Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը փետրվարի 27-ին ընդունել է Լյուքսեմբուրգի Պատգամավորների պալատի բյուրոյի փոխնախագահ, խորհրդարանի փոխխոսնակ Ջունա Բերնարդի գլխավորած պատվիրակությանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Եվրոպայում Լյուքսեմբուրգը Հայաստանի համար կարեւոր եւ վստահելի գործընկեր ու բարեկամ երկիր է, եւ մեծապես կարեւոր է երկու երկրների քաղաքական երկխոսության հետագա խորացումը:  Ալեն Սիմոնյանը նկատել է, որ նախորդ շաբաթը Հայաստանում Լյուքսեմբուրգի շաբաթ էր. ԱԺ խոսնակը փետրվարի 23-ին խորհրդարանում կարեւոր զրույց է ունեցել Լյուքսեմբուրգի արտաքին գործերի նախարար Ժան Ասելբորնի հետ:
«Մենք ուրախ ենք, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից 30 տարի անց` ի նշանավորումն վերջին տարիներին երկկողմ համագործակցության աննախադեպ խորացման, Լյուքսեմբուրգը դեսպան է (ոչ ռեզիդենտ)  հավատարմագրում Հայաստանում: Այս առումով կարծում ենք, որ հաջորդ տրամաբանական քայլը կլինի Հայաստանում Լյուքսեմբուրգի գլխավոր հյուպատոսության բացումը, որը կծածկի նաեւ Վրաստանը եւ Իրանը: Տեղեկացնեմ, որ Հայաստանի կառավարությունը քննարկում է Լյուքսեմբուրգում հյուպատոսություն բացելու հարցը»,- նշել է ԱԺ նախագահը:
Երկկողմ եւ բազմակողմ հարաբերությունների ամրապնդման հարցում երկուստեք ընդգծվել է բարեկամական խմբերի ակտիվությունը: ՀՀ ԱԺ նախագահը երախտագիտություն է հայտնել  ինչպես 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ընթացքում, այնպես էլ դրանից հետո Լյուքսեմբուրգի Պատգամավորների պալատի կողմից ընդունված բանաձեւերի համար:
Հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստանի Հանրապետության եւ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին առնչվող մարտահրավերները` մասնավորեցնելով Լաչինի միջանցքի ճգնաժամի հետեւանքով ստեղծված իրավիճակին վերաբերող խնդիրները:
Այս համատեքստում հիշատակվել է ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից անցյալ շաբաթ կայացրած որոշումը, որն իրավական հիմք է ստեղծում միջազգային դերակատարների գործնական քայլերի համար` պարտադրելով Ադրբեջանին բացել կյանքի ճանապարհը:
Մտքեր են փոխանակվել ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինված ուժերի դուրսբերման առաջնահերթության շուրջ` կարեւորելով ՀՀ տարածքում ԵՄ երկարաժամկետ դիտորդական առաքելության տեղակայումը: Հիշեցնենք, որ բարեկամ Լյուքսեմբուրգի ներկայացուցիչը եւս ընդգրկված է առաքելության կազմում:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ մեր երկիրը շարունակում է հավատարիմ մնալ խաղաղության հասնելու օրակարգին եւ այդ հարցում ակնկալում է միջազգային գործընկերների, այդ թվում` Լյուքսեմբուրգի աջակցությունը:

On February 27, the President of the National Assembly of the Republic of Armenia Alen Simonyan received the delegation led by the Deputy Chair of the Bureau of the Chamber of Deputies of Luxembourg, Deputy Speaker of Parliament Djuna Bernard.
The RA NA President noted that in Europe Luxembourg is an important, reliable and friendly partner for Armenia, and the further deepening of political dialogue for the two countries is greatly important. Alen Simonyan noticed that the previous week was a week of Luxembourg in Armenia: on February 23, the NA President has an important talk with the Minister of Foreign and European Affairs of Luxembourg Jean Asselborn.
“We are glad that 30 years since the establishment of diplomatic relations for marking the unprecedented deepening of bilateral cooperation in recent years, Luxembourg accredits an Ambassador (non-resident) in Armenia. In this respect we think that the next logical step will be the opening of Consulate General of Luxembourg in Armenia, which will also cover Georgia and Iran. I will inform that the Governments of Armenia discusses the issue of opening Consulate in Luxembourg,” the NA President noted.
In strengthening bilateral and multi-lateral relations both sides underscored the activeness of Friendship Groups. The RA NA President expressed gratitude to the Deputy Speaker of Parliament of Luxembourg for the resolutions adopted by the Chamber of Deputies during 44-day war of 2020 and after it.
At the meeting the challenges regarding the people of the Republic of Armenia and Nagorno Karabakh, particularly noting the problems on situation created because of the Lachin Corridor crisis.
In this context the decision made by the UN International Court of Justice last week was mentioned, which creates legal basis for the international players’ practical steps, forcing Azerbaijan to open the route of life.
Ideas were exchanged over the priority of withdrawal of the Azerbaijani armed forces from the sovereign territory of the Republic of Armenia, emphasizing the deployment of the EU long-term Observation Mission on the territory of the Republic of Armenia. Let us remind that the representative of Luxembourg is also included in the Mission.
At the end of the meeting the RA NA President underlined that our country continues remaining faithful to the agenda of reaching peace and in that issue expects the support of international partners, including Luxembourg.