Օրենսդրական նախաձեռնությունը պետության եւ հասարակության անհանդուրժող վերաբերմունքն է ընտանիքում բռնության նկատմամբ. Հերիքնազ Տիգրանյան
Կառավարությունը նախաձեռնել է կարգավորում, որ մինչեւ 2026 թվականը, հաշվի առնելով, որ առաջիկա երկու, երեք տարիների ընթացքում ամբողջությամբ կներդրվի եւ կավարտվի անձի ֆունկցիոնալության գնահատման համակարգը, «Հատուցման» հիմնադրամի շահառու այն զինծառայողները, որոնք ունեին երկրորդ խմբի հաշմանդամություն եւ բժշկասոցիալական վերափորձաքննության արդյունքում ձեռք կբերեն երրորդ խմբի հաշմանդամություն, կշարունակեն ստանալ պետության կողմից նշանակվող պարգեւավճարը, կենսաթոշակը, ինչպես նաեւ միջինացված գումար պետության կողմից. մարտի 2-ի խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ ամփոփելով ԱԺ հերթական նիստերի աշխատանքները` «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հերիքնազ Տիգրանյանն անդրադարձել է ««ՀՀ պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրինագծին:
Խոսելով ««Ընտանիքում բռնության կանխարգելման, ընտանիքում բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության եւ ընտանիքում համերաշխության վերականգնման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի մասին` նա նշել է, որ նոր տեխնոլոգիաներին համահունչ` սահմանվել է, որ բռնարարի նկատմամբ էլեկտրոնային հսկողություն պետք է իրականացվի: Դիտարկումը, որ պետությունը լրացուցիչ ֆինանսներ է ծախսում, Հերիքնազ Տիգրանյանը համարել է արդարացված, քանի որ միայն 2022 թվականին ընտանեկան բռնության վերաբերյալ հազարից ավելի ահազանգ է ստացվել. հետեւաբար դա պետության եւ հասարակության անհանդուրժող վերաբերմունքն է ընտանիքում բռնության նկատմամբ:
Լրագրողը խնդրել է մեկնաբանել օրեր առաջ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարի արած այն հայտարարությունը, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանն անցել են օնլայն դիվանագիտության: Պատգամավոր Լիլիթ Մինասյանը նշել է, որ երեկ ՀՀ վարչապետը պատասխանել է, թե ինչ փուլում է գտնվում խաղաղության պայմանագրի գործընթացը: Նշվել է, որ երեք փուլով գործընթաց է եղել. այդ գործընթացը տեղի է ունենում նաեւ օնլայն ձեւաչափով: Իսկ օնլայն ձեւաչափով ընթացող գործընթացը, ըստ պատգամավորի, արագացնում է խաղաղության պայմանագրի վերջնական կնքման գործընթացը:
Պաշտոնական Երեւանը հաճախ է խոսում, որ պետք է միջազգային տեսանելի մեխանիզմ ստեղծվի, որի շրջանակում Ստեփանակերտը եւ Բաքուն պետք է երկխոսեն միմյանց հետ. լրագրողը խնդրել է մեկնաբանել, թե ինչ է նշանակում «միջազգային տեսանելի մեխանիզմ» արտահայտությունը: «Տեսանելի մեխանիզմն իրենից ենթադրում է գործընթացների թափանցիկություն, որի շնորհիվ ոչ միայն Արցախի ժողովուրդն է համոզվելու, որ իրենց անվտանգությունն ու իրավունքներն ապահովված են, այլ նաեւ ամբողջ աշխարհն ու Հայաստանի Հանրապետությունը»,- պատասխանել է Լիլիթ Մինասյանը` հավելելով, որ ձեւաչափը դեռեւս քննարկման փուլում է:

Heriknaz Tigranyan: Legislative Initiative is Intolerable Attitude of State and Society towards the Family Violence
The Government initiated a regulation that until 2026, taking into consideration that during the coming two, three years the person’s functionality assessment system will be completely introduced and completed, the servicemen of Compensation Foundation beneficiaries with second group disability and will obtain third group disability as a result of medical-social re-examination, will continue receiving the premium being appointed by state, the pension, as well as the average amount of money by state: summarizing the work of the NA regular sittings during March 2 parliamentary briefings, the deputy of the Civil Contract Faction Heriknaz Tigranyan touched upon the bill on Making Amendments and Addenda to the law on Compensation of Damages Caused to the Life or Health of the Servicemen during the RA Defense.”
Speaking about the draft law on Making Addenda to the law on Prevention Family Violence, on Protection of Persons Subjected to Family Violence and Recovery of Family Solidarity, she noted that in consonance with new technologies, it was set that electronic control should be carried out towards the person committing violence. The observation that the state spends additional finances, Heriknaz Tigranyan considered justified, as only in 2022, more than thousand alarms were received on family violence: therefore, that is the intolerant attitude of the state and society towards family violence.
The journalist asked the MP to comment the statement made by the Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan a few days ago that Armenia and Azerbaijan passed into online diplomacy. The MP Lilit Minasyan noted that yesterday the RA Prime Minister answered at what phase is the process of the Peace Treaty. It was mentioned that the process has been in three phases: that process goes on also in online format. And the online ongoing process, according to the MP, quickens the final signing of the Peace Treaty.
The Official Yerevan often speaks that an international visible mechanism should be created, within the framework of which Stepanakert and Baku should enter into dialogue with each other: the journalist asked to comment what does ‘international visible mechanism’ expression mean. “The visible mechanism implies transparency of processes, due to which not only the people of Artsakh will be convinced that their security and rights are provided, but also the whole world and the Republic of Armenia,” Lilit Minasyan answered, adding that the format is still in the discussion stage.