ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը խորհրդարանում հյուրընկալել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի պաշտոնակատար Նիլս Սքոթին ու Համագործակցության ու զարգացման ֆինանսների գծով խորհրդական Արեւիկ Անափիոսյանին:
Քննարկման առանցքում 2023 թվականի փետրվարի 22-ին Արդարադատության միջազգային դատարանի հրապարակած որոշումն էր, որով դատարանը պարտավորեցրել է Ադրբեջանին՝ մինչեւ Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործով վերջնական որոշման կայացումը ձեռնարկել բոլոր միջոցները՝ երաշխավորելու Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների եւ բեռների՝ երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժը:
Կողմերն ընդգծել են, որ Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ միջանկյալ միջոցների կիրառման որոշումն ունի պարտադիր ուժ եւ ստեղծում է միջազգային իրավական պարտավորություններ Ադրբեջանի համար:
«Շեշտել ենք, որ չնայած պարտադիր լինելուն՝ Արդարադատության միջազգային դատարանի պահանջը դեռեւս չի իրականացվել Ադրբեջանի կողմից»,- հավելել է պատգամավորը:
Թագուհի Թովմասյանն անդրադարձել է նաեւ Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի հետ համագործակցության զարգացմանը եւ ընդգծել հանձնաժողովի գործունեության ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացման կարեւորությունը:

Председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Т.Товмасян приняла и.о.Постоянного координатора ООН в Армении Нильса Скотта и советника по финансовому сотрудничеству и развитию А.Анапиосян.
В центре обсуждения – опубликованное 22 февраля 2023 г. решение Международного Суда ООН, которым Азербайджан обязывается принять все меры для обеспечения беспрепятственного передвижения граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях через Лачинский коридор до принятия окончательного решения по делу “Армения против Азербайджана”.
Стороны подчеркнули, что решение Международного Суда ООН о применении промежуточных мер имеет обязательную силу и создает для Азербайджана международно-правовые обязательства.
"Мы подчеркнули, что, несмотря на обязательность требования Международного Суда, оно до сих пор не исполнено Азербайджаном", - добавила депутат.
Т.Товмасян коснулась также развития сотрудничества с офисом ООН в Армении и подчеркнула важность реализации совместных проектов в сферах деятельности комиссии.