Ամբողջությամբ կկանոնակարգվի պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների ու պատմական միջավայրի պահպանության եւ օգտագործման բնագավառի իրավական դաշտը: Այս մասին նշել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը` հավելելով, որ օրենսդրական փաթեթը միաժամանակ կնպաստի պատմության եւ մշակույթի հուշարձանների բնագավառում իրականացվող մշակութային գործունեության նկատմամբ պատասխանատվության բարձրացմանը` էապես նպաստելով համակարգում առկա հիմնախնդիրների լուծման արդյունավետությանը, ինչպես նաեւ պատմության եւ մշակույթի հուշարձանների պահպանության ոլորտում միասնական պետական քաղաքականության մշակմանը:
««Պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների ու պատմական միջավայրի պահպանության եւ օգտագործման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթով առաջարկվում է սահմանել պատմամշակութային անշարժ ժառանգության պահպանությանը եւ օգտագործմանը վերաբերող հասկացությունները, հուշարձանների հաշվառման, նորահայտ հուշարձան պետական ցուցակում ընդգրկելու կարգը:
Փոխնախարարի խոսքով նախագծով ամրագրվում է, որ հուշարձան լինելու կամ հուշարձանների պահպանական գոտու տարածքում գտնվելու մասին տեղեկությունն այսուհետ ներառվելու է անշարժ գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման վկայականում: Առաջարկվում է նաեւ ներդնել բնագավառում առկա խնդիրների համապարփակ լուծման մեխանիզմներ: Միաժամանակ, պատմամշակութային անշարժ ժառանգության օրենսդրության կատարելագործումը միտված է գործող օրենքը համապատասխանեցնելու բնագավառի միջազգային կոնվենցիաների պահանջներին եւ չափանիշներին:
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Թագուհի Ղազարյանը ներկայացրել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը` ընդգծելով, որ պայմանավորվածություն ունեն ընդդիմադիր գործընկերների հետ օրենքի նախագիծը խորքային ուսումնասիրելու եւ մինչեւ երկրորդ ընթերցում` այն էլ ավելի կատարելագործելու:

“Полностью регулируется правовая база в сфере охраны и использования недвижимых памятников истории и культуры и исторической среды”, - заявил заместитель министра образования, науки, культуры и спорта А.Кочарян, добавив, что законодательный пакет одновременно будет способствовать повышению ответственности за культурную деятельность, осуществляемую в сфере памятников истории и культуры, значительно содействуя эффективности решения существующих проблем в системе.
В пакете проектов о внесении изменений и дополнений в законы "Об охране и использовании недвижимых памятников истории и культуры и исторической среды" и "О государственной регистрации прав на имущество" предлагается определить сохранность объектов историко-культурного недвижимого наследия и понятия, связанные с их использованием, порядок постановки памятников на учет, включение нововыявленных памятников в госрестр.
По словам замминистра, проект предусматривает, что отныне в свидетельство о государственной регистрации прав на недвижимое имущество будут вноситься сведения о том, что он является памятником или находится на территории охранной зоны памятников. Также рекомендуется внедрить механизмы комплексного решения существующих проблем в сфере. При этом совершенствование законодательства об историко-культурном недвижимом наследии направлено на приведение действующего законодательства в соответствие с требованиями и нормами международных конвенций в данной области.
Заместитель председателя Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта Т.Казарян представила положительное заключение комиссии, подчеркнув, что у них есть договоренность с партнерами по оппозиции подробно изучить законопроект и доработать его до второго чтения.