Ներկայացված օրենսդրական նախաձեռնությունը թիրախային է, եւ վերաբերում է ավարտված շինարարական օբյեկտն առանց շահագործման թույլտվության ձեւակերպման շահագործելուն: Փետրվարի 9-ի ԱԺ հերթական նիստում այս մասին ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը` առաջին ընթերցմամբ ներկայացնելով «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Վաչե Տերտերյանի ներկայացմամբ նման դեպքում կնշանակվի տուգանք` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկից մինչեւ յոթհարյուրապատիկի չափով, իսկ նույն վարքագիծը շարունակելու դեպքում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հազարապատիկից մինչեւ հազարհինգհարյուրապատիկի չափով: «Խոսքը վերաբերում է բազմաբնակարան խոշոր շինարարությանը, որովհետեւ օրենսդրությամբ նկարագրված միայն այդ օբյեկտների համար է, որ առաջանում է շահագործման թույլտվության անհրաժեշտություն»,- մանրամասնել է հիմնական զեկուցողը: Ըստ նրա` նախագծի ընդունումն էապես կնպաստի շինարարության թույլտվության հիման վրա կառուցվող օբյեկտների` առանց համապատասխան շահագործման թույլտվության առկայության փաստացի շահագործման դեպքերի կանխարգելմանը:
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Հայկ Ցիրունյանը ներկայացրել է գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:

“Представленная законодательная инициатива носит целевой характер и касается эксплуатации объекта завершенного строительства без оформления разрешения на эксплуатацию”, - отметил 9 февраля на очередном заседании НС заместитель министра территориального управления и инфраструктур В.Тертерян, представляя в первом чтении законопроект о внесении дополнений в Кодекс РА об административных правонарушениях.
Тертерян представил конкретные размеры налагаемых штрафов при нарушении вводимого закона. “Речь идет о масштабном многоквартирном строительстве, потому что только для тех объектов, которые описаны законодательством, возникает необходимость в разрешении на эксплуатацию”, - уточнил он. По словам докладчика, принятие проекта существенно поспособствует предотвращению случаев фактической эксплуатации объектов, построенных на основании разрешения на строительство без наличия соответствующего разрешения на эксплуатацию.
Положительное заключение комиссии представил член Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам А.Цирунян.