Նախագծի ընդունումը բխում է ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրից, ինչպես նաեւ օրենքի կիրարկման արդյունքում ի հայտ եկած խնդիրներից. ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` մարտի 15-ի նիստում ասել է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանը:
Հանձնաժողովն առաջին ընթերցմամբ քննարկել է Կառավարության հեղինակած ««Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման եւ փորձաքննության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» եւ կից օրենսդրական փաթեթը:
«Օրենքի նախագիծը բազմիցս քննարկվել է թե' Կառավարությունում, թե' քաղաքացիական հասարակության հետ: Կարելի է ասել, որ օրենքը նոր խմբագրությամբ է շարադրվել, փոփոխությունները բավականին շատ են»,- ասել է նախարարը եւ հավելել, որ հիմնական հասկացություններում եւս շատ են փոփոխությունները:
Սահմանվում են Հայաստանի Հանրապետությունում ռազմավարական էկոլոգիական գնահատման, շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման, անդրսահմանային ազդեցության գնահատման, շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության պետական փորձաքննության, հանրության ծանուցման, հանրային լսումների իրականացման, պետական փորձաքննական եզրակացության տրամադրման, ուժը կորցնելու, շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման, փորձաքննության եւ նախատեսվող գործունեության իրականացման գործընթացներում նախաձեռնողների իրավունքների ու պարտականությունների հետ կապված հարաբերությունները:
Առաջարկվող փոփոխությունների շրջանակում պարզեցվել են շրջակա միջավայրի ու մարդու առողջության վրա հնարավոր ազդեցություն ունեցող հիմնադրույթային փաստաթղթի մշակման եւ նախատեսվող գործունեության իրականացման նպատակով փորձաքննական եզրակացության տրամադրման հետ կապված գործընթացները:
Պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը հետաքրքրվել է, թե ինչպես է որոշվում` ո՞րն է համարվում ազդակիր համայնք: Նախարար Հակոբ Սիմիդյանը տեղեկացրել է, որ ազդակիր համարվում է հանքավայրին ամենամոտ գտնվող բնակավայրը: Նրա խոսքով հարցով հետաքրքրված են քաղհասարակության ներկայացուցիչները, հարցը քննարկման փուլում է, եւ ակնկալվում է, որ քննարկումների արդյունքում կսահմանվեն որոշակի չափորոշիչներ:

“Принятие проекта связано с Соглашением о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС, а также с возникшими вследствие его внедрения проблемами правоприменения”, - отметил министр окружающей среды А.Симидян 15 марта на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды.
В первом чтении комиссия обсудила проект правительства о внесении изменения в закон "Об оценке и экспертизе воздействия на окружающую среду" и прилагаемый пакет законов.
“Проект закона обсуждался неоднократно как в правительстве, так и с гражданским обществом. Можно сказать, что закон изложен в новой редакции, изменений достаточно много”, - заметил министр, добавив, что в базовых понятиях также много изменений.
Определяются стратегическая экологическая оценка, оценка воздействия на окружающую среду, оценка трансграничного влияния, уведомление общества, общественные слушания, предоставление государственной экспертизы, отключение электроэнергии, оценка воздействия на окружающую среду, экспертиза и планируемая деятельность, права и обязанности инициаторов процессов реализации и др.
В рамках предлагаемых изменений упрощены процессы разработки учредительного документа с возможным воздействием на окружающую среду и здоровье человека, предоставления экспертного заключения на реализацию запланированных мероприятий.