` որպես հասարակության մեջ վստահության ապահովման հիմնական գործոն:
3. Ապահովենք որակյալ կրթության առկայությունը եւ դրա հասանելիությունը` որպես անկախ, ինքնաբավ, ակտիվ եւ սկզբունքային քաղաքացի ունենալու առանցքային պայման:
4. Համակողմանիորեն ձգտենք վերականգնել եւ պահպանել անվտանգ, առողջ, մաքուր եւ կայուն շրջակա միջավայր:
Եվ վերջապես, մենք պետք է հնարավորինս մոբիլիզացնենք երիտասարդների դրական եւ ստեղծագործ էներգիան, հավաքագրենք եւ ամենաակտիվ կերպով ներգրավենք նրանց` աշխարհում գլոբալ վերափոխումների ձեւավորման գործում:

On March 22, in the city of Strasbourg of France the member of the RA NA Delegation to PACE, the Key Rapporteur on PACE Local and Regional Authorities Armen Gevorgyan gave a speech during the Meeting on the topic ‘Localisation of Sustainable Development Goals (SDG)’ at the 44th Session of the Congress of Local and Regional Authorities of the Council of Europe.
Mr Secretary General
First of all, let me express my gratitude for the invitation to participate in this discussion. We are going to deal with an undeniably important and relevant topic for the entire global international community, and specifically for the Council of Europe, which should become a key player in promoting the ideas of sustainable development and achieving the set goals. I would also like to congratulate the rapporteurs for their very responsible work done.
My statement will be based on three main dimensions: first - my reading of the complex environment for the achievement of SDGs; second - new tasks for the localisation of the SDGs; and third - some suggestions of how we can more efficiently localise these SDGs.
We have lived through exactly half of the journey towards the SDGs, and today we have a good opportunity to evaluate where we are and suggest a new road map for moving forward. The Sustainable Development Goals provide very desirable parameters for development, and we all are aware of some assessments that they, unfortunately, could remain on paper by 2030. Such expectations evolve under the pressure of new global threats, ongoing confrontations, and polarization in the world.
Let me begin by reiterating that we all have to acknowledge and realize the fact that the SDGs are our common goals which have been adopted within the UN as call for action for all. My discussions with experts and representatives of various international organizations allow me to single out the following main issues with regards to implementation process:
1. Participation of different levels of Government and private sector actors in the implementation of the SDG agenda. It’s rather challenging and sometimes difficult to coordinate the assessment of different participants' contribution to the Agenda 2030 as well as their potential to be engaged in more areas and sectors for contribution.
2. The evaluation of the SDGs implementation. The planning and implementation of policies towards SDGs achievement lack comprehensive and inclusive approaches taking into consideration the different sectoral and geographical dimensions. They also lack inclusive, participatory mechanisms. The process does not allow the inclusion of all the relevant stakeholders and the participation of civil society in decision-making.
3. Lack of necessary data. Many countries are struggling with collection of necessary data about SDGs and their implementation. The data collection is implemented differently in the countries, which makes more difficult to assess SDG targets and indicators in the global context.
4. Sustainable financial mechanisms. It is very important to have not only Government funds, but also a proper and efficient engagement of private sector and donor community to design and implement efficiently functioning sustainable finance mechanisms and instruments.
We have been destined to live in times of polycrisis. As recent studies in Europe show, among the many issues, the rising cost of living is currently the most pressing concern for citizens. Poverty and social exclusion are also high on their mind. The effects of the Covid-19 pandemic, rising inflation and the energy crisis continue to affect living standards. According to Eurobarometer, both the potential spread of the war in Ukraine to other countries and the climate change emergency remain leading worries for the majority of EU citizens.
Above all, we are also facing global challenges. The development in the post-Soviet space in particular has yielded an abnormal situation, when many nations found themselves before an uneasy choice between democracy or security. The current shifts in the world make us reflect about a fourth dimension where the SDGs evolve. Apart from economic growth, social responsibility and environmental balance we have to think also about security - or in other words - about the safe and peaceful environment for life.
With all these challenges in mind, however, we must be adequate and rational in order to achieve sustainable development goals. First - we should realize and appreciate the fact that the risks for the achievement of 17 SDGs by 2030 increase by year, triggered by geopolitical turbulence and disruption of global security architecture. Our sense of rationality has to be manifested in the understanding that life nevertheless goes on and we have to constantly identify new solutions that will utilize the available resources in most optimal way, and should expand our partnerships and cooperation.
With regards to localisation of SDGs in the given period, when half of this journey is behind us, I would suggest to begin by developing a new road map for their achievement: new tasks - new solutions. Such an approach will manifest rationality in our work. Let me suggest to take note of the following new tasks in our pursuit to further localise the SDGs:
1.Making an inventory of interim results of our work and undertaking a comparative analysis of what we have had prior to 2015 with what we have on national, regional and local levels as of now;
2.Prioritizing the SDGs with a view of highlighting those most volatile or hard to achieve and listing those that are most relevant and important on the national and local levels, given the scope of our resources and limited time;
3.Synchronization as a set of measures to provide for conditions at the vertical and horizontal levels of cooperation to create an effective and responsive environment for achieving the SDGs.
In the meantime, for the purposes of most effective and efficient localisation of SDGs I would suggest to consider the potential of such mechanisms of work and collaboration as the following:
•Deliberative democracy
•The 12 Principles of Good Democratic Governance
•Multi-level governance
•Cross border cooperation
•Digital and Green public administration
For deeper and more efficient localisation of the SDGs we may consider a development and implementation of such a multi-level system of governance (MLG) that will feature the following functions of: coordination, rationalization, counseling and equalization.
The working group of the European Committee on Democracy and Governance presumes that the MLG, which is based on the premise of utility of decisions and recommendations made, shall include the following characteristics:
1.The respective roles, functions, competences, and activities of each level are duly taken into account; which entails the principle of mutual respect.
2.It aims at determining the right area over which decisions must be taken and the right level to take action regarding economic issues, whilst preserving the respective identities; which in essence is the principle of complementarity.
3.It is based on respect, a fair dialogue, transparency, and trust, which is about the principle of mutual understanding in action.
In conclusion, allow me to underpin some key preconditions that carry the promise of crowning our work with success. We should:
1.Preserve and evolve the advantages of local democracy as a basis for our common democratic culture;
2.Root the principles of equality and fair distribution of public goods and governance as the main mechanism of ensuring trust in society,
3.Ensure the availability of quality education and access to it as the key condition to have an independent, self-sufficient, active, and principled citizen.
4.Comprehensively strive to restore and maintain a safe, clean, healthy and sustainable environment.
And finally, we have to mobilize as much as we can the positive and creative energy of young people, recruit and engage them most proactively in shaping the global transformations in the world.