Դեկտեմբերի 7-8-ը Բելգրադում կայացած Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստին Հայաստանի պատվիրակությունը մասնակցել է ամբողջ կազմով: Օրակարգը բավականին հագեցած էր, թեժ, եւ ինչպես սովորաբար լինում է նման նիստերի ժամանակ, այս անգամ նույնպես կիսասկանդալային ու լարված իրավիճակներից խուսափել չհաջողվեց: Գլխավոր ինտրիգը ռուս-ուկրաինական հակամարտության թեման էր: Այս մասին դեկտեմբերի 12-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Բաբկեն Թունյանը:
Ըստ պատվիրակության ղեկավարի` ՍԾՏՀ ԽՎ նիստում պետք է հաստատվեին ռուսական պատվիրակության նոր անդամների մանդատները: Սակայն, 13 երկրների մեծ մասը դեմ է քվեարկել, եւ Ռուսաստանի պատվիրակության անդամների մանդատները չեն հաստատվել: Քվեարկությունից հետո ՌԴ պատվիրակությունը հայտարարել է, որ դադարեցնում է անդամավճարների վճարումը եւ լքել է դահլիճը:
Բաբկեն Թունյանի ներկայացմամբ` բավականին լարված են ընթացել տնտեսական-սոցիալական բնույթի զեկույցների քննարկումները:
Լարվածությունը դարձյալ ռուս-ուկրաինական կոնֆլիկտի համատեքստում էր: Հակամարտության ազդեցությանը վերաբերող հատվածներում ուկրաինական պատվիրակությունն առաջարկել է բոլոր տեքստերում «ռուս-ուկրաինական կոնֆլիկտ» ձեւակերպումը փոխարինել «Ռուսաստանի ռազմական ագրեսիա» ձեւակերպմամբ:
«Մենք այդ առաջարկին ձեռնպահ ենք քվեարկել, որովհետեւ գտնում ենք, որ կազմակերպության գործառույթը տնտեսական համագործակցությանն է ուղղված, զեկույցները տնտեսական-սոցիալական բնույթի են, ուստի եւ զերծ մնացինք գնահատականներ հնչեցնելուց: Սակայն մասնակից երկրներից գրեթե բոլորը կողմ քվեարկեցին նշված առաջարկությանը, այդ թվում` մեր հարեւան երկրները»,- ասել է Բաբկեն Թունյանը:
Վեհաժողովի անդամները միաձայն կողմ են քվեարկել Հայաստանի պատվիրակության նոր անդամի` Գեւորգ Պապոյանի մանդատը հաստատելու հարցին:
Անդրադառնալով ռուսական պատվիրակության նոր անդամների մանդատների հաստատման քվեարկության հարցին` Գեւորգ Պապոյանը նշել է, որ Ադրբեջանի պատվիրակությունը նիստին չի մասնակցել: Թուրքիան, Հայաստանը, Սերբիան, Մոլդովան կողմ են քվեարկել ռուսական պատվիրակության նոր անդամների մանդատների հաստատմանը: «Ադրբեջանը չմասնակցեց քվեարկությանը, եւ սա նույնպես գնահատում ենք իր բնույթով որոշակի հակառուսական գործողություն»,- նշել է Գեւորգ Պապոյանը:
Խոսելով ադրբեջանցի պատգամավորի ներկայացրած զեկույցներից մեկի մասին` Գեւորգ Պապոյանը տեղեկացրել է, որ նշված զեկույցի նախնական տարբերակում «Լեռնային Ղարաբաղ» անվանումը կար, սակայն մինչեւ լիագումար նիստը հեղինակն այդ պարբերությունը հանել էր: Հայկական կողմն առաջարկել է այդ պարբերությունը նույնությամբ վերականգնել: «Ստացանք հետաքրքիր քվեարկության արդյունքներ. Հայաստանը բնականաբար կողմ էր քվեարկել, Ադրբեջանը` դեմ, մնացած բոլոր երկրները, այդ թվում` Թուրքիան, ձեռնպահ են քվեարկել: Ցավոք սրտի, սա է իրականությունը, որը հետաքրքիր վերլուծությունների տեղիք է տալիս»,- նշել է Գեւորգ Պապոյանը:

7-8 декабря армянская делегация приняла участие в пленарном заседании Парламентской ассамблеи Черноморского экономического сотрудничества (ПАЧЭС) в Белграде. Повестка дня была достаточно насыщенной, горячей, и, как это обычно бывает на подобных заседаниях, и в этот раз не удалось избежать почти скандальных и напряженных ситуаций. Главной интригой стала тема российско-украинского конфликта. Об этом на состоявшейся 12 декабря пресс-конференции заявил глава делегации НС РА в ПАЧЭС Б.Тунян.
По его словам, мандаты новых членов российской делегации должны были быть утверждены на заседании ПАЧЭС. Однако большинство из 13 стран проголосовали против, а мандаты членов российской делегации не были подтверждены. После голосования делегация РФ заявила о прекращении уплаты членских взносов и покинула зал.
По Б.Туняну, обсуждение социально-экономических докладов было довольно напряженным.
Напряжение вновь было в контексте российско-украинского конфликта. В разделах, связанных с влиянием конфликта, украинская делегация предложила во всех текстах заменить формулировку “российско-украинский конфликт” формулировкой “военная агрессия России”.
“Мы воздержались при голосовании по этому предложению, так как считаем, что функция организации направлена ​​на экономическое сотрудничество, доклады носят социально-экономический характер, поэтому воздержались от оценок. Однако за упомянутое предложение проголосовали практически все государства-участники, в том числе и соседние с нами страны", - отметил Б.Тунян.
Члены Ассамблеи единогласно проголосовали за утверждение мандата нового члена армянской делегации Г.Папояна.
Коснувшись вопроса голосования по утверждению мандатов новых членов российской делегации, Г.Папоян отметил, что азербайджанская делегация в заседании не участвовала. Турция, Армения, Сербия, Молдова проголосовали за утверждение мандатов новых членов российской делегации. “Азербайджан не принимал участия в голосовании, и мы также считаем это определенной антироссийской акцией по своему характеру”, - заметил Г.Папоян.
Говоря об одном из докладов, представленных азербайджанским депутатом, Г.Папоян сообщил, что название “Нагорный Карабах” было включено в первоначальный вариант указанного доклада, однако перед пленарным заседанием автор удалил этот абзац. Армянская сторона предложила полностью восстановить этот пункт. “Мы получили любопытные итоги голосования. Армения, естественно, проголосовала за, Азербайджан – против, все остальные страны, включая Турцию, воздержались. К сожалению, это реальность, которая дает повод для интересных анализов", - отметил Г.Папоян.