ՌԴ Պետական Դումայի 100-ամյակի տոնակատարությանը մասնակցող ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիկյան պալատում ելույթ է ունեցել «Եվրոպական պառլամենտարիզմ. պատմություն եւ արդիականություն» միջազգային կոնֆերանսում.  «Ուրախ եմ, որ կոնֆերանսում՝ Պետական Դումայի 100-ամյա հոբելյանի շրջանակներում, հնարավորություն է ընձեռված միջխորհրդարանական երկխոսության աջակցության, երկու կազմակերպությունների համագործակցության ամրապնդման համար` ուղղվածփորձի ընդհանրացմանը, կարծիքների փոխանակմանը եւ համանման խնդիրների առանձնացմանը, որոնց շնորհիվ կարելի է հասնել շոշափելի արդյունքների:
Մենք պաշտպանում ենք միջխորհրդարանական համագործակցության որակապես նոր մակարդակը,ԱՊՀ ՄԽՎ-ի եւ ԵԽ անդամ երկրների խորհրդարանականների միջեւ երկխոսության աշխարհագրության ընդլայնումը երաշխավորող նախաձեռնությունը:
Որպես ՍԾՏՀ ԽՎ նախագահ` ցանկանում եմ նշել, որ մեր կազմակերպության գործունեության ուղղություններից մեկը, որը նպաստում է նրա մասնակիցների համագործակցության զարգացմանը, եղել եւ մնում են համատեղ ջանքերը համագործակցության իրավական հիմքերի ստեղծման, եվրոպական գործընթացներին տնտեսական եւ քաղաքական ինտեգրման ձգտումը խորացնելու ուղղությամբ:
ՍԾՏՀ-ի կայացման առաջին փուլում արդեն իսկ նպատակ էր դրված ԵՄ-ի հետ պատմականորեն ձեւավորված քաղաքական եւ տնտեսական կապերի պահպանումը` տարածաշրջանային գործընթացներին համատեղ ինտեգրման հեռանկարով:
Սեւծովյան տարածաշրջանը աշխարհագրորեն եւ տնտեսապես պատկանում է եվրոպական տարածքին: Հենց այդ պատճառով մեզ հույս է ներշնչում ԵՄ աճող հետաքրքրությունը տարածաշրջանային այն ծրագրերի նկատմամբ, որոնքքննարկվել ենՍԾՏՀ-ի հետ տրանսպորտի, էներգետիկայի, փոքր եւ միջին ձեռներեցության, առեւտրի եւ ներդրումների ոլորտներում:
Այսօր ՍԾՏՀ ԽՎ-ն երկխոսության եւ համագործակցության համար դինամիկ ժողովրդավարական համաժողով է: Անցած տարիների փորձը պարզորոշցուցադրել է ՍԾՏՀ ԽՎ-ի բարձրացող դերը մեր տարածաշրջանի կառավարական ինստիտուտների եւ ժողովրդների միջեւ համագործակցության խորացման մեջ՝ դրանց ընտրված ներկայացուցիչների միջոցով:
Վերջին տարիներին ՍԾՏՀ ԽՎ-ի համար ԵՄ-ի հետ հարաբերությունները գերակա են: Չմոռանանք, որ Հունաստանը Եվրամիության անդամ է, մի քանի երկրներ ԵՄ-ի անդամակցության շեմին են: ՍԾՏՀ-ի եւ ԵՄ-ի միջեւ հարաբերությունների զարգացումը,«Նոր հարեւանության» եվրոպական քաղաքականությունը հաստատեցին 2000 թվականից սկսած ջանքերի արդարացիությունը` Եվրոպական Խորհրդարանի հետ համագործակցության մակարդակի բարձրացման ուղղությամբ:
Համոզված եմ, որ ԵՄ-ի եւ ՍԾՏՀ-ի փոխհարաբերությունների ակտիվացումը, ներառյալ խորհրդարանական բաղկացուցիչները՝ Եվրոպական Խորհրդարանը եւ ՍԾՏՀ ԽՎ-ը, շահավետ կլինի անցումային ժամանակաշրջան վերապրող Սեւծովյան տարածաշրջանի երկրների եւԵՄ-ի համար՝ ամբողջ մայրցամաքի մասշտաբով ինտեգրման գործընթացներին օժանդակելու առումով: Համոզված եմ, որ Եվրոպայի շրջանակներում ազգային խորհրդարանների համագործակցությունը կամրապնդի խորհրդարանական դիվանագիտությունը եւ տարածաշրջանում կստեղծի խաղաղության, վստահության եւ կայունության մթնոլորտ:
ՍԾՏՀ-ն երկրների մեծամասնության կողմից դիտվում է որպեսԵվրոպական լայն ինտեգրման տարր: Այն ժամանակ, երբ ԵՄ գտնվում է ՍԾՏՀ-ի անդամ երկրների մասնակցությամբ ընդլայնման նախօրեին, երբ ՍԾՏՀ-ի կազմակերպությունը դիտարկում է հարաբերությունները Եվրոպական Խորհրդարանի հետ որպես գերակայություն, փոխհարաբերությունները ՍԾՏՀ ԽՎ-ի եւ Եվրոպական Խորհրդարանի միջեւ հասել են կարեւորագույն փուլի: Վեհաժողովը ողջունում է ԵՄ-ի ներկայացուցիչների մշտական մասնակցությունը նստաշրջաններում եւ մշտապեսարտահայտում է իր աջակցությունը երկու խորհրդարանական կառույցների միջեւ փոխհարաբերությունների ամրապնդմանը:
Բուխարեստում 2003 թվականի դեկտեմբերի 8-10-ին կայացած Գլխավոր Վեհաժողովի ժամանակ ՍԾՏՀ ԽՎ-ն հանձնարարական ընդունեց «Եվրոպական տնտեսական տարածություն ստեղծելու մասին», որում աջակցություն է արտահայտում Սեւծովյան համագործակցությունը այդ տարածաշրջանի նկատմամբԵՄ-ի քաղաքականության մեջ ընդգրկելու մասին «ԵՄ-ի Սեւծովյան ռազմավարության» մշակման գաղափարին: Բուխարեստում կայացած նիստում Վեհաժողովը նաեւ ընդունեց հանձնարարական «ԵՄ-ի ընդլայնման համատեքստում Սեւծովյան տարածաշրջանի մասին», որում ընդգծվում է, որ ԵՄ-ում անդամակցության բարձր գրավչությունը հզոր խթան է քաղաքական տնտեսական կայունությունը եւ կայուն տնտեսական աճը ամրապնդող ներքին բարեփոխումների իրականացման համար: Վեհաժողովի անդամները քննարկեցին Եվրոպայի Խորհրդին եւ Եվրոպական Խորհրդարանին ուղղված Եվրոպական Հանձնաժողովի ուղերձը «Ընդլայնված Եվրոպա - հարեւանություն՝ մեր արեւելյան եւ հարավային հարեւանների հետ փոխհարաբերությունների նոր շրջանակներ», եւ իրենց կարծիքը շարադրեցին մի փաստաթղթում, որն ուղարկվեց Եվրոպական Խորհրդարան:
Համագործակցության առումով հարաբերությունների ամրապնդման գործում մյուս կարեւոր քայլը հանդիսացավ Հունաստանի Խորհրդարանի կողմից Աթենքում2005 թվականի ապրիլին ՍԾՏՀ-ում հունական նախագահության շրջանակներում եւ ՍՀՄԿ-ի եւ ՍԾՏՀ ԽՎ-ի օժանդակությամբ «Սեւծովյան ընդլայնված տարածաշրջանը եվրոպական նոր ճարտարապետության ներքո» խորհրդարանական կոնֆերանսի անցկացումը: ՍԾՏՀ ԽՎ-ի իրավական եւ քաղաքական հարցերով հանձնաժողովը Տիրանայում անցկացված նիստում քննարկեց «ՍԾՏՀ ԽՎ-ի եւ Եվրոպական Խորհրդարանի միջեւ համագործակցության շրջանակների մասին» հարցը:
Մնալով Եվրոպական Խորհրդարանական կազմակերպությունների, ժողովրդավարական արժեքների, օրենքի գերակայության, մարդու իրավունքների պաշտպանության եվրոպական հիմնարար սկզբունքների ջատագովը, եւ ղեկավարվելով դրանցով, մենք պետք է շարունակենք իրավական դաշտի կատարելագործումը, ապահովելով պայմաններ այդ նորմերն ամրապնդելու համար, շարունակենք ազգային օրենսդրության ներդաշնակեցումը եվրոպական չափանիշների հետ, ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացումը:
Կարծում եմ, որ համագործակցությունըմեր կազմակերպությունների միջեւպետք է ուղղված լինի նոր հազարամյակի մարտահրավերների հետ պայքարի իրավական ապահովման նկատմամբ միասնական մոտեցումների մշակմանը եւ պետք է լինի երկարաժամկետ եւ հետեւողական:
Իմ խորին համոզմամբ` այս հանդիպումը կոչված է ընդլայնելու, ամրապնդելու եւ զարգացնելու խորհրդարանական կազմակերպությունների միջեւ ստեղծված հարաբերությունները»:

RA NA President Artur Baghdasaryan, taking part in the celebrations of the 100th anniversary of RF State Duma, gave a speech in Tavrichesky Palace of Saint Petersburg at the international conference “European Parliamentarism: History and Modernity.” “I’m glad that in the conference within the framework of the 100th anniversary of State Duma an opportunity was given for the support of the interparliamentary dialogue, strengthening of cooperation of two organizations aimed at the generalization of experience, exchange of opinions and separation of similar problems, according to which we can reach obvious results.
We support this initiative, which marks in our vision a new qualitative level of interparliamentary cooperation, extending of the geography of the dialogue between the parliamentarians of CIS IPA and CE member countries.
As PABSEC President I would like to note that one of the directions of the activity of our organization, which promotes the development of the cooperation between its participants, have been and remain the joint efforts on the establishment of legal bases for cooperation, the desire on deepening the economic and political integration in European processes.
In the first stage of the formation of PABSEC it is aimed to preserve the historically shaped political and economic relations with CE with the perspective of joint integration to the regional processes.
The region of the Black Sea geographically and economically belongs to the European territory. That’s why the growing interest of the European Union towards the regional programmes, which were discussed with PSEC in the spheres of transport, power, small and medium entrepreneurship, trade and investments, gives us hope.
Today the PABSEC is a dynamic democratic forum for dialogue and cooperation. The experience of the past years clearly demonstrated the rising role of PABSEC in deepening the cooperation between the management institutes and peoples of our region through its elected representatives.
During the recent years the relations with EU for PABSEC are of priority. Let’s not forget that Greece is a member of the European Union, and there are several countries, which are on the verge of EU membership. The development of the relations between BSEC and EU, the “New Neighbourhood” European policy proved the justice of the efforts beginning from 2000 in respect to the rise of cooperation level with European Parliament.
I’m convinced that the activation of the relations between the European Union and BSEC, including the parliamentarian components, the European Parliament and PABSEC will be of benefit, for the countries of the Black Sea region, having the transition period, as well as CE, in promoting the integration processes in the scale of the whole continent. I’m convinced that the cooperation of the national parliaments within Europe will strengthen the parliamentary diplomacy and create an atmosphere of peace, trust and stability.
The BSEC is observed by the majority of the countries as an element of European wide integration. Whereas the European Union is on the verge of further extension with participation of several BSEC member states, the BSEC observes its relations with the European Parliament of priority, the relationship between the PABSEC and European Parliament reached the most important stage. The Assembly welcomes the regular participation of EU representatives in the sessions and permanently expresses its support for the strengthening of the relations between the two parliamentary structures.
During the General Assembly held in Bucharest on December 8-10 the PABSEC adopted a recommendation “On the Establishment of European Economic Space”, where it expresses support to the idea of the elaboration “EU Black Sea Strategy” on including in the EU politics in respect to that region. At the sitting in Bucharest the Assembly also adopted a recommendation “On the Black Sea Region in the Context of EU Enlargement,” where it is emphasized that the high attractiveness of the membership in the EU is a strong stimulus for making inner reforms strengthening the political economic stability and sustainable economic growth. The members of the Assembly discussed the message of the European Commission addressed to Council of Europe and European Parliament – “Wider Europe: Neighbourhood: New Framework of Relationship with Our Eastern and Western Neighbours” and expressed their opinion in a document, which was sent to the European Parliament.
The other important step in strengthening the relations in the aspect of cooperation was the holding of the parliamentarian conference “The Black Sea Enlarged Region Under European New Architecture” within the framework of the Greek Presidency in BSEC on April, 2005 in Athens by the Greek Parliament by the support of International Centre of Black Sea Researches and PABSEC. At Tirana sitting the PABSEC Committee on Legal and Political Affairs discussed the issue “On the Framework of Cooperation Between PABSEC and European Parliament.”
Adhering to the European fundamental principles of European parliamentarian organizations, democratic values, law priority, protection of human rights, and being led by them we should carry on the improvement of the legal field, providing conditions for strengthening those norms, we should continue the harmonization of the national legislation with the European standards, development of democratic institutes.
I think that the cooperation between our organizations mainly should be aimed at the elaboration of the unified approaches towards the legality of fighting against the challenges of new millennium, and should be of long lasting and consecutive character.
To my deep conviction this meeting is called for widening, strengthening and developing the relations created between parliamentarian organizations.”