Բահրեյնում անցկացվող Միջխորհրդարանական միության 146-րդ համաժողովի օրակարգում ներառված հրատապ հարցի քննարկմանը ելույթ է ունեցել ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Ծովինար Վարդանյանը:
«Տիկնա'յք եւ պարոնա'յք,
Մենք քննարկում ենք ճգնաժամերն ու մարդկային ողբերգությունները, որոնցում ներգրավված են մեծ թվով մարդիկ, եւ այս համատեքստում «Իրազեկության բարձրացում եւ գործողությունների կոչ Աֆղանստանի, Սիրիայի Արաբական Հանրապետության, Ուկրաինայի, Եմենի եւ այլ երկրների ժողովուրդներին հուզող լուրջ հումանիտար ճգնաժամերի ու կանանց եւ երեխաների հատուկ խոցելիության վերաբերող» հրատապ հարցը:
Մենք` խորհրդարանականներս, առաջին եւ ամենամեծ միջխորհրդարանական ֆորումի անդամներս, պետք է պատասխանատվություն զգանք այն բոլոր տառապանքների եւ կորուստների համար, որոնց բախվում են հասարակ մարդիկ` հատկապես կանայք, տարեցներն ու երեխաները պատերազմների, կլիմայի փոփոխության եւ այլ աղետների ժամանակ:
Բայց մենք պետք է պայքարենք ոչ միայն մեծ աղետների, այլեւ ավելի փոքր մասշտաբի ճգնաժամերի դեմ, ինչպիսին է Լեռնային Ղարաբաղի հումանիտար աղետը, որն առաջացել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի` դեպի արտաքին աշխարհ տանող միակ ճանապարհի փակման հետեւանքով: Ստեղծված իրավիճակի արդյունքում Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ 120.000 էթնիկ հայ, ներառյալ մոտ 30.000 երեխա, մնացել է առանց առաջին անհրաժեշտության ապրանքների եւ ծառայությունների հասանելիության: Նրանք զրկված են կենսական անհրաժեշտ դեղորայքից եւ բժշկական օգնությունից, քանի որ Կարմիր խաչի եւ խաղաղապահների կողմից մատակարարվող մարդասիրական օգնությունը չի համապատասխանում պահանջարկին: Էլեկտրաէներգիայի եւ գազի մատակարարման խափանումները հանգեցրել են սարսափելի դժվարությունների:
Չնայած Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանը կիրառել է միջոցներ, որոնք պահանջում են Ադրբեջանից վերացնել շրջափակումը, Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների հանձնակատարը շտապ կոչ է արել ապաշրջափակել այն, իսկ ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանի որոշումն այն մասին է, որ Ադրբեջանը պետք է ապահովի Լաչինի միջանցքով անարգել տեղաշարժը, սակայն Ադրբեջանը շարունակում է փակ պահել միջանցքը:
Ադրբեջանական պատվիրակության ղեկավարը երեկ հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերը կարող են ինտեգրվել ադրբեջանական հասարակությանը եւ օգտվել Ադրբեջանի քաղաքացիների բոլոր իրավունքներից ու ազատություններից:
Արդյո՞ք սա նշանակում է, որ Կարմիր խաչի միջոցով շատ սահմանափակ օգնության տրամադրումն Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից տրված արտոնությունն ու ազատությունն է:
Freedom House-ի վերջին զեկույցում Ադրբեջանը որպես անազատ երկիր է վկայակոչվում` 100-ից հավաքելով 9 միավոր: Ադրբեջանը չի կարող երաշխավորել սեփական քաղաքացիների իրավունքներն ու ազատությունները: Արդյո՞ք Ադրբեջանի ղեկավարությունը նկատի ունի, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերը պետք է օգտվեն հենց այդ իրավունքներից ու ազատություններից:
Մյուս կողմից Ադրբեջանական պետության ղեկավարը հայերի զանգվածային արտաքսման կոչ է անում: Դա չի կարելի այլ կերպ մեկնաբանել, քան էթնիկ զտման պետական քաղաքականություն: Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման, հայ ռազմագերիներին պատանդ պահելու, Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ագրեսիայի հաճախակի գործողությունների փաստն ինքնին ապացուցում է Լեռնային Ղարաբաղում միջազգային ներկայության հրատապ անհրաժեշտությունը` տեղում իրավիճակը դիտարկելու եւ հայրենիք ունենալու իրավունք ունեցող մարդկանց իրավունքներն ու անվտանգությունն ապահովելու համար:

Член делегации НС Ц.Варданян выступила на обсуждении актуального вопроса, включенного в повестку дня прошедшей в Бахрейне 146-й конференции Межпарламентского Союза (МПС):
"Дамы и господа,
мы обсуждаем кризисы и человеческие трагедии, затрагивающие большое количество людей, и в этом контексте – настоятельную необходимость повышения осведомленности и действий в отношении серьезных гуманитарных кризисов, затрагивающих народы Афганистана, Сирийской Арабской Республики, Украины, Йемена и других стран, особой уязвимости женщин и детей.
Мы, парламентарии, участники первого и крупнейшего межпарламентского форума, должны чувствовать ответственность за все страдания и потери простых людей, особенно женщин, стариков и детей во время войн, климатических изменений и других бедствий.
Однако нам приходится бороться не только с  большими бедствиями, но и с кризисами меньшего масштаба, такими как гуманитарная катастрофа в Нагорном Карабахе из-за  закрытия Азербайджаном Лачинского коридора – единственной дороги во внешний мир. В результате создавшейся ситуации около 120 тысяч этнических армян Нагорного Карабаха, в том числе около 30 тысяч детей, остались без доступа к предметам первой необходимости и услугам. Они лишены жизненно необходимых лекарств и медицинской помощи, так как гуманитарная помощь Красного Креста и миротворцев не соответствует потребностям. Перебои с электричеством и газом привели к огромным сложностям.
Хотя Европейский Суд по правам человека применил меры, требующие от Азербайджана снятия блокады, Комиссар Совета Европы по правам человека настоятельно призвал к ее снятию, и в решении Международного суда ООН говорится что Азербайджан должен обеспечить беспрепятственное движение по Лачинскому коридору, тем не менее Азербайджан продолжает держать этот коридор закрытым.
Глава азербайджанской делегации заявил вчера, что армяне Нагорного Карабаха могут интегрироваться в азербайджанское общество и пользоваться всеми правами и свободами граждан Азербайджана.
Означает ли это, что предоставление крайне ограниченной возможности через Красный Крест является привилегией и свободой, предоставленной азербайджанскими властями?
В последнем докладе Freedom House Азербайджан назван несвободной страной, набрав 9 баллов из 100. Азербайджан не может гарантировать права и свободы собственных граждан. Имеет ли руководство Азербайджана в виду, что армяне Нагорного Карабаха должны пользоваться именно этими правами и свободами?
С другой стороны, глава азербайджанского государства призывает к массовой депортации армян, что нельзя трактовать иначе, как государственную политику этнических чисток. Факт незаконной блокады Лачинского коридора, удержание армянских военнопленных и частые акты агрессии со стороны азербайджанских вооруженных сил доказывают острую необходимость международного присутствия в Нагорном Карабахе - для мониторинга ситуации на местах, обеспечения прав и безопасности людей, имеющих право на родину”.