ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը փետրվարի 27-ին ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ նորանշանակ դեսպան Քրիստինա Քվինին: Շնորհավորելով արտակարգ եւ լիազոր դեսպանին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը վստահություն է հայտնել, որ նրա առաքելության իրականացման ընթացքում հայ-ամերիկյան հարաբերությունները կշարունակեն զարգանալ ու ընդլայնվել:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Միացյալ Նահանգներն առանցքային տեղ է զբաղեցնում Հայաստանի քաղաքական եւ տնտեսական կյանքում, իսկ հայ-ամերիկյան երկխոսությունը կրում է ռազմավարական բնույթ:
Ալեն Սիմոնյանը կարեւորել է ԱՄՆ օժանդակությունը մեր երկրում իրականացվող համակարգային բարեփոխումներին, որոնք նպաստում են ժողովրդավարության զարգացմանն ու ամրապնդմանը:
Կողմերն անդրադարձել են ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով Հայաստանում եւ Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակին՝ մտահոգություն հայտնելով արցախահայության շրջանում առաջացած հումանիտար աղետի վերաբերյալ: Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է, որ այս ուղղությամբ կարեւոր քայլերից է ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը, որով Ադրբեջանին պարտավորեցվում է իր ստանձնած պարտականություններով ապահովելու տրանսպորտի եւ մարդկանց անխափան տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով: Նա շեշտել է, որ որոշման իմպլեմենտացիայի հարցում Միացյալ Նահանգները կարող է որոշիչ, ծանրակշիռ դեր ունենալ:
Մտքեր են փոխանակվել միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ ճնշման ավելացման անհրաժեշտության մասին, այդ թվում՝ պատժամիջոցների հնարավոր կիրառման շուրջ: ՀՀ ԱԺ նախագահը, եզրափակելով խոսքը, նշել է, որ Հայաստանը տարածքային պահանջներ չունի իր հարեւանների նկատմամբ, որդեգրել է ժողովրդավարության ուղին եւ շարունակում է հավատարիմ մնալ խաղաղության հասնելու օրակարգին:

27 февраля Председатель НС Ален Симонян принял новоназначенного посла США в Армении Кристину Куинн. Поздравляя Чрезвычайного и Полномочного посла, спикер НС выразил уверенность, что в ходе ее миссии армяно-американские отношения будут продолжать развиваться и расширяться.
Спикер НС отметил, что Соединенные Штаты занимают ключевое место в политической и экономической жизни Армении, а армяно-американский диалог носит стратегический характер.
Ален Симонян подчеркнул важность помощи США проводимым в нашей стране системным реформам, способствующим развитию и укреплению демократии.
Стороны коснулись ситуации в Армении и Нагорном Карабахе вследствие азербайджанской агрессии, выразив обеспокоенность гуманитарной катастрофой армян Арцаха. Ален Симонян подчеркнул, что одним из важных шагов в этом направлении является решение Международного суда юстиции ООН, которым Азербайджан должен взятыми на себя обязательствами обеспечить бесперебойное движение транспорта и людей по Лачинскому коридору. Он подчеркнул, что Соединенные Штаты могут сыграть решающую, весомую роль в имлементации решения.
Состоялся обмен мнениями о необходимости усиления давления на Азербайджан со стороны международного сообщества, в том числе по возможному применению санкций. Председатель НС в заключение отметил, что Армения не имеет территориальных притязаний к своим соседям, привержена демократическому пути и продолжает придерживаться повестки достижения мира.