ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը փետրվարի 27-ին ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ նորանշանակ դեսպան Քրիստինա Քվինին: Շնորհավորելով արտակարգ եւ լիազոր դեսպանին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը վստահություն է հայտնել, որ նրա առաքելության իրականացման ընթացքում հայ-ամերիկյան հարաբերությունները կշարունակեն զարգանալ ու ընդլայնվել:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Միացյալ Նահանգներն առանցքային տեղ է զբաղեցնում Հայաստանի քաղաքական եւ տնտեսական կյանքում, իսկ հայ-ամերիկյան երկխոսությունը կրում է ռազմավարական բնույթ:
Ալեն Սիմոնյանը կարեւորել է ԱՄՆ օժանդակությունը մեր երկրում իրականացվող համակարգային բարեփոխումներին, որոնք նպաստում են ժողովրդավարության զարգացմանն ու ամրապնդմանը:
Կողմերն անդրադարձել են ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով Հայաստանում եւ Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակին՝ մտահոգություն հայտնելով արցախահայության շրջանում առաջացած հումանիտար աղետի վերաբերյալ: Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է, որ այս ուղղությամբ կարեւոր քայլերից է ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը, որով Ադրբեջանին պարտավորեցվում է իր ստանձնած պարտականություններով ապահովելու տրանսպորտի եւ մարդկանց անխափան տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով: Նա շեշտել է, որ որոշման իմպլեմենտացիայի հարցում Միացյալ Նահանգները կարող է որոշիչ, ծանրակշիռ դեր ունենալ:
Մտքեր են փոխանակվել միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ ճնշման ավելացման անհրաժեշտության մասին, այդ թվում՝ պատժամիջոցների հնարավոր կիրառման շուրջ: ՀՀ ԱԺ նախագահը, եզրափակելով խոսքը, նշել է, որ Հայաստանը տարածքային պահանջներ չունի իր հարեւանների նկատմամբ, որդեգրել է ժողովրդավարության ուղին եւ շարունակում է հավատարիմ մնալ խաղաղության հասնելու օրակարգին:

On February 27, the RA NA President Alen Simonyan received the newly appointed U.S. Ambassador Kristina Kvien. Congratulating the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary, the RA NA President expressed confidence that during the implementation of her mission the Armenian-American relations will continue developing and expanding.
The RA NA President noted that the United States plays a key role in the political and economic life of Armenia, and the Armenian-American dialogue is of strategic character.
Alen Simonyan highlighted the U.S. assistance to the systemized reforms being implemented in our country, which promote the development and strengthening of democracy.
The sides touched upon the situation in Armenia and Nagorno Karabakh because of Azerbaijani aggression, expressing concern about the humanitarian disaster caused among the Artsakh Armenians. Alen Simonyan underscored that in this direction one of the important steps is the decision made by the UN International Court of Justice, which makes Azerbaijan to ensure with its assumed obligations the unimpeded movement of vehicle and people through Lachin Corridor. He stressed that in the implementation of the decision the United States can play decisive and weighty role.
Ideas were exchanged over the necessity of the increase of the pressure towards Azerbaijan, including the possible imposing of sanctions by the international community. Concluding his speech, the RA NA President noted that Armenia does not have territorial demands towards its neighbors, adopted the path of democracy and continues remaining faithful to the agenda of reaching peace.