ԱԺ Հայաստան-Սլովենիա բարեկամական խմբի ղեկավար Սեյրան Օհանյանը, անդամներ Արման Եղոյանը, Ծովինար Վարդանյանը, Գեղամ Մանուկյանն ու Մարիամ Պողոսյանը հունվարի 31-ին առցանց հանդիպել են Սլովենիայի խորհրդարանի Սլովենիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Դեն Պրեմիկի ու  անդամների հետ:
Ողջունելով գործընկերներին՝ Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ ՀՀ Ազգային ժողովը կարեւորում է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը միջպետական հարաբերությունների շրջանակում:
«Մենք բարձր ենք գնահատում Սլովենիայի հետ բարեկամական ջերմ հարաբերությունները եւ մեր երկրների օրենսդիր մարմինների բարեկամական խմբերի միջեւ արդյունավետ կապը, ինչպես նաեւ Սլովենիայի հետ սերտ եւ կառուցողական խորհրդարանական երկխոսության առավել խորացումն ու ամրապնդումը»,- ասել է Հայաստան- Սլովենիա բարեկամական խմբի ղեկավարը:
Սեյրան Օհանյանը կարեւորել է առաջիկայում սպասվող Սլովենիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ուրշկա Կլակոչար Զուպանչիչի գլխավորած պատվիրակության այցը Հայաստան: Նա ընդգծել է, որ դա հիանալի առիթ է երկու խորհրդարանների միջեւ համագործակցությունն էլ ավելի զարգացնելու եւ ամրապնդելու:
Սեյրան Օհանյանը ներկայացրել է տարածաշրջանում տիրող իրավիճակը, անդրադարձել Ադրբեջանի կողմից  Լաչինի միջանցքի շրջափակմանը՝ ընդգծելով խնդրի առնչությամբ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի եւ իր անունից նամակները, որոնք ուղարկվել են Սլովենիայի Ազգային ժողովի նախագահին եւ բարեկամական խմբի ղեկավարին:
ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը եւս, անդրադառնալով Լաչինի միջանցքի արգելափակմանը, նշել է. «Ադրբեջանը փակել է Լաչինի միջանցքը եւ շրջափակման է ենթարկել 120.000 հայերի՝ որպես շանտաժի գործիք Հայաստանի Հանրապետության դեմ:  Ադրբեջանի նպատակը հենց այն է, որ ճանապարհը բացելու դիմաց Հայաստանից որեւէ բան ստանա: Սա միջազգային մասշտաբի տեռոր է խաղաղ բնակչության եւ Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ»: Պատգամավորն ընդգծել է, որ Հայաստանը չի պատրաստվում կատարել նրանց պահանջները:
Արման Եղոյանը հույս է հայտնել, որ Եվրոպայի գործընկերների կողմից հարցի կարգավորմանն ուղղված քայլեր կձեռնարկվեն:
Սլովենիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Դեն Պրեմիկը նշել է, որ ինքը Միջազգային համագործակցության հանձնաժողովի փոխնախագահն է եւ տեղեկատվությամբ կկիսվի իր գործընկերների հետ:
Սլովենիա-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամ Դուշան Ստոյանովիչը կարեւորել է ստեղծված  իրավիճակը Հայաստանի կողմից մանրամասն ներկայացնելը: Ըստ նրա՝ դա կօգնի միջազգային կառույցներին ճիշտ կողմնորոշվել եւ որոշում կայացնել:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ Սլովենիայի Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Աշոտ Հովակիմյանը:

31 января руководитель группы дружбы НС Армения-Словения С.Оганян, депутаты А.Егоян, Ц.Варданян, Г.Манукян и М.Погосян встретились в онлайн-режиме с главой группы дружбы Словения-Армения словенского парламента Деном Премиком и членами группы.
Приветствуя коллег, С.Оганян отметил, что Национальное Собрание РА придает большое значение роли парламентской дипломатии в рамках межгосударственных отношений.
"Мы высоко ценим теплые дружеские отношения со Словенией и эффективную связь между группами дружбы законодательных органов наших стран, а также дальнейшее углубление и укрепление тесного и конструктивного парламентского диалога со Словенией", - подчеркнул руководитель группы дружбы Армения-Словения.
С.Оганян коснулся предстоящего визита в Армению делегации во главе с Председателем Национального Собрания Республики Словения Уршкой Клакочар Зупанчич, особо выделив, что это прекрасная возможность для дальнейшего развития и укрепления сотрудничества между двумя парламентами.
Он представил ситуацию в регионе, обратился к блокаде Азербайджаном Лачинского коридора, отметив письма Председателя НС А.Симоняна и от своего имени спикеру словенского парламента и руководителю группы дружбы.
Председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции А.Егоян, также коснувшись блокады Лачинского коридора, подчеркнул: “Азербайджан закрыл Лачинский коридор и блокировал 120 тысяч армян в качестве инструмента шантажа против Республики Армения. Цель Азербайджана – получить   что-то от Армении в обмен на открытие дороги. Это террор международного масштаба против мирного населения и Республики Армения”. Депутат подчеркнул, что Армения не собирается выполнять их требования.
А.Егоян выразил надежду, что европейские партнеры предпримут шаги для урегулирования вопроса.
Руководитель группы дружбы Словения-Армения Ден Премик отметил, что является заместителем председателя Комиссии международного сотрудничества и поделится информацией со своими коллегами.
Член группы дружбы Словения-Армения Душан Стойкович подчеркнул важность подробного представления Арменией сложившейся ситуации. По его словам, это поможет международным структурам четко сориентироваться и принять верное решение.
Во встрече также принял участие Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Республике Словения А.Овакимян.