Մեր երկու երկրների պարագայում սեփական մաշկի վրա գիտենք, թե ինչ է խաղաղության գինը եւ ինչ կարեւորություն այն ունի երկրի զարգացման եւ ժողովրդի անվտանգության համար: Այս մասին ասել է Հայաստան-Սերբիա բարեկամական խմբի ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը Սերբիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Տատյանա Պանայոտովիչ Ցվետկովիչի հետ հանդիպման ընթացքում:
Հանդիպումը տեղի է ունեցել փետրվարի 3-ին, որին մասնակցել է Հայաստան-Սերբիա բարեկամական խմբի անդամ Միքայել Թումասյանը:
Ողջունելով դեսպանին խորհրդարանում` Հայկ Մամիջանյանը համոզմունք է հայտնել, որ նոր կազմով բարեկամական խմբերը համատեղ սերտ եւ արդյունավետ աշխատանքի արդյունքում կնպաստեն երկու երկրների խաղաղ եւ բնականոն զարգացմանը:
Տատյանա Պանայոտովիչ Ցվետկովիչը շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման համար: Նրա խոսքով սերբ եւ հայ ժողովուրդները կապված են պատմական բարեկամական ընդհանրություններով: ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունը լավ հիմք է ստեղծում երկու երկրների համագործակցության զարգացման համար:
Հայկ Մամիջանյանը ներկայացրել է Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակը` ընդգծելով, որ 120 հազար մարդ գտնվում է շրջափակման մեջ: Նա խոսել է առաջացած հումանիտար ճգնաժամի, Ադրբեջանի կողմից ծրագրված էթնիկ բնաջնջում իրականացնելու մասին: Հայկ Մամիջանյանը հույս է հայտնել, որ միջազգային համայնքը մեծ ճնշում կգործադրի ադրբեջանցի իշխանությունների վրա` շեշտելով, որ շատ միջազգային կառույցներ իրենց մտահոգություններն արդեն արտահայտել են, խոսել են պաշտոնական Բաքվի հետ` առաջարկելով դադարացնել շրջափակումը:
Միքայել Թումասյանը տեղեկացրել է, որ 2022 թվականի ապրիլին, որպես դիտորդ, ներկա է գտնվել Բելգրադում տեղի ունեցած նախագահական ընտրություններին: Նա նշել է, որ ունեցել է մի շարք հանդիպումներ բարձրաստիճան անձանց հետ, որոնք շատ ջերմ են արտահայտվել Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի մասին: Պատգամավորը, կարեւորելով բարեկամական խմբերի աշխատանքը, նշել է, որ ներկայում Սերբիայի խորհրդարանում կա ազգությամբ հայ երիտասարդ պատգամավոր, որը նաեւ Սերբիա-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամ է:
Զրույցում ընդգծվել է, որ Հայաստանի եւ Սերբիայի միջեւ գոյություն ունեցող խորհրդարանական դիվանագիտությունը, մի շարք ոլորտներում համագործակցությունը զարգանալու լուրջ ներուժ ունեն: Նշվել է, որ փոխգործակցության օրակարգին նոր բովանդակություն եւ դինամիկա հաղորդելու ցանկությունը մեծ է:
Անդրադարձ է կատարվել տնտեսական, զբոսաշրջության, մշակութային, գիտական, կրթական ոլորտներում համագործակցությանը:

“Что касается наших двух стран, то мы на своей шкуре знаем, какова цена мира и насколько он важен для развития страны и безопасности народа”, -   заявил руководитель группы дружбы Армения-Сербия А.Мамиджанян в ходе встречи с Чрезвычайным и Полномочным послом Республики Сербия Татьяной Панайотович-Цветкович.
3 февраля во встрече также принял участие член группы дружбы Армения-Сербия М.Тумасян.
Приветствуя посла в парламенте, А.Мамиджанян выразил уверенность, что в результате совместной тесной и эффективной работы группы дружбы в новом составе будут способствовать мирному и нормальному развитию обоих государств.
Татьяна Панайотович-Цветкович, поблагодарив за встречу, отметила, что сербский и армянский народы связывают исторические дружеские общности, их вековая дружба создает хорошую основу для развития сотрудничества между двумя странами.
А.Мамиджанян представил ситуацию вокруг Лачинского коридора, подчеркнув, что в блокаде находятся 120 тысяч человек, коснулся назревающего гуманитарного кризиса, запланированной Азербайджаном этнической чистки. Руководитель группы дружбы Армения-Сербия выразил надежду, что международное сообщество окажет ощутимое давление на азербайджанские власти, заметив, что многие международные организации уже выразили свою обеспокоенность официальному Баку, призвав прекратить блокаду.
М.Тумасян сообщил, что в апреле 2022 г. в качестве наблюдателя присутствовал на прошедших в Белграде президентских выборах. Он отметил ряд своих встреч с высокопоставленными лицами, которые очень тепло отзывались об Армении и армянском народе. Подчеркнув работу групп дружбы, депутат заметил, что ныне в парламенте Сербии есть молодой армянский депутат, который также является членом группы дружбы Сербия-Армения.
В беседе подчеркнуто, что парламентская дипломатия между Арменией и Сербией, сотрудничество в ряде сфер имеют серьезный потенциал для развития. Отмечено большое желание придать повестке взаимодействия новое содержание и динамику.