ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը խորհրդարանում հյուրընկալել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի պաշտոնակատար Նիլս Սքոթին ու Համագործակցության ու զարգացման ֆինանսների գծով խորհրդական Արեւիկ Անափիոսյանին:
Քննարկման առանցքում 2023 թվականի փետրվարի 22-ին Արդարադատության միջազգային դատարանի հրապարակած որոշումն էր, որով դատարանը պարտավորեցրել է Ադրբեջանին՝ մինչեւ Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործով վերջնական որոշման կայացումը ձեռնարկել բոլոր միջոցները՝ երաշխավորելու Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների եւ բեռների՝ երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժը:
Կողմերն ընդգծել են, որ Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ միջանկյալ միջոցների կիրառման որոշումն ունի պարտադիր ուժ եւ ստեղծում է միջազգային իրավական պարտավորություններ Ադրբեջանի համար:
«Շեշտել ենք, որ չնայած պարտադիր լինելուն՝ Արդարադատության միջազգային դատարանի պահանջը դեռեւս չի իրականացվել Ադրբեջանի կողմից»,- հավելել է պատգամավորը:
Թագուհի Թովմասյանն անդրադարձել է նաեւ Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի հետ համագործակցության զարգացմանը եւ ընդգծել հանձնաժողովի գործունեության ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացման կարեւորությունը:

In parliament the Chair of the Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Taguhi Tovmasyan hosted Niels Scott, the United Nations Resident Coordinator a.i. and. Arevik Anapiosyan, Partnerships and Development Finance Officer at the UN Armenia.
The Decision by the International Court of Justice published on February 22, 2023 was the core topic of the discussion, according to which , the ICJ obliged Azerbaijan pending the final decision in the case of Armenia v. Azerbaijan to take all measures at its disposal to ensure unimpeded movement of persons, vehicles and cargo along the Lachin Corridor in both directions.
The sides emphasized that the Decision of the Court on indicating interim measures has binding force and they create international legal obligations for Azerbaijan.
“W e highlighted the fact that despite its binding nature, ICJ’s order has yet not been implemented by Azerbaijan, ” the MP added.
Taguhi Tovmasyan also discussed the enhancement of collaboration with the UN Armenia and stressed the importance of implementing joint projects in the spheres of the activities of the Committee.