««Քաղաքաշինության մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծով առաջարկվում է հստակեցնել եւ ամբողջացնել ՀՀ կառավարության իրավասությունը քաղաքաշինության բնագավառում, որը կնպաստի տվյալ բնագավառում կառավարման գործառույթների արդյունավետության բարձրացմանը: Նախատեսվում է նաեւ հստակեցնել ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի գործառույթների շրջանակը, ինչի արդյունքում առավել արդյունավետ կդառնա կոմիտեի աջակցությունը քաղաքաշինության բնագավառում ՀՀ կառավարության քաղաքականության մշակմանը: Առաջարկվում է նաեւ քաղաքաշինական գործունեության հատուկ կարգավորման օբյեկտներ առանձնացնելու հնարավորություն նախատեսել միջպետական եւ հանրապետական նշանակության ավտոմոբիլային ճանապարհներին հարակից տարածքներում, ինչպես նաեւ Կառավարությանը վերապահել քաղաքաշինական գործունեության հատուկ կարգավորման օբյեկտների պահպանման եւ առանձնացման գոտիների, դրանց կարգավորման եւ գործունեության, ինչպես նաեւ հատուկ կարգավորման օբյեկտների տարածքներում քաղաքաշինական գործունեության իրականացման եւ նախագծային փաստաթղթերի հաստատման կարգերի սահմանման լիազորություն:
Նախագիծն ԱԺ մարտի 1-ի նիստում ներկայացրել է ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Արմեն Ղուլարյանը:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արսեն Թորոսյանը հետաքրքրվել է` ի՞նչ է լինելու այն շենքերի հետ, որոնք նախագծվել են, օրինակ, որպես 10 հարկանի շենք, բայց հետո դարձել 12 հարկանի, արդյո՞ք դա նորմալ է: Իսկ եթե նորմալ չէ, ապա ի՞նչ է արվելու, որ այդ պրակտիկան դադարեցվի:
Արմեն Ղուլարյանի խոսքով այդ գործունեությունը նորմալ չէ, եւ այսօր արդեն այդ պրակտիկան վերացվել է: Նա պարզաբանել է, որ համայնքների, հատկապես Երեւանի քաղաքապետարանի հետ այդ խնդիրը կանոնակարգված է եւ նման խնդիր այլեւս չի կարող լինել, իսկ եթե նախագծից շեղումներ լինեն, ապա միայն անվտանգության կանոնները պահպանելու դեպքում:
Ելույթ ունենալով` ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Թադեւոս Ավետիսյանը նշել է, թե նախագիծը խնդրահարույց է սահմանադրականության տեսանկյունից: Այս համատեքստում նա անհասկանալի է համարել նախագծի հապճեպ քննարկումը:
Անդրադարձ է եղել նաեւ հաշմանդամություն ունեցող անձանց խնդիրներին` կապված շենք-շինությունների մատչելիության հետ: Մասնավորապես, Զարուհի Բաթոյանը նշել է, որ այս հարցի հետ կապված օրենսդրական բացեր չկան, ուստի անհասկանալի է` ինչո՞ւ են համատարած անմատչելի նույնիսկ նորակառույց, նոր հիմնանորոգված կառույցները: Նա հույս է հայտնել, որ բարձրացված խնդիրը կլուծվի այս նախագծի ընդունումից հետո:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանն իր ելույթում անդրադարձել է գործընկերոջ հնչեցրած տեսակետին եւ նշել, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում փորձագետներն աշխատելու են Քաղաքաշինության կոմիտեի իրավաբանների հետ եւ հստակ կարծիք են տալու, թե սահմանադրականության եւ իրավական այլ հարցերի հետ կապված հակասություններ կա՞ն, թե` ոչ:

The draft law on Addenda and Amendments to the Law on Urban Development proposes to clarify and complete the jurisdiction of the RA government in the field of urban development, which will contribute to increasing the efficiency of management functions in this field. It is also designed to clarify the scope of functions of the RA Urban Development Committee, as a result of which the Committee's support in the development of the RA Government's policy in the field of urban development will become more efficient. It is also proposed to envisage the opportunity of separating special regulation objects of urban development activities in the areas adjacent to inter-state and republican highways, as well as to reserve to the Government the authority to define the maintenance and separation of special regulation objects of urban development activities, their regulation and operation, as well as the implementation of urban development activities and approval of design documents in the areas of special regulation objects.
The draft was introduced by the Chairman of the RA Urban Development Committee Armen Ghularyan at the NA sitting on March 1.
The deputy of the NA Civil Contract Faction Arsen Torosyan inquired what will happen to the buildings that were designed, for instance, as 10-storey buildings, but later became 12-storey buildings, is that normal? And if it is not normal, then what will be done to stop this practice?
According to Armen Ghularyan, this activity is not normal, and today this practice has already been eliminated. He clarified that the problem with the communities, especially with Yerevan Municipality, is regulated and such an issue cannot happen again, and if there are deviations from the draft, then only if the safety rules are observed.
Giving a speech, the NA deputy of Armenia Faction Tadevos Avetisyan mentioned that the draft is problematic from the viewpoint of constitutionality. In this context, he considered the hasty debate of the draft incomprehensible.
There was also a reference to the problems of persons with disabilities regarding the accessibility of buildings and structures. In particular, Zaruhi Batoyan noted that there are no legislative gaps regarding this issue, hence it is unclear why even newly built, newly renovated structures are widely inaccessible. She expressed hope that the raised issue will be resolved after this draft adoption.
The NA Deputy Chair of the Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan referred to the viewpoint expressed by his colleague and mentioned that during the period from the first to the second reading the experts will work with the lawyers of the Urban Development Committee and will give a clear opinion on whether there are any contradictions related to constitutionality and other legal issues or not.