Մարի Անն Իզլեր Բեգենի եւ Արմեն Ռուստամյանի նախագահությամբ ապրիլի 19- ին կայացավ Եվրամիություն-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի 8-րդ նիստի երկրորդ մասը:
Նախ քննարկվեց մշակութային եւ պատմական ժառանգությունների խնդիրը: Աժ պատգամավոր Հեղինե Բիշարյանը մասնակիցների ուշադրությունը հրավիրեց հայկական մշակութային արժեքների, մասնավորապես` Նախիջեւանի Հին Ջուղայի գերեզմանոցի ու խաչքարերի ոչնչացման  դեպքերի վրա` ընդգծելով, որմշակութային ժառանգությունը ոչ միայն ազգային, այլ նաեւ համամարդկային նշանակություն ունի:Իր ելույթում նա բարձր գնահատեց Եվրոպական խորհրդարանի դերը, որպես միմյանց հետ հարաբերություններ չունեցող երկու երկրների միջեւ կապողօղակ: Նա նաեւ նշեց, որ ադրբեջանական կողմի իրականացրած մշակութային ջարդը խոչընդոտ է հանդիսանում Արցախի հարցը լուծելու եւ եվրոպական նոր հարեւանություն ծրագրի շրջանակներում համագործակցելու ճանապարհին: Այդ ամենը, Հեղինե Բիշարյանի գնահատմամբ, ցեղասպանության շարունակությունն է եւ ոճիր ողջ քաղաքակիրթ մարդկության նկատմամբ:  Հանձնաժողովի անդամ, Մեծ Բրիտանիայից պատգամավոր Ռոբերտ Էվանսը տեղեկացրեց, որ Եվրոպայի Խորհուրդը լիազորել է տեխնիկապես եւ փորձագետներով հագեցած պատվիրակություն ուղարկել Նախիջեւանի տարածք` տեղում պարզելու հասցված վնասի չափը:Այցելությանժամկետները նա չնշեց. դրանք որ դեռ պետք է ճշտվեն:Նա ընդգծեց պատմությունը հարգելու անհրաժեշտությունը: Ավստրիացի Հանս Սվոբոդան նշեց, որ մշակութային արժեքների պահպանումը կարեւոր տարր է եվրոպական հարեւանության ծրագրում: Իսկ ծրագրումընդգրկված որեւէ երկիր չի կարող մերժել ԵԽ պատվիրակությանծրագրած այցը իր տարածք եւ զրկելտեղում խնդրինծանոթանալու հնարավորությունից: Ավստրիացի պատգամավորի կարծիքով,պետքէ համառել: Դեռ ավելին` Եվրախորհրդարանը պետք է պնդի, որ մշակութային արժեքների պահպանությունը դառնա նոր հարեւանության քաղաքականությանգործողությունների ծրագրի մասը, նշեց նա: Քրիստոնեական, մուսուլմանական թե այլ` այս տարածաշրջանում մշակութային ժառանգության պահպանման հարցը շատ կարեւոր է, եզրափակեց նա:ԱԺ պատգամավոր Կորյուն Առաքելյանըարձանագրեց, որ հայկական մշակույթն էությամբ եվրոպական մշակույթի գաղափարակիրն է, եւ որ պետք է հարգանքով վերաբերվել միմյանց պատմությանն ու արժեքներին:Նա մշակութային արժեքների պահպանության հարցում ակտիվքայլերի կոչ արեց:Պատգամավոր Հրանուշ Հակոբյանըներկաների ուշադրությունը հրավիրեց միջազգային կոնվենցիաների պահանջների կատարման անհրաժեշտության վրա, թեեւ դրանք մշակութային արժեքների ոչնչացման համար նախատեսում են թույլ պատժամիջոցներ: Հրանուշ Հակոբյանն առաջարկում է ԵԽ-ին լիազորել այսօրինակ վարքագծի համար պատժամիջոցներ կիրառելուիրավունքով: Տկն. Բեգենը կարեւոր է համարում, որ եվրոպական ընդհանուր ժառանգությունը պահպանվի համատեղ ջանքերով: Նրա կարծիքով, Եվրոպայի խորհուրդը կարող է ստեղծել հանձնաժողով, պաշտոնական հետաքննություն անցկացնել եւ, անհրաժեշտության դեպքում, պատժամիջոցներ կիրառել:Նա առաջարկում է ուղիներ փնտրել` համատեղ հանձնաժողովի շրջանակներում խնդրին լուծում տալու համար: Հարցի քննարման վերջում ցուցադրվեց հայ երիտասարդի`Տարոն Կարապետյանի պատրաստած` Ջուլֆայի եւ Ջուղայի մշակութային արժեքների եւ դրանց ոչնչացման մասին պատմող փաստագրական ֆիլմը:
Նիստի օրակարգում ընդգրկված էր նաեւ հարց`Լեռնային Ղարաբաղի իրավիճակի եւ վերջին զարգացումների մասին:ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանը պատրաստել էր Հայաստանի Ազգային ժողովում անցկացված` ղարաբաղյան հակամարտության թեմայով խորհրդարանական լսումների արդյունքներն ամփոփոխ եզրակացություն, որը փոխանցեց իր գործընկերներն: Այն ընդգրկում է հայկան կողմի հայեցակարգը եւդիտորդների համար վերլուծման լավ նյութ է` թեեւ արտացոլում է խորհրդարանական դիվանագիտության սկզբունքները:Նրա ներկայացմամբ, կարեւոր է այսօր ճիշտ գնահատել` ի՞նչն է խոչընդոտում ղարաբաղյան խնդրի կարգավորումն ավելի կառուցողական փուլ տեղափոխելուն:Կարգավորման գործընթացն առաջ մղելու համար պրն. Ռուստամյանն առանձնացրեց երկու հիմնական գործոն: Առաջինը` կարգավորման գործընթացը իրական դարձնելն է, երբ կողմերն անկեղծորեն կձգտեն կարգավորել հակամարտությունը: Առաջին հայացքիցհռչակագրային բնույթ ունեցող այս եզրակացությունը հանձնաժողովի նախագահըկարեւոր է համարում: Նրա պարզաբանմամբ, ղարաբաղյան հարցն ունի էթնոքաղաքական բնույթ, եւ նախ պետք է վերացնել հակամարտության պատճառը: Այն, ըստ Արմեն Ռուստամյանի, առնչվում է Ղարաբաղի կարգավիճակի հետ:Երկրորդը` բանակցային գործընթացի արդյունավետությունն է:  Բանակցություններն անարդյունք կլինեն, քանի դեռ հակամարտող կողմը` Ղարաբաղը, բանակցության կողմ չի հանդիսանա: Առանց Ղարաբաղի բանակցությունընա համարում է աբսուրդային, հատկապես որ ղարաբաղյան կողմն արդենիսկ իր ստորագրությամբ հաստատել է այնպիսի կարեւորագույն փաստաթղթեր, ինչպիսիք են հրադադարիեւ բաժանարար գծի տիրույթում տեղի ունեցող իրադարձությունների կանխման համաձայնագրերը. այսօր դրանցշուրջ են ծավալվումբանակցությունները:Եթե շահագրգիռ ենք, որ հակամարտությունը կարգավորվի, ապա պետք է հակամարտության կարգավորման համար անհրաժեշտ պայմաններն ի սկզբանե ապահովենք, կարծում է հանձնաժողովի նախագահը: Միջազգային հանրությունը շեշտադրումներ պետք է կատարի այս երկուհարցերի վրա,այլապես`Ադրբեջանը փորձում է սեփական սցենարով զարգացնել իրադարձությունները եւ տպավորություն ստեղծել, որ,պատերազմը չվերսկսելով, զիջում են հայկական կողմին, որ Հայաստանն ագրեսոր է եւ իրենք էլ` զոհ: Բանախոսը հանձնաժողովի անդամների ուշադրությունը հրավիրեց նաեւ Ադրբեջանում օրեցօր ուժգնացող ռազմատենչ հայտարարությունների վրա` ընդգծելով, որ խաղաղությունը պետք է ոչ միայն Հայաստանին, այլ ողջ տարածաշրջանին:Հանձնաժողովի նախագահը հաստատեց, որ հնարավոր չէ Ղարաբաղի հարցում ադրբեջանական կողմի մոտեցումները կիրառել. փուլային տարբերակով նախ լուծել բոլոր հարցերը, եւ հետո միայն` կարգավիճակի խնդրին անդրադառնալ: Նա եւս մեկ անգամ ներկայացրեց փաթեթային տարբերակով հարցը կարգավորելու` հայկական կողմի դիրքորոշումը:
Տկն. Բեգենը խնդրին անդրադարձավ` խոսելով առկա լարվածությունը թուլացնելու անհրաժեշտության մասին: Նրա խոսքերով, ադրբեջանական կողմն էլ իր հերթին է հերքում իրավիճակի սրման համար իրեն ուղղված մեղադրանքները:Նրա դիտարկմամբ, քաղաքական գործիչներն են կրում այս լարվածության պատասխանատվությունը, եւ պետք է երկու հակամարտող կողմերն առավել հանդուրժող հասարակական կարծիք ձեւավորեն իրենց երկրներում:Հանձնաժողովի փոխնախագահ Արփադ Դուկա-Զուլիամիննշեց, որ թե Հայաստանում եւ թե Ադրբեջանում հասարակական կարծիքը խիստ անպատրաստ է առաջարկվող հնարավոր լուծումների համար:Երկու երկրների նախագահների վերջին հանդիպման արդյունքում կառավարություններին կոչ է արվել հանրությանը պատրաստել խաղաղության, եւ ոչ պատերազմի համար:Ըստ փոխնախագահի, Ֆրանսիայում նախագահների հանդիպումից առաջ համաձայնություն էր ձեռք բերվել մի շարք խնդիրների` զինադադարի գծից հայկական զորքերի դուրս բերման, փախստականների վերադարձի, խաղաղապահների տեղակայման, Ղարաբաղին հարող որոշ տարածքների հատուկ կարգավիճակի հարցերում: Բայց հիմնական խնդիրների` հանրաքվեի ուՂարաբաղից զորքերի դուրս բերման շուրջ համաձայնություն ձեռք չի բերվել: Ղարաբաղում հանրաքվեի անցկացումըեւկարգավիճակիորոշումը, ըստ փոխնախագահի,ամենավերջին քայլը պետք է լինի:Նա բարձր է գնահատում միջազգային հանրության դերն ու ակտիվ ջանքերը` խնդրի արդյունավետ կարգավորման համար: Փոխարենը Հանս Սվոբոդան անարդար է համարում խնդրի լուծման պատասխանատվությունը վերագրել միջազգային հանրությանը` ասելով, որ նախ երկու կողմերը պետք է լուծում գտնեն, հասարակությանը պատրաստեն փոխզիջումների համար: Նա կողմնակից է, որպեսզի բանակցային գործընթացում ներգրավվի նաեւ ղարաբաղյան կողմը: Միաժամանակ նա անհրաժեշտ նախապայման է համարում, որ մարդիկ հնարավորություն ունենան վերադառնալ իրենց տները: Նա կարծում է, որ Ադրբեջանի համար առավել դժվար է փոխհամաձայնության գալ, քանի որ նրանք տարածքներ են կորցրել եւ ունեն մեծ թվով փախստականներ: Արփադ Դուկա-Զուլիամիի կարծիքով, Հայաստանի առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունները, ինչպես նաեւ 2008-ին երկու երկրներում նախատեսվող նախագահական ընտրությունները կստվերեն ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման գործընթացը, համաձայնության գալու հնարավորությունը կդժվարանա: Նրա հարցին ի պատասխան, թե Երեւանի համարՂարաբաղի ինչպիսի՞ կարգավիճակն է ընդունելի, պրն. Ռուստամյանը պատասխանեց, որ պետք է կիրառվի ազատ ինքնորոշման իրավունքը` առանց վերապահումների: Ընդունելի տարբերակը անկախությունն է, կամ այն, ինչ կորոշի ԼՂ-ն:Հրանուշ Հակոբյանը հանձնաժողովի անդամներին կոչ արեց ուսումնասիրել թե Հայաստանի եւ թե Ադրբեջանի լրատվական դաշտը` պատկերացնելու` թե ո՞վ ի՞նչ քարոզչություն է տանում: Նրա ներկայացմամբ, խոսուն է նաեւ Բուդապեշտում հայազգի սպային սպանած` Սաֆարովին ազգային հերոս դարձնելու փորձը եւադրբեջանական օմբուդսմենի` նրանից օրինակ վերցնելու հանրության ուղղած կոչը:Երբ ադրբեջանցի զինվորն էավերում Ջուղային գերեզմանոցը, խոսքըպետական քաղաքականության մասին է, նշում է տկն. Հակոբյանը:Նա նաեւ ասաց, որ 17 տարիների ընթացքում Ղարաբաղը սերնդափոխվել է, եւ նոր սերունդըչի պատկերացնում` ինչպե՞ս կարելի է ապրել Ադրբեջանի ենթակայության տակ: Տկն. Հակոբյանը կարծում է, որՂարաբաղն ու Ադրբեջանը տարբեր` անհամատեղելիքաղաքակրթություններ ունեն:Պատգամավոր Գրիգոր Ղոնջեյանն իր ելույթում անհամաձայնություն հայտնեց կարծիքի առնչությամբ, թե միջազգային հանրությունը խնդրի կարգավորման հարցում պատասխանատվություն չունի: Դա սկզբունքորեն սխալ է, հատկապես` եվրոպական նոր հարեւանության քաղաքականության համատեքստում, ասումէ նա:Արտաքին գործերի փոխնախարար Արմեն Բայբուրդյանը փաստեց, որ 2005 թ. կար հակամարտության լուծման ուրվագիծ, որը, սակայն, Ադրբեջանը մերժեց: Նրա դիտարկմամբ, Ադրբեջանը ոգեւորված է նավթից սպասվելիք գումարնեով եւ բանակը հզորացնելու հեռանկարով:Սրանցով պայմանավորված` ուշադրության կիզակետը փոխվումէ, նկատում է փոխնախարարը:Նա նաեւ տեսակետ հայտնեց, որ Թուրքիայի կողմից սահմանի վերաբացումըդրականորեն կազդի բանակցային գործընթացի վրա:Այլապես` ողջ ռեգիոնում անտագոնիզմ է սերմանվում:Տկն. Բեգենի արձագանքից պարզ դարձավ, որ Հայաստանի հետ սահմանի վերաբացումը Թուրքիայի համար կարեւոր նախադրյալ է ԵՄ անդամ դառնալու ճանապարհին:
Եվրամիություն-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի 8-րդ նիստի ավարտին ընդունվեց հայտարարության եւ առաջարկությունների բանաձեւ:

8-e заседаниe Комиссии по сотрудничеству Евросоюз – Армения завершило работу
Под председательством Мари-Анн Иглер Беген и Армена Рустамяна 19 апреля продолжилось 8-е заседание Комиссии межпарламентского сотрудничества Евросоюз – Армения.
Прежде всего была обсуждена проблема культурного и исторического наследия. Депутат НС Эгине Бишарян  привлекла внимание участников к армянским культурным ценностям, в частности к случаям разрушения кладбища в Старой Джуге (Нахичеван) и хачкаров, подчеркнув, что культурное наследие  имеет не только национальное, но и общечеловеческое значение. В своем выступлении она высоко оценила роль Европарламента как связующего  звена  между двумя странами, не имеющими между собой отношений. Она также отметила, что  осуществленный азербайджанской стороной культурный разбой является преградой на пути решения Арцахского вопроса и  сотрудничества в рамках программы нового европейского соседства. Все это, в оценке Э.Бишарян, - продолжение геноцида и злодеяние в отношении цивилизованного человечества.
Член комиссии, депутат Великобритании Роберт Эванс сообщил, что  Совет Европы уполномочил  послать оснащенную техникой и экспертами делегацию на территорию Нахичевана – для  выяснения на месте размеров нанесенного ущерба.  Сроки посещения он не указал – они еще будут уточнены. Он отметил необходимость уважать историю. Австриец  Ханс Свобода отметил, что сохранение культурных ценностей - важный элемент в программе европейского соседства. А любая страна, включенная в программу, не может отказать делегации в запланированном  визите на ее территорию и лишить возможности ознакомления с проблемой на месте. По мнению австрийского депутата, надо быть настойчивыми. Более того, Европарламент должен настоять на том, чтобы охрана культурных ценностей стала частью программы действий политики нового соседства, отметил депутат. Вопрос охраны в этом регионе христианского, мусульманского или другого культурного наследия очень важен, заключил он. Депутат НС Корюн Аракелян констатировал, что армянская культура – по  сути носительница европейской культуры и что надо с уважением относиться  к истории и ценностям друг друга. Он призвал к активным шагам в вопросе охраны культурных ценностей.
Депутат Грануш Акопян  привлекла внимание присутствующих к необходимости выполнения требований международных конвенций, хотя они предусматривают мягкие средства наказания  в случаях уничтожения культурных ценностей. Г-жа Акопян предлагает дать СЕ полномочия  для применения санкций при подобном поведении.
Г-жа Беген считает важным, чтобы  общеевропейское наследие охранялось совместными усилиями. По ее мнению, СЕ может создать комиссию, провести официальное расследование и, в случае необходимости, применить меры наказания. Она предлагает в рамках совместных комиссий искать пути  для решения проблемы. В заключение обсуждения вопроса был показан документальный фильм Тарона Карапетяна о культурных ценностях Джульфы и Джуги и их  разрушении.
В повестке дня был также вопрос о ситуации в Нагорном Карабахе и последних развитиях. Председатель комиссии НС по внешним сношениям А.Рустамян подготовил заключение, обобщающее итоги проведенных в НС Армении парламентских слушаний по карабахскому конфликту, которое передал коллегам. Оно содержит концепцию армянской стороны и является хорошим материалом для анализа наблюдателей, хотя и отражает принципы парламентской дипломатии. По его представлению, сегодня важно правильно оценить, что мешает переходу в более конструктивную фазу урегулирования карабахской проблемы. Для продвижения процесса урегулирования г-н Рустамян выделил два основных фактора. Первый – сделать процесс реальным, когда стороны искренне будут стремиться урегулировать конфликт. Это заключение,  с первого взгляда имеющее декларативный характер, председатель комиссии считает важным, поясняя, что карабахский вопрос имеет этно-политический характер и прежде всего надо ликвидировать причину конфликта. По Рустамяну, она касается статуса Карабаха. Второй фактор -   эффективность переговорного процесса. Переговоры будут безрезультатными, пока конфликтующая сторона – Карабах – не  предстанет  переговорной стороной. Переговоры без Карабаха он считает абсурдными, особенно когда карабахская сторона своей подписью закрепила такие важнейшие документы, как соглашения о перемирии и предупреждении событий на линии перемирия – сегодня переговоры развертываются вокруг них. Если мы заинтересованы в урегулировании конфликта, полагает председатель комиссии, то должны изначально обеспечить необходимые условия. Международное сообщество должно сделать упор на эти два вопроса, иначе Азербайджан попытается развить события по собственному сценарию и создать впечатление, что невозобновлением войны   уже уступает армянской стороне, что Армения – агрессор, а  они сами – жертвы. Докладчик привлек внимание членов комиссии к набирающим силу в Азербайджане воинственным заявлениям, подчеркивая, что  мир нужен не только Армении, но и всему региону. Председатель комиссии  подтвердил, что в вопросе Карабаха невозможно применение подходов азербайджанской стороны – прежде  решить все вопросы поэтапным вариантом, а затем лишь обратиться к вопросу статуса. Он вновь представил позицию армянской стороны урегулировать вопрос пакетным  вариантом.
Г-жа Беген обратилась к проблеме, говоря о необходимости ослабления существующей напряженности. По ее словам, азербайджанская сторона в свою очередь отвергает направленные ей обвинения в обострении ситуации. По ее наблюдению, политические деятели несут ответственность за эту напряженность, и обе конфликтующие стороны должны сформировать наиболее толерантное общественное мнение в своих странах.
Зампредседателя комиссии А.Дука-Зулиами отметил, что и в Армении, и в Азербайджане общественное мнение не готово к предлагаемым возможным решениям. В итоге последней встречи президентов двух стран  прозвучали обращения к правительствам подготовить общество к миру, а не к войне.  Согласно зампредседателю, во Франции перед встречей президентов была достигнута договоренность по ряду проблем: о выводе армянских войск с линии перемирия, возвращении беженцев, размещении миротворцев, об особом статусе прилегающих к Карабаху некоторых территорий. Но по основных проблемам – референдуме и выводе войск из Карабаха – соглашения не достигнуто. Проведение референдума в Карабахе и определение его статуса, по мнению зампредседателя, должны быть самым последним шагом. Он высоко оценивает роль и активные усилия международного сообщества в эффективном урегулировании проблемы.
В свою очередь, Ханс Свобода считает несправедливым ответственность за решения проблемы возлагать на международное сообщество, говоря, что прежде две стороны должны найти решение, подготовить общество к компромиссам. Он сторонник того, чтобы в переговорный процесс была вовлечена также карабахская сторона. Одновременно он считает необходимым предусловием возвращение людей в свои дома. Он полагает, что для Азербайджана труднее прийти к согласию, так как   они потеряли территории и имеют большое количество беженцев. По мнению А.Дука-Зулиами, предстоящие в Армении парламентские выборы, а также намеченные в обеих странах в 2008 г. президентские выборы оттеснят процесс урегулирования карабахской проблемы, возможность прийти к согласию усложнится. В ответ на его вопрос, какой статус Карабаха приемлем для Еревана, г-н Рустамян ответил, что должно быть применено без оговорок право на свободное самоопределение. Приемлемый вариант – независимость или то, что определит сам Нагорный Карабах.
Грануш Акопян призвала членов комиссии изучить информационное поле как Армении, так и Азербайджана – с тем, чтобы представить кто какую пропаганду ведет. По ее словам, попытка сделать национальным героем  Сафарова, убившего в Будапеште армянского офицера, и призыв азербайджанского омбудсмена к обществу  брать с него пример говорят сами за себя. Когда азербайджанский солдат разрушает кладбище Джуги, речь уже о государственной политике, замечает г-жа Акопян. Она также сказала, что за 17 лет в Карабахе произошла смена поколений и новое поколение не представляет себе, как можно жить под властью Азербайджана. Г-жа Акопян считает, что  Карабах и Азербайджан – несопоставимые  цивилизации.
Депутат Григор Гонджеян в своем выступлении  выразил несогласие с мнением, что международное сообщество в вопросе урегулирования проблемы не несет ответственности. Это принципиально ошибочно, особенно в контексте политики нового европейского соседства, говорит он.
Замминистра иностранных дел Армен Байбурдян констатировал, что в 2005 г. вырисовывались контуры решения конфликта, но Азербайджан отклонил его. По его наблюдению, Азербайджан воодушевлен ожидаемыми доходами от продажи нефти и перспективой усиления мощи армии. Обусловленный этим, центр внимания смещается, замечает замминистра. Он также выразил точку зрения, что открытие Турцией границы позитивно повлияет на переговорный процесс. Иначе по всему региону сеется антагонизм. По реакции г-жи Беген стало ясно, что открытие границы с Арменией – важное предусловие на пути к членству Турции в ЕС.
В заключение 8-го заседания Комиссии парламентского сотрудничества Евросоюз-Армения были приняты заявление и резолюция по предложениям.