ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Կատարի ֆուտբոլի ասոցիացիայի նախագահ Շեյխ Համադ բին Խալիֆա բին Ահմադ Ալ-Թանիին:
Հանդիպումը նախաձեռնած Կատարի ֆուտբոլի ասոցիացիայի նախագահը ներկայացրել է մեկ ամիս առաջ Դոհայում կայացած ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությունից անմիջապես հետո իրականացվելիք ծրագրերը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ աշխարհի խաղերի կազմակերպումը մեծ մարտահրավեր է Կատարի համար, ինչը պատվով ընդունեց երկիրը: Ալեն Սիմոնյանը տեղեկացրել է, որ Հայաստանում եւս ֆուտբոլն ամենադիտարժան եւ ամենատարածված մարզաձեւն է, եւ ենթակառուցվածքի զարգացման, ներդրումների խնդիր կա:
Հանդիպմանը Կատարի ֆուտբոլի ասոցիացիայի նախագահին է փոխանցվել Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Արմեն Մելիքբեկյանի առաջարկը՝ առաջիկայում Հայաստան-Կատար ազգային հավաքականների ընկերական խաղ անցկացնել: Առաջարկը սիրով ընդունվել է:

The delegation led by the RA NA President Alen Simonyan met with the President of Football Association of Qatar Sheikh Hamad bin Khalifa bin Ahmed Al Thani.
The President of Football Association of Qatar, who initiated the meeting introduced the programmes to be implemented immediately after the FIFA World Cup held in Doha a month ago.
The RA NA President noted that the organization of the world games was a great challenge for Qatar, what the country accepted with honour. Alen Simonyan informed that football is also one of the most spectacular and most spread sports in Armenia, and there is a problem of development of the infrastructure and investments.
At the meeting the proposal by the President of the Football Federation of Armenia Armen Melikbekyan was conveyed to the President of Football Association of Qatar to have a friendly match of Armenia-Qatar National teams. The proposal was gladly accepted.