Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը փետրվարի 27-ին ընդունել է Լյուքսեմբուրգի Պատգամավորների պալատի բյուրոյի փոխնախագահ, խորհրդարանի փոխխոսնակ Ջունա Բերնարդի գլխավորած պատվիրակությանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Եվրոպայում Լյուքսեմբուրգը Հայաստանի համար կարեւոր եւ վստահելի գործընկեր ու բարեկամ երկիր է, եւ մեծապես կարեւոր է երկու երկրների քաղաքական երկխոսության հետագա խորացումը:  Ալեն Սիմոնյանը նկատել է, որ նախորդ շաբաթը Հայաստանում Լյուքսեմբուրգի շաբաթ էր. ԱԺ խոսնակը փետրվարի 23-ին խորհրդարանում կարեւոր զրույց է ունեցել Լյուքսեմբուրգի արտաքին գործերի նախարար Ժան Ասելբորնի հետ:
«Մենք ուրախ ենք, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից 30 տարի անց` ի նշանավորումն վերջին տարիներին երկկողմ համագործակցության աննախադեպ խորացման, Լյուքսեմբուրգը դեսպան է (ոչ ռեզիդենտ)  հավատարմագրում Հայաստանում: Այս առումով կարծում ենք, որ հաջորդ տրամաբանական քայլը կլինի Հայաստանում Լյուքսեմբուրգի գլխավոր հյուպատոսության բացումը, որը կծածկի նաեւ Վրաստանը եւ Իրանը: Տեղեկացնեմ, որ Հայաստանի կառավարությունը քննարկում է Լյուքսեմբուրգում հյուպատոսություն բացելու հարցը»,- նշել է ԱԺ նախագահը:
Երկկողմ եւ բազմակողմ հարաբերությունների ամրապնդման հարցում երկուստեք ընդգծվել է բարեկամական խմբերի ակտիվությունը: ՀՀ ԱԺ նախագահը երախտագիտություն է հայտնել  ինչպես 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ընթացքում, այնպես էլ դրանից հետո Լյուքսեմբուրգի Պատգամավորների պալատի կողմից ընդունված բանաձեւերի համար:
Հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստանի Հանրապետության եւ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին առնչվող մարտահրավերները` մասնավորեցնելով Լաչինի միջանցքի ճգնաժամի հետեւանքով ստեղծված իրավիճակին վերաբերող խնդիրները:
Այս համատեքստում հիշատակվել է ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից անցյալ շաբաթ կայացրած որոշումը, որն իրավական հիմք է ստեղծում միջազգային դերակատարների գործնական քայլերի համար` պարտադրելով Ադրբեջանին բացել կյանքի ճանապարհը:
Մտքեր են փոխանակվել ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինված ուժերի դուրսբերման առաջնահերթության շուրջ` կարեւորելով ՀՀ տարածքում ԵՄ երկարաժամկետ դիտորդական առաքելության տեղակայումը: Հիշեցնենք, որ բարեկամ Լյուքսեմբուրգի ներկայացուցիչը եւս ընդգրկված է առաքելության կազմում:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ մեր երկիրը շարունակում է հավատարիմ մնալ խաղաղության հասնելու օրակարգին եւ այդ հարցում ակնկալում է միջազգային գործընկերների, այդ թվում` Լյուքսեմբուրգի աջակցությունը:

27 февраля Председатель НС Ален Симонян принял делегацию во главе с заместителем председателя бюро Палаты депутатов Люксембурга, вице-спикером парламента Джуной Бернард.
Председатель НС отметил, что в Европе Люксембург является важным и надежным партнером и дружественной страной для Армении, и весьма важно дальнейшее углубление политического диалога между двумя странами. Ален Симонян заметил, что на прошлой неделе в Армении была неделя Люксембурга – 23 февраля в парламенте состоялась важная беседа спикера НС с министром иностранных дел Люксембурга Жаном Ассельборном.
“Мы рады, что спустя 30 лет после установления дипломатических отношений, в ознаменование беспрецедентного углубления двустороннего сотрудничества в последние годы, Люксембург аккредитует в Армении посла (нерезидента). В этом аспекте считаем следующим логичным шагом открытие генерального консульства Люксембурга в Армении, которое охватит также Грузию и Иран. Хочу сообщить, что правительство Армении обсуждает вопрос открытия консульства в Люксембурге", - отметил спикер НС.
В укреплении двусторонних и многосторонних отношений обоюдно подчеркнута активность групп дружбы. Спикер НС выразил признательность за резолюции, принятые Палатой депутатов Люксембурга как во время 44-дневной войны 2020 года, так и после нее.
На встрече обсуждены вызовы, вставшие перед Республикой Армения и Нагорным Карабахом, в частности проблемы, связанные с ситуацией вследствие кризиса в Лачинском коридоре.
В этом контексте упомянуто принятое на прошлой неделе Международным судом ООН решение, которое создает правовую основу для практических шагов международных акторов, обязывающих Азербайджан открыть дорогу жизни.
Состоялся обмен мнениями о приоритетности вывода азербайджанских вооруженных сил с суверенной территории РА, особо отмечено размещение на территории РА долгосрочной наблюдательной миссии ЕС, в составе которой также представитель дружественного Люксембурга.
В завершение встречи Председатель НС подчеркнул, что Армения остается приверженной повестке достижения мира и рассчитывает в этом вопросе на поддержку международных партнеров, в том числе Люксембурга.