ՀՀ ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամները հունվարի 25-ին հանդիպել են ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի հրավերով Հայաստան ժամանած «Շանհայի երեխաները» նախագծի ներկայացուցիչների հետ, որոնց թվում են «Երեխաների խնամք» ՀԿ հիմնադիր Ռոբերտ Գլովերը եւ Մեծ Բրիտանիայի արքայական տան անդամ արքայազն Մայքլ Քենթացու ներկայացուցիչ Նիկոլաս Չենսը:
Ողջունելով հյուրերին` հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանը նշել է. «Մեծապես կարեւորում ենք Հայաստանում խնամատարության ինստիտուտի զարգացումը, քանի որ երեխաների դաստիարակությունն ու խնամքն ընտանեկան միջավայրում այլընտրանք չունի, եւ պետք է շարունակական ջանքերն ուղղել` կանխարգելելու երեխաների մուտքը հաստատություններ»: Հանձնաժողովի նախագահն անդրադարձել է մեր երկրում այդ ինստիտուտի զարգացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին:
«Շանհայի երեխաները» նախագծի ներկայացուցիչները մանրամասնել են Չինաստանի խնամատար ընտանիքներում երեխաների խնամքի կազմակերպման հաջողված փորձը:
«Երեխաների խնամք» ՀԿ հիմնադիր Ռոբերտ Գլովերի խոսքով երեխաներն իրենց շատ ավելի լավ են զգում, երբ մեծանում են ընտանիքում, թեկուզ` խնամատար, քանի որ անփոխարինելի է երեխայի` ծնողների հետ ֆիզիկական շփումը:
Հյուրերը նշել են, որ խնամատարության ինստիտուտի զարգացման իրենց հաջողված փորձի վերաբերյալ Երեւանում կցուցադրվի «Շանհայի երեխաները» ֆիլմը, որի ստեղծման պատմության հիմքում առանց ծնողական խնամքի մնացած շուրջ մեկ միլիոն չինացի երեխաների` խնամատար ընտանիքներում ապրելու պատմությունն է:

В парламенте – представители проекта “Дети Шанхая”
Члены Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам встретились с представителями проекта “Дети Шанхая”, прибывшими в Армению по приглашению министра труда и социальных вопросов РА, в числе которых учредитель общественной организации “Children's Care” Роберт Гловер и представитель члена Королевского дома Великобритании принца Майкла Кентского Николас Ченс.
Председатель комиссии Э.Тигранян, приветствуя гостей, отметила: “Мы придаем большое значение развитию института  попечительского воспитания в Армении, поскольку альтернативы воспитанию и уходу за детьми в семейной среде нет, и необходимо прилагать последовательные усилия по предупреждению попадания детей в детдома”. Депутат коснулась работ по развитию этого института в нашей стране.
Представители проекта “Дети Шанхая” проинформировали об успешном опыте организации попечения детей в приемных семьях Китая.
По словам Роберта Гловера, дети чувствуют себя гораздо лучше, когда растут в семье, пусть даже приемной, так как физический контакт ребенка с родителями незаменим.
Гости отметили, что в Ереване будет показан фильм “Дети Шанхая” об их успешном опыте развития института попечительства, созданный на основе истории около миллиона китайских детей, оставшихся без попечения родителей и проживающих в приемных семьях.