Օրենսդրական նախաձեռնությունը պետության եւ հասարակության անհանդուրժող վերաբերմունքն է ընտանիքում բռնության նկատմամբ. Հերիքնազ Տիգրանյան
Կառավարությունը նախաձեռնել է կարգավորում, որ մինչեւ 2026 թվականը, հաշվի առնելով, որ առաջիկա երկու, երեք տարիների ընթացքում ամբողջությամբ կներդրվի եւ կավարտվի անձի ֆունկցիոնալության գնահատման համակարգը, «Հատուցման» հիմնադրամի շահառու այն զինծառայողները, որոնք ունեին երկրորդ խմբի հաշմանդամություն եւ բժշկասոցիալական վերափորձաքննության արդյունքում ձեռք կբերեն երրորդ խմբի հաշմանդամություն, կշարունակեն ստանալ պետության կողմից նշանակվող պարգեւավճարը, կենսաթոշակը, ինչպես նաեւ միջինացված գումար պետության կողմից. մարտի 2-ի խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ ամփոփելով ԱԺ հերթական նիստերի աշխատանքները` «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հերիքնազ Տիգրանյանն անդրադարձել է ««ՀՀ պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրինագծին:
Խոսելով ««Ընտանիքում բռնության կանխարգելման, ընտանիքում բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության եւ ընտանիքում համերաշխության վերականգնման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի մասին` նա նշել է, որ նոր տեխնոլոգիաներին համահունչ` սահմանվել է, որ բռնարարի նկատմամբ էլեկտրոնային հսկողություն պետք է իրականացվի: Դիտարկումը, որ պետությունը լրացուցիչ ֆինանսներ է ծախսում, Հերիքնազ Տիգրանյանը համարել է արդարացված, քանի որ միայն 2022 թվականին ընտանեկան բռնության վերաբերյալ հազարից ավելի ահազանգ է ստացվել. հետեւաբար դա պետության եւ հասարակության անհանդուրժող վերաբերմունքն է ընտանիքում բռնության նկատմամբ:
Լրագրողը խնդրել է մեկնաբանել օրեր առաջ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարի արած այն հայտարարությունը, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանն անցել են օնլայն դիվանագիտության: Պատգամավոր Լիլիթ Մինասյանը նշել է, որ երեկ ՀՀ վարչապետը պատասխանել է, թե ինչ փուլում է գտնվում խաղաղության պայմանագրի գործընթացը: Նշվել է, որ երեք փուլով գործընթաց է եղել. այդ գործընթացը տեղի է ունենում նաեւ օնլայն ձեւաչափով: Իսկ օնլայն ձեւաչափով ընթացող գործընթացը, ըստ պատգամավորի, արագացնում է խաղաղության պայմանագրի վերջնական կնքման գործընթացը:
Պաշտոնական Երեւանը հաճախ է խոսում, որ պետք է միջազգային տեսանելի մեխանիզմ ստեղծվի, որի շրջանակում Ստեփանակերտը եւ Բաքուն պետք է երկխոսեն միմյանց հետ. լրագրողը խնդրել է մեկնաբանել, թե ինչ է նշանակում «միջազգային տեսանելի մեխանիզմ» արտահայտությունը: «Տեսանելի մեխանիզմն իրենից ենթադրում է գործընթացների թափանցիկություն, որի շնորհիվ ոչ միայն Արցախի ժողովուրդն է համոզվելու, որ իրենց անվտանգությունն ու իրավունքներն ապահովված են, այլ նաեւ ամբողջ աշխարհն ու Հայաստանի Հանրապետությունը»,- պատասխանել է Լիլիթ Մինասյանը` հավելելով, որ ձեւաչափը դեռեւս քննարկման փուլում է:

Э.Тигранян: “Законодательная инициатива обеспечивает нетерпимое отношение государства и общества к насилию в семье”
2 марта в ходе парламентских брифингов, обобщающих итоги работы очередных заседаний НС, депутат фракции "Гражданский договор" Э.Тигранян коснулась проекта о внесении изменений и дополнений в закон "О возмещении вреда, причиненного жизни или здоровья военнослужащих при обороне Республики Армения”. Правительство инициировало положение, что к 2026 г., с учетом того, что в течение ближайших двух-трех лет будет полностью внедрена и доработана система оценки функциональности лица, военнослужащие, являющиеся бенефициарами фонда “Репарация”, получившие 2-ю группу инвалидности и в итоге медико-социального переосвидетельствования получат 3-ю группу, продолжат получать от государства премию, пенсию, а также усредненную сумму.
Обратившись к проекту о внесении дополнений в закон “О предупреждении насилия в семье, защите лиц, подвергшихся насилию в семье, и восстановлении согласия в семье”, она отметила, что, в соответствии с новыми технологиями, установливается электронное наблюдение за обидчиком. Э.Тигранян сочла справедливым, что государство тратит дополнительные средства, поскольку только в 2022 г. поступило более тысячи обращений по поводу домашнего насилия, следовательно, это свидетельствует о нетерпимом отношении государства и общества к насилию в семье.
Журналист попросил прокомментировать сделанное несколько дней назад министром иностранных дел Азербайджана заявление о том, что Армения и Азербайджан перешли к онлайн-дипломатии. Депутат Л.Минасян отметила, что вчера премьер-министр РА ответил, на какой стадии находится процесс мирного договора. Отмечено, что процесс был трехэтапным, этот процесс также ведется в онлайн-формате. По словам депутата, онлайн-процесс ускоряет окончательное подписание мирного договора.
“Официальный Ереван часто говорит о необходимости создания международно-видимого механизма, в рамках которого Степанакерт и Баку должны вести диалог друг с другом” – спросил журналист и попросил прокомментировать, что означает выражение “международно-видимый механизм”. “Видимый механизм подразумевает прозрачность процессов, благодаря чему не только народ Арцаха, но и весь мир и Республика Армения будут убеждены, что его безопасность и права обеспечены”, - ответила Л.Минасян, добавив, что формат еще в стадии обсуждения.