Ներկայացված օրենսդրական նախաձեռնությունը թիրախային է, եւ վերաբերում է ավարտված շինարարական օբյեկտն առանց շահագործման թույլտվության ձեւակերպման շահագործելուն: Փետրվարի 9-ի ԱԺ հերթական նիստում այս մասին ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը` առաջին ընթերցմամբ ներկայացնելով «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Վաչե Տերտերյանի ներկայացմամբ նման դեպքում կնշանակվի տուգանք` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկից մինչեւ յոթհարյուրապատիկի չափով, իսկ նույն վարքագիծը շարունակելու դեպքում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հազարապատիկից մինչեւ հազարհինգհարյուրապատիկի չափով: «Խոսքը վերաբերում է բազմաբնակարան խոշոր շինարարությանը, որովհետեւ օրենսդրությամբ նկարագրված միայն այդ օբյեկտների համար է, որ առաջանում է շահագործման թույլտվության անհրաժեշտություն»,- մանրամասնել է հիմնական զեկուցողը: Ըստ նրա` նախագծի ընդունումն էապես կնպաստի շինարարության թույլտվության հիման վրա կառուցվող օբյեկտների` առանց համապատասխան շահագործման թույլտվության առկայության փաստացի շահագործման դեպքերի կանխարգելմանը:
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Հայկ Ցիրունյանը ներկայացրել է գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:

The presented legislative initiative is a target one, and it refers to operating completed construction unit without operation permission formulation. At February 9 NA sitting, the RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Vache Terteryan said about this, presenting in the first reading the draft law on Making Addenda to the RA Code on Administrative Offences.
As Vache Terteryan presented, in such case a fine will be fixed in the amount of from five hundred times up to seven hundred times of the minimum salary, and in case of continuing the same behavior, in the amount of from thousand times up to thousand five hundred times of the minimum salary. According to hi, the adoption of the draft will essentially promote the prevention of the factual operation cases without relevant operation permission of the units under construction on the basis of the construction permission.
The member of the Standing Committee on Economic Affairs Hayk Tsirunyan presented the endorsement of the Head Committee.