Օրենսդրական նախաձեռնությամբ գործադիրն առաջարկում է արտադպրոցական կրթության ոլորտում դասավանդողներին հավելավճար ստանալու նպատակով ատեստավորում անցնելու հնարավորություն տալ:
«Կրթության մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխություններն ու լրացումները երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ փետրվարի 9-ի արտահերթ նիստում:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրել է, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում պատգամավորների կողմից ստացվել են մի շարք առաջարկներ, օրինագիծը երկրորդ ընթերցումից առաջ լրամշակվել է, կատարվել են նաեւ ճշգրտումներ:
Մասնավորապես, ընդունվել է պատգամավորների այն առաջարկը, որով պետության կողմից երաշխավորվում է արտադպրոցական կրթության համակարգը: Սահմանվել են նաեւ արտադպրոցական ծրագրերի ուղղությունները, կառույցները, որոնք կարող են իրականացնել այդ ծրագրերն ու ֆինանսավորման կարգը:
ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանի ներկայացրած մի շարք առաջարկներ չեն ընդունվել. նախարարը պարզաբանել է, որ դրանց ուղղությամբ քննարկումներ եւ աշխատանքներ իրականացնելու անհրաժեշտություն կա:

Исполнительная власть законодательной инициативой предлагает предоставить педагогам   сферы внешкольного образования возможность пройти аттестацию с целью получения доплаты.
Предложенные изменения и дополнения в закон “Об образовании” обсуждены во втором чтении 9 февраля на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта.
По повестке заседания обстоятельно выступила министр образования, науки, культуры и спорта Ж.Андреасян, в частности сообщив, что в период с первого по второе чтения по предложениям депутатов законопроект доработан, внесены поправки и уточнения.
Ряд предложений депутата фракции “Армения” Л.Галстян не был принят – министр   пояснила, что есть необходимость проведения обсуждений и работы в этом направлении.