ՌԴ Պետական Դումայի 100-ամյակի տոնակատարությանը մասնակցող ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիկյան պալատում ելույթ է ունեցել «Եվրոպական պառլամենտարիզմ. պատմություն եւ արդիականություն» միջազգային կոնֆերանսում.  «Ուրախ եմ, որ կոնֆերանսում՝ Պետական Դումայի 100-ամյա հոբելյանի շրջանակներում, հնարավորություն է ընձեռված միջխորհրդարանական երկխոսության աջակցության, երկու կազմակերպությունների համագործակցության ամրապնդման համար` ուղղվածփորձի ընդհանրացմանը, կարծիքների փոխանակմանը եւ համանման խնդիրների առանձնացմանը, որոնց շնորհիվ կարելի է հասնել շոշափելի արդյունքների:
Մենք պաշտպանում ենք միջխորհրդարանական համագործակցության որակապես նոր մակարդակը,ԱՊՀ ՄԽՎ-ի եւ ԵԽ անդամ երկրների խորհրդարանականների միջեւ երկխոսության աշխարհագրության ընդլայնումը երաշխավորող նախաձեռնությունը:
Որպես ՍԾՏՀ ԽՎ նախագահ` ցանկանում եմ նշել, որ մեր կազմակերպության գործունեության ուղղություններից մեկը, որը նպաստում է նրա մասնակիցների համագործակցության զարգացմանը, եղել եւ մնում են համատեղ ջանքերը համագործակցության իրավական հիմքերի ստեղծման, եվրոպական գործընթացներին տնտեսական եւ քաղաքական ինտեգրման ձգտումը խորացնելու ուղղությամբ:
ՍԾՏՀ-ի կայացման առաջին փուլում արդեն իսկ նպատակ էր դրված ԵՄ-ի հետ պատմականորեն ձեւավորված քաղաքական եւ տնտեսական կապերի պահպանումը` տարածաշրջանային գործընթացներին համատեղ ինտեգրման հեռանկարով:
Սեւծովյան տարածաշրջանը աշխարհագրորեն եւ տնտեսապես պատկանում է եվրոպական տարածքին: Հենց այդ պատճառով մեզ հույս է ներշնչում ԵՄ աճող հետաքրքրությունը տարածաշրջանային այն ծրագրերի նկատմամբ, որոնքքննարկվել ենՍԾՏՀ-ի հետ տրանսպորտի, էներգետիկայի, փոքր եւ միջին ձեռներեցության, առեւտրի եւ ներդրումների ոլորտներում:
Այսօր ՍԾՏՀ ԽՎ-ն երկխոսության եւ համագործակցության համար դինամիկ ժողովրդավարական համաժողով է: Անցած տարիների փորձը պարզորոշցուցադրել է ՍԾՏՀ ԽՎ-ի բարձրացող դերը մեր տարածաշրջանի կառավարական ինստիտուտների եւ ժողովրդների միջեւ համագործակցության խորացման մեջ՝ դրանց ընտրված ներկայացուցիչների միջոցով:
Վերջին տարիներին ՍԾՏՀ ԽՎ-ի համար ԵՄ-ի հետ հարաբերությունները գերակա են: Չմոռանանք, որ Հունաստանը Եվրամիության անդամ է, մի քանի երկրներ ԵՄ-ի անդամակցության շեմին են: ՍԾՏՀ-ի եւ ԵՄ-ի միջեւ հարաբերությունների զարգացումը,«Նոր հարեւանության» եվրոպական քաղաքականությունը հաստատեցին 2000 թվականից սկսած ջանքերի արդարացիությունը` Եվրոպական Խորհրդարանի հետ համագործակցության մակարդակի բարձրացման ուղղությամբ:
Համոզված եմ, որ ԵՄ-ի եւ ՍԾՏՀ-ի փոխհարաբերությունների ակտիվացումը, ներառյալ խորհրդարանական բաղկացուցիչները՝ Եվրոպական Խորհրդարանը եւ ՍԾՏՀ ԽՎ-ը, շահավետ կլինի անցումային ժամանակաշրջան վերապրող Սեւծովյան տարածաշրջանի երկրների եւԵՄ-ի համար՝ ամբողջ մայրցամաքի մասշտաբով ինտեգրման գործընթացներին օժանդակելու առումով: Համոզված եմ, որ Եվրոպայի շրջանակներում ազգային խորհրդարանների համագործակցությունը կամրապնդի խորհրդարանական դիվանագիտությունը եւ տարածաշրջանում կստեղծի խաղաղության, վստահության եւ կայունության մթնոլորտ:
ՍԾՏՀ-ն երկրների մեծամասնության կողմից դիտվում է որպեսԵվրոպական լայն ինտեգրման տարր: Այն ժամանակ, երբ ԵՄ գտնվում է ՍԾՏՀ-ի անդամ երկրների մասնակցությամբ ընդլայնման նախօրեին, երբ ՍԾՏՀ-ի կազմակերպությունը դիտարկում է հարաբերությունները Եվրոպական Խորհրդարանի հետ որպես գերակայություն, փոխհարաբերությունները ՍԾՏՀ ԽՎ-ի եւ Եվրոպական Խորհրդարանի միջեւ հասել են կարեւորագույն փուլի: Վեհաժողովը ողջունում է ԵՄ-ի ներկայացուցիչների մշտական մասնակցությունը նստաշրջաններում եւ մշտապեսարտահայտում է իր աջակցությունը երկու խորհրդարանական կառույցների միջեւ փոխհարաբերությունների ամրապնդմանը:
Բուխարեստում 2003 թվականի դեկտեմբերի 8-10-ին կայացած Գլխավոր Վեհաժողովի ժամանակ ՍԾՏՀ ԽՎ-ն հանձնարարական ընդունեց «Եվրոպական տնտեսական տարածություն ստեղծելու մասին», որում աջակցություն է արտահայտում Սեւծովյան համագործակցությունը այդ տարածաշրջանի նկատմամբԵՄ-ի քաղաքականության մեջ ընդգրկելու մասին «ԵՄ-ի Սեւծովյան ռազմավարության» մշակման գաղափարին: Բուխարեստում կայացած նիստում Վեհաժողովը նաեւ ընդունեց հանձնարարական «ԵՄ-ի ընդլայնման համատեքստում Սեւծովյան տարածաշրջանի մասին», որում ընդգծվում է, որ ԵՄ-ում անդամակցության բարձր գրավչությունը հզոր խթան է քաղաքական տնտեսական կայունությունը եւ կայուն տնտեսական աճը ամրապնդող ներքին բարեփոխումների իրականացման համար: Վեհաժողովի անդամները քննարկեցին Եվրոպայի Խորհրդին եւ Եվրոպական Խորհրդարանին ուղղված Եվրոպական Հանձնաժողովի ուղերձը «Ընդլայնված Եվրոպա - հարեւանություն՝ մեր արեւելյան եւ հարավային հարեւանների հետ փոխհարաբերությունների նոր շրջանակներ», եւ իրենց կարծիքը շարադրեցին մի փաստաթղթում, որն ուղարկվեց Եվրոպական Խորհրդարան:
Համագործակցության առումով հարաբերությունների ամրապնդման գործում մյուս կարեւոր քայլը հանդիսացավ Հունաստանի Խորհրդարանի կողմից Աթենքում2005 թվականի ապրիլին ՍԾՏՀ-ում հունական նախագահության շրջանակներում եւ ՍՀՄԿ-ի եւ ՍԾՏՀ ԽՎ-ի օժանդակությամբ «Սեւծովյան ընդլայնված տարածաշրջանը եվրոպական նոր ճարտարապետության ներքո» խորհրդարանական կոնֆերանսի անցկացումը: ՍԾՏՀ ԽՎ-ի իրավական եւ քաղաքական հարցերով հանձնաժողովը Տիրանայում անցկացված նիստում քննարկեց «ՍԾՏՀ ԽՎ-ի եւ Եվրոպական Խորհրդարանի միջեւ համագործակցության շրջանակների մասին» հարցը:
Մնալով Եվրոպական Խորհրդարանական կազմակերպությունների, ժողովրդավարական արժեքների, օրենքի գերակայության, մարդու իրավունքների պաշտպանության եվրոպական հիմնարար սկզբունքների ջատագովը, եւ ղեկավարվելով դրանցով, մենք պետք է շարունակենք իրավական դաշտի կատարելագործումը, ապահովելով պայմաններ այդ նորմերն ամրապնդելու համար, շարունակենք ազգային օրենսդրության ներդաշնակեցումը եվրոպական չափանիշների հետ, ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացումը:
Կարծում եմ, որ համագործակցությունըմեր կազմակերպությունների միջեւպետք է ուղղված լինի նոր հազարամյակի մարտահրավերների հետ պայքարի իրավական ապահովման նկատմամբ միասնական մոտեցումների մշակմանը եւ պետք է լինի երկարաժամկետ եւ հետեւողական:
Իմ խորին համոզմամբ` այս հանդիպումը կոչված է ընդլայնելու, ամրապնդելու եւ զարգացնելու խորհրդարանական կազմակերպությունների միջեւ ստեղծված հարաբերությունները»:

Председатель НС РА Артур Багдасарян, участвовавший в праздновании 100-летия Государственной Думы РФ, выступил в Таврическом дворце Санкт-Петербурга на международной конференции “Европейский парламентаризм: история и современность" .
Я рад, что сегодня в конференции, в рамках столетнего юбилея Государственной Думы, предоставлена возможность для поддержания межпарламентского диалога, укрепления сотрудничества между двумя организациями, направленного на обобщение опыта, обмена мнениямии выделение схожых проблем, по которым можно достичь ощутимых результатов.
Мы поддерживаем данное начинание которое в нашем видении знаменует начало качественного нового уровня межпарламентского взаимодействия, расширения географии диалога между парламентариями стран – членов МПА и Совета Европы.
Как Председатель ПАЧЭС хочу отметить, что одним из направлений деятельности нащей организации, способствующим развитию сотрудничества между его участниками были и остаются совместные усилия по созданию правовых основ взаимодействия, стремлению к углублению экономической и политической интеграции в европейские процессы.
На начальной стадии становления ЧЭС уже была намечена цель на сохранение исторически сложившихся политических и экономических связей с Европейским Союзом, с перспективой совместной интеграции в региональные процессы.
Регион Черного моря как географически, так и экономически принадлежит европейскому пространству, новой архитектуре континента. Именно поэтому возрастающий интерес Европейского Союза к региональным проектам, наподобие тех, что рассмaтривались вместе с ЧЭС в таких областях, как транспорт, энергетика, малые и средние предприятия, торговля и инвестиции, является обнадеживающим.
Сегодня ПАЧЭС представляет собой динамичный демократический форум для диалога и сотрудничества и опыт прошлых лет ясно демонстрировал увеличивающуюся роль ПАЧЭС в углублении сотрудничества между правительственными институтами и народами нашего региона, через их избранных представителей.
В последние годы для ПАЧЭС отношения с Европейским Союзом являются приоритетными. Давайте не забывать, что Греция является членом Евросоюза, и мы имеем также несколько стран, которые стоят на пороге вступления в ЕС. Развитие отношений между ЧЭС и ЕС, а так же европейская политика “нового соседства”, доказали справедливость усилий начатые с 2000 года относительно повышения сотрудничества с Европейским парламентом.
Уверен, что активизация отношений между Европейским Союзом и ЧЭС, включая их парламенские измерения – Европейский Парламент и ПАЧЭС будет выгодно как для стран Черноморского региона, переживающих переходный период, так и для ЕС, в их стремлении способствовать интеграционным процессам в масштабевсего континента. Я убежден, что расширенное сотрудничество среди национальных парламентов в пределах Европы укрепит парламентскую дипломатию и создаст климат мира, доверия и стабильности в регионе.
Черноморское региональное сотрудничество рассматривается большинством стран как элемент широкой европейской интеграции. В то время, когда Европейский Союз стоит на пороге дальнейшего расширения с участием некоторых стран-членов ЧЭС, когда Организация ЧЭС рассматривает свои отношения с Европейским Парламентом в качестве приоритетных, взаимоотношения между ПАЧЭС и Европейским Парламентом достигли важного этапа. Ассамблея приветствует регулярное участие представителей ЕС в сессиях и постоянно выступает в поддержку укрепления взаимоотношений между двумя парламентскими структурами.
Во время Генеральной Ассамблеи в Бухаресте 8-10 декабря 2003 г. ПАЧЭС приняла рекомендацию «О создании европейского экономического пространства», в которой выражает поддержку идее разработки «Черноморской стратегии ЕС» о включении Черноморского сотрудничества в политику ЕС по отношению к этому региону.На заседании в Бухаресте Ассамблея также приняла рекомендацию «О Черноморском регионе в контексте расширения ЕС», в которой подчеркивается, что высокая привлекательность членства в ЕС является сильным стимулом для проведения внутренних реформ, укрепляющих политико-экономическую стабильность и устойчивый экономический рост. Члены Ассамблеи обсудили послание Европейской Комиссии в Европейский Совет и Европейский Парламент «Расширенная Европа – соседство: новые рамки взаимоотношений с нашими восточными и южными соседями», и изложили свое мнение в документе, который был направлен в Европейский Парламент.
Другим важным шагом в деле укрепления отношений сотрудничества стало проведение Греческим Парламентом в Афинах в апреле 2005 г. в рамках греческого председательства в ЧЭС и при поддержке МЦЧИ и ПАЧЭС парламентской конференции «Расширенный Черноморский регион в новой европейской архитектуре». Комитет ПАЧЭС по правовым и политическим вопросам обсудил на своем заседании в Тиране вопрос «О рамках сотрудничества между ПАЧЭС и Европейским Парламентом».
Оставаясь приверженцем основополагающих принципов европейских парламентских организаций, демократических ценностей, главенства закона, защиты прав человека, и руководствуясь ими, мы должны продолжить совершенствование правового поля, обеспечивая условия для упрочнения этих норм, продолжить гармонизацию национального законодательства с европейскими стандартами, развития демократических институтов.
Считаю, что сотрудничество между нашими организациями главным образом должно быть направлено на выработку единых подходов в правовом обеспечении борьбы с вызовами нового тысячелетия, и должна нести долгосрочный и последовательный характер.
По моему глубокому убеждению эта встреча призвана еще больше расширить, укрепить и развить сложившиеся отношения между парламентскими организациями.