ՀՀ ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամները հունվարի 25-ին հանդիպել են ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի հրավերով Հայաստան ժամանած «Շանհայի երեխաները» նախագծի ներկայացուցիչների հետ, որոնց թվում են «Երեխաների խնամք» ՀԿ հիմնադիր Ռոբերտ Գլովերը եւ Մեծ Բրիտանիայի արքայական տան անդամ արքայազն Մայքլ Քենթացու ներկայացուցիչ Նիկոլաս Չենսը:
Ողջունելով հյուրերին` հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանը նշել է. «Մեծապես կարեւորում ենք Հայաստանում խնամատարության ինստիտուտի զարգացումը, քանի որ երեխաների դաստիարակությունն ու խնամքն ընտանեկան միջավայրում այլընտրանք չունի, եւ պետք է շարունակական ջանքերն ուղղել` կանխարգելելու երեխաների մուտքը հաստատություններ»: Հանձնաժողովի նախագահն անդրադարձել է մեր երկրում այդ ինստիտուտի զարգացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին:
«Շանհայի երեխաները» նախագծի ներկայացուցիչները մանրամասնել են Չինաստանի խնամատար ընտանիքներում երեխաների խնամքի կազմակերպման հաջողված փորձը:
«Երեխաների խնամք» ՀԿ հիմնադիր Ռոբերտ Գլովերի խոսքով երեխաներն իրենց շատ ավելի լավ են զգում, երբ մեծանում են ընտանիքում, թեկուզ` խնամատար, քանի որ անփոխարինելի է երեխայի` ծնողների հետ ֆիզիկական շփումը:
Հյուրերը նշել են, որ խնամատարության ինստիտուտի զարգացման իրենց հաջողված փորձի վերաբերյալ Երեւանում կցուցադրվի «Շանհայի երեխաները» ֆիլմը, որի ստեղծման պատմության հիմքում առանց ծնողական խնամքի մնացած շուրջ մեկ միլիոն չինացի երեխաների` խնամատար ընտանիքներում ապրելու պատմությունն է:

On January 25, the members of the RA NA Standing Committee on Labor and Social Affairs met with the representatives of the Project Children of Shanghai, including the Founder of Care for Children NGO Robert Glover and the Royal Highness Prince Michael’s Equerry Nicholas Chance, who arrived in Armenia by the invitation of the RA Minister of Labor and Social Affairs.
Welcoming the guests, the Committee Chair Heriknaz Tigranyan noted: “I greatly highlight the development of the Foster Care Institute in Armenia, as the children’s upbringing and care in the family environment has no alternative, and we should direct the continuous efforts to prevent the children’s entry into the institutions.” The Committee Chair touched upon the work being done on the development of that Institute in our country.
The representatives of the Project Children of Shanghai gave details on the succeeded experience of the organization of the of the children’s care in the foster families of China.
According to the representatives of the Project Children of Shanghai, the children feel themselves better, when they grow up in a family, at least – foster one, as the physical contact of the child with the parents is irreplaceable.
The guests mentioned the film The Children of Shanghai on their succeeded experience of the development of the Foster Care Institute will be screened in Yerevan, on the basis of the history of its creation is the story of about one million Chinese children, left without parent’s care, who live in the foster families.